Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Sberbank vyplatí věřitelům miliardy, nejste mezi nimi?

Vrchní soud v Praze definitivně potvrdil, že česká Sberbank může vyplatit více než 15 300 věřitelům 57 miliard Kč. Koho se výplata týká?

Publikováno
Sberbank vyplatí věřitelům miliardy, nejste mezi nimi?
Zdroj: depositphotos.com

Vrchní soud v Praze definitivně potvrdil, že insolvenční správce Sberbank CZ může vyplatit více než 15 300 věřitelům přibližně 57 miliard korun pomocí částečných splátek.

Výplatu peněz soud sice již původně odsouhlasil 13. listopadu loňského roku, avšak společnost LitFin se proti ní odvolala. Odvolání bylo ale nyní zamítnuto a rozhodnutí soudu je konečné.

Toto rozhodnutí představuje významný milník, neboť věřitelé mají konečně obdržet 95 % svých ověřených pohledávek. Samotné vyplácení by mělo být zahájeno zhruba za měsíc, tedy po dokončení nezbytných procedur, jak uvedla insolvenční správkyně Jiřina Lužová.

Jak bude proces výplaty fungovat?

Většinu finančních výplat věřitelům Sberbank bude mít na starosti Komerční banka, která zajistí bezhotovostní převod na bankovní účty vedené u bank nebo finančních institucí na území České republiky, a to výhradně v českých korunách.

Insolvenční správkyně Jiřina Lužová také věřitelům doporučuje, aby pečlivě sledovali insolvenční rejstřík a internetové stránky Sberbank CZ i Komerční banky. Naleznou tam aktuální informace o datu zahájení výplaty a podrobné pokyny k procesu výplaty.

Jak bude výplata probíhat?

  1. Po zahájení výplaty budou muset věřitelé navštívit určenou pobočku Komerční banky, kde ověří svou totožnost a sdělí číslo účtu, na který chtějí obdržet finanční prostředky.
  2. Požadované dokumenty, které budou muset věřitelé přinést na pobočku banky, budou uvedeny na internetových stránkách Sberbank a Komerční banky.
  3. Pro ty, kdo si nemohou své pohledávky vyzvednout osobně, je připravena možnost zvolit zástupce na základě plné moci. Její vzor bude zveřejněn na internetových stránkách obou bank a věřitel ji musí podepsat s notářsky ověřeným podpisem.
  4. V případech, kdy je výplata věřitele postižena exekucí, insolvenčním řízením, dědickým řízením, zajištěním podle trestního řádu nebo jinými specifickými okolnostmi bránícími přímé výplatě, bude zmocněncům i samotnému věřiteli peníze vyplácet přímo insolvenční správce, nikoliv Komerční banka.
  5. Podrobnosti o tom, jak bude v těchto situacích probíhat výplata, budou k dispozici na internetových stránkách bank. Pokud si věřitel svou ověřenou pohledávku ve stanovené lhůtě nevyzvedne, bude možnost následné výplaty zpřístupněna spolu s tzv. konečným rozvrhem.

Věřitelé by mohli dostat zpět všechny vklady

Insolvenční správkyně již dříve uvedla, že věřitelé v první (Garanční systém finančního trhu) a druhé skupině (fyzické osoby, malé a střední firmy) by nakonec mohli dostat zpět všechny své vklady, zatímco třetí skupina (velké firmy, kraje a obce) pravděpodobně obdrží více než 95 %.

Česká národní banka odebrala ruské Sberbank bankovní licenci v únoru 2022 po prudkém odlivu klientských vkladů v začátku ruské invaze na Ukrajinu. Následně Městský soud v Praze zahájil likvidační řízení a koncem srpna loňského roku byl na banku vyhlášen konkurz.

Vklady do výše 100 000 eur již byly klientům vyplaceny Garančním systémem finančního trhu. Klienti s vklady přesahujícími tento limit se stali věřiteli v insolvenčním řízení. Úvěry klientů Sberbank byly převedeny na Českou spořitelnu.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎