Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

9 důvodů, proč index S&P 500 i nyní rozhodně poroste

9 důvodů, proč index S&P 500 i nyní rozhodně poroste
Zdroj: depositphotos.com

Existuje spousta absurdních argumentů, kterými investoři ospravedlňují odprodej svých akciových pozic. Nejčastěji zaznívá, že je akciový trh připraven na korekci, případně, že je krach akciového trhu za rohem.

Existuje množství výzkumů, které dokazují pošetilost pokusů o časování trhů – snahy vyhnout se poklesům. Podobná tvrzení jakoby navíc naznačovala, že můžete obecně snadno předvídat pohyby na trhu.

Jak všichni víme, na Wall Street není nikdy nic jisté. To jsme si mohli ověřit v nedávné době během pozoruhodného pandemického propadu, a ještě impozantnějšího následného zotavení. Než tedy současný růst akciových trhů odsoudíte jako přehnaný, zamyslete se. Existuje spousta důvodů, proč byste měli zůstat plně zainvestovaní – a proč očekávat, že současný růst amerického akciového trhu bude pokračovat až do konce roku.

1. Silná růstová dynamika akcií

Pokud vám to uniklo, index S&P 500 právě zaznamenal nejrychlejší zdvojnásobení své hodnoty v historii, když se z minim kolem 2 240 bodů 23. března 2020 vyšplhal na zhruba 4 500 bodů v srpnu letošního roku. V roce 2021 již také 51x zavíral denní obchodování na nové rekordní hodnotě.

Podobná růstová dynamika zjevně nemůže trvat věčně, ale je důležité nespojovat silnou výkonnost v posledních měsících s předpokladem, že je korekce na spadnutí. Obecně platí, že akcie mají tendenci růst, protože se přirozeně pohybují výše v souladu s dlouhodobým růstem ekonomiky.

2. Zisky společností zůstávají působivé

V posledních pěti čtvrtletích překonaly společnosti v rámci indexu S&P 500 odhady analytiků v průměru o více než 19 %. To podpořilo většinu růstu, který jsme u akcií zaznamenali. Vezměme si například technologické akcie Nvidia, které v týdnu od 16. do 22. srpna vyskočily o 14 % díky výraznému překonání předpokládané ziskovosti. Takových příkladů by bylo možné jmenovat mnoho.

Odhlédneme-li od sentimentu a technických ukazatelů, je těžké tvrdit, že za tímto nedávným růstem akcií nestojí skutečné zlepšení fundamentů.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Nvidia! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. Obavy z omezování činnosti Fedu se zmírňují

Jedním z argumentů pro ochlazení, které investoři zmiňují, je, že americký Fed zvažuje omezení stimulačních opatření (více o kvantitativním uvolňování zde), která mimo jiné zahrnují měsíční nákupy dluhopisů centrální bankou v hodnotě 120 miliard dolarů.

Většina zpráv však naznačuje, že k žádnému takovému omezení stimulačních opatření v nejbližší době nedojde – možná nejdříve v listopadu. To může znít jako špatná zpráva pro skeptiky, kteří se obávají vyšší inflace, ale je to nesporně dobrá zpráva pro krátkodobou růstovou dynamiku trhu.

4. Analytici na Wall Street zůstávají pozitivní

Podle posledních údajů zní zhruba 56 % doporučení analytiků vůči akciím v indexu S&P 500 jako “koupit” nebo “držet”. To je nejvíce od roku 2002 a je to známka toho, že akciový trh má i po tak působivém vzestupu nadále šanci na růst.

Samozřejmě neexistuje žádná záruka, že mají analytici pravdu, ale přesto je to důležitý ukazatel sentimentu na trhu.

5. Vývoj cen amerických nemovitostí

Průměrný Američan nemá většinu svého bohatství vázanou v akciích. Jeho domov představuje až dvě třetiny celkového majetku – v důsledku toho bývá obecné vnímání ekonomiky a investičního prostředí ovlivněno změnami v cenách nemovitostí více než čímkoli jiným.

To je v současnosti obzvláště dobrá zpráva, když ceny amerických nemovitostí nadále prudce rostou. V červenci vzrostly mediánové ceny domů oproti předchozímu roku o impozantních 18,4 %. Tento vývoj může v nadcházejících měsících do značné míry podpořit výdaje amerických domácností a pozvednout investiční náladu.

6. Jádrová inflace vs. ceny potravin a energií

Je důležité si uvědomit, že řeči o inflačních rizicích v roce 2021 často nevystihují celý příběh. V červenci zůstala meziroční míra inflace v USA na 20letém maximu 5,4 %. Když však pomineme ceny potravin a energií, které jsou historicky poměrně volatilní, činila jádrová měsíční míra inflace v červenci pouze 0,3 % – což je nejen mírný, ale dokonce i nižší než očekávaný 0,4% růst.

7. Vysoká inflace navíc není automaticky předvojem medvědího trhu

Je také třeba zdůraznit, že mezi relativně vysokou inflací a relativně nízkou mírou výnosů amerických akcií existuje jen malá přímá souvislost. Vezměme si za příklad rok 2011, kdy hrozilo, že celková inflace dosáhne 4 % (opět zejména díky potravinám a energiím), a někteří investoři se obávali, že situace ohrozí zotavení z finanční krize z let 2008-2009.

V tomto roce se jistě projevila vyšší volatilita, ale akcie se držely. Index S&P 500 se za celý rok posunul o několik procentních bodů výše – v následujícím roce 2012 pak posílil o téměř 15 %.

Načítání
Načítání
Obchodujte u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

8. Jakou máte další alternativu?

Navzdory řečem o inflaci nejsou protiinflační aktiva jako zlato pro investory příliš vhodnou alternativou. SPDR Gold Shares nejlikvidnější fond jehož cena je založena na držbě fyzického zlata, je za posledních 12 měsíců v červených číslech a od svého květnového maxima klesl asi o 5 %.

Pokud byste si mysleli, že trh s dluhopisy je bezpečný, hlavní dluhopisový fond iShares 20+ Year Treasury Bond ETF je ve skutečnosti za poslední rok o 10 % níže – a to i přestože výnosy se z jarních maxim snížily. Zlato nebo dluhopisy mohou být příjemným zajištěním nebo pojistkou, ale kde jinde, než na akciích se nyní investoři mohou dočkat podobného růstu, který nabízí americké akcie?

9. Většina investorů by obecně měla krátkodobé trendy ignorovat

Všechny výše uvedené informace vycházejí z nejnovějších trendů. Většině investorů se však vyplatí tyto trendy ignorovat a držet se dlouhodobého plánu. Podle průzkumu společnosti Goldman Sachs činily výnosy na americkém akciovém trhu za posledních 140 let v průměru 9,2 % za rok.

Jistě, vždy vás v průběhu času postihne pár špatných let, ale pokud zůstanete zainvestovaní dostatečně dlouho, je téměř jisté, že z toho vyjdete výrazně lépe. Mějte to na paměti, než se budete snažit načasovat příští potenciální medvědí trh kvůli obavám z krátkodobé volatility.

Líbil se vám tento článek?
15
8

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Radek

Prosím prečítajte/pozrite si aj názory odborníkov, napr. Ray Dalio a Jeremy Grantham pred tým ako niečo takéto napíšete, absolútne jednostranný článok, ktorý vôbec neberie možnosť crashu akciového trhu.

Petr

Je to přesně ten typ článku, po jehož přečtení si řeknu, že výraznější korekce už je opravdu blízko.