Finex.cz logo
Menu
Finex » Dluhopisy » Znatelný příliv kapitálu na dluhopisový trh – obrovské riziko pro akciové investory?

Znatelný příliv kapitálu na dluhopisový trh – obrovské riziko pro akciové investory?

Znatelný příliv kapitálu na dluhopisový trh – obrovské riziko pro akciové investory?
Zdroj: cdn.standardmedia.co.ke

Již půl roku lze sledovat, jak se do amerického dluhopisového trhu (federální dluhopisy) hrnou velké objemy kapitálu. Proč by nás to vlastně mělo zajímat, když pro nás z investičního hlediska nejsou americké vládní dluhopisy lákavé? Proč je užitečné chápat důležitost tohoto trhu? V následujícím textu si na to odpovíme.

Dluhopisový trh jako proxy

V mnohých svých analýzách vcelku pravidelně opírám svoji logiku právě o trh federálních dluhopisů. Tento trh je totiž specifický tím, že funguje jako proxy pro očekávání velkých investičních společností. Malí investoři zde operují ve zcela zanedbatelném množství.

Většinu objemů kupuje velkokapitál. I centrální banky jako je Čínská lidová banka drží ve federálních dluhopisech asi tři biliony USD. Jsou to opravdu závratné částky. Díky tomu, že na trhu operují víceméně hlavně velké instituce (pojišťovny, fondy, banky, atd.), panuje zde mnohem větší racionalita.

Emoce zde pracují minimálně i díky tomu, že investičním cílem je pouze dosáhnout fixního výnosu, který dluhový cenný papír garantuje. To je obrovský rozdíl oproti akciovému trhu, kde mají všichni investoři tendenci horentně přehánět – to se do jisté míry týká i institucí, i ty mohou být hamižné. U investice s fixním výnosem se tomuto však vyhnete.

Dalším velkým lákadlem je, že federální dluhopisy jsou skoro stejně likvidní jako americké dolary. I ve velkých objemech se dají rychle prodat. Instituce tak dávají dost často mezi penězi a dluhopisy rovnítko. Americké dolary ale výnos nenesou, takže když drží velké objemy, raději v podobě federálních dluhopisů.

Markantní příliv kapitálu do dluhopisového ETF

Jak jsem tedy říkal, dluhopisový trh nám vlastně říká, jaké mají velké instituce očekávání. Laicky řečeno, pokud ceny a objemy na tomto trhu horentně stoupají, investoři se obávají budoucího ekonomického vývoje. Dluhopisy jsou stejně jako dolar či zlato tzv. safe haven, ale držet peníze je díky inflaci nákladné.

Následující graf je vizualizace dluhopisového ETF. Cena akcií burzovně obchodovatelného fondu kopíruje valuaci portfolia (federální dluhopisy s 20tiletou splatnostní). Tudíž je graf pro nás naprosto relevantní a můžeme z něj vycházet.

Denní graf dluhopisového ETF (federální dluhopisy)
Denní graf dluhopisového ETF (federální dluhopisy)
Zdroj: tradingview.com

Dluhopisové ETF bylo od léta 2020 v downtrendu, což trvalo až do března letošního roku. Trh byl tehdy ale extrémně přeprodaný. Negativní momentum v březnu začalo slábnout v doprovodu masivních objemů – velkokapitál začal nakupovat, shorty se ve velkém zavíraly.

Trend se změnil a cena pak měsíce pokračovala v expanzi. Objemy jsou po celou dobu nadstandardní. Během letních prázdnin dluhopisové ETF zkonsolidovalo do podoby symetrického trianglu. Dle objemového profilu je zřetelné, že se zde reakumulovalo. Čerstvě došlo k průrazu a nyní můžeme počítat s pokračováním růstu ceny.

Co z toho tedy jasně vyplývá? Velké instituce nepochybně přesouvají nemalé množství kapitálu do dluhopisů, aby se ochránily před nenadálými propady na akciovém trhu. Můžete z toho tudíž i vydedukovat, že svůj kapitál z akcií přesouvají právě sem.

Závěrem

Soustavný růst trhu federálních dluhopisů je bez debat „red flag“, který by žádný investor neměl ignorovat. Bohužel je tomu právě naopak – většina retailu nevěnuje dluhopisům vůbec žádnou pozornost. Přitom se jedná o velmi podstatný ukazatel.

Když budeme skutečně počítat s tím, že velkokapitál se stahuje z akcií do federálních dluhopisů, jednoho dne musí dojít ke zlomu. Nedá se však odhadnout přesný den, týden a ani měsíc. Nikdo nevidí do budoucnosti, ale pouze víme, že se pomalu blíží. A to je nutné brát v potaz, když se rozhodujete investovat.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo