Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Změny v portfoliu Warrena Buffetta ve 1Q 2023. Buffett je opět opatrný a zřejmě trochu spekuluje na bankovní krizi

Publikováno
Změny v portfoliu Warrena Buffetta ve 1Q 2023. Buffett je opět opatrný a zřejmě trochu spekuluje na bankovní krizi
Zdroj: depositphotos.com

Na první pohled může být Warren Buffett s prvním čtvrtletím roku 2023 spokojený. Hodnota portfolia Berkshire Hathaway vzrostla z 299 na 325 miliard dolarů. Tento růst však nebyl způsoben růstem cen akcií, ale včleněním akciových podílů firmy General RE. Ta také patří do společnosti Berkshire Hathaway, ale její hospodaření se dříve vykazovalo zvlášť.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Celou aktivitu Warrena Buffetta za první čtvrtletí 2023 bychom mohli vyhodnotit takto: Pokud nevíš, kam trhy půjdou, nepouštěj se do větších akcí. Na pohybech portfolia Berkshire vidíme dvě věci. Pokud jako investor neví co dělat, drží se své osvědčené strategie. Buffett navýšil dvě své největší pozice, tedy Apple a Bank of America. Druhý postřeh ukazuje, že Buffett využívá svůj čas k uzavírání pozic. V prvním čtvrtletí se úplně zbavil čtyř titulů a u dalších osmi snížil svůj podíl. Ve skutečnosti pak otevřel pouze jednu malou pozici na Capital One Financial, která však představuje pouze 0,29 % z jeho portfolia.

Buffett se tedy jasně drží při zemi.

Nákupy v 1Q2023

Capital One Financial

Rubrika nákupů je velmi skromná i v tomto čtvrtletí. Buffett nakoupil 9,9 milionů akcií Capital One Financial, což je v podstatě regionální banka v Richmondu. Celkově se jedná o 11. největší americkou banku. Specialitou této banky tvoří kreditní karty, zde si banka drží páté místo na světě. Nevíme kdy přesně Buffett banku koupil. Na začátku února 2023 totiž byla na vrcholu své ceny a stála přes 120 dolarů. Jako všechny regionální americké banky i tuto trápí pokles cen akcií. Ten může být do jisté míry spekulativní, což byl důvod proč se nyní uvažuje o zákazu prodeje akcií na krátko v americkém sektoru.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie COF Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Buffettův názor na bankovní krizi se dá shrnout tak, že bankovní krize nepovažuje za něco neobvyklého. Banky krachovaly v minulosti a budou krachovat i nadále. V současnosti americká vláda dělá svoji práci velmi dobře v tom, že chrání vklady klientů. Buffett se domnívá, že všechny vklady budou chráněny americkou vládou. Z klientů tedy nikdo nepřijde o své peníze.

Co však nikdo nemůže zaručit, jsou ceny akcií. Právě držitelé akcií bankovního sektoru platí nyní největší cenu. Akcie SVB nebo First Republic Bank šly na nulu. Celý sektor odepsal přes desítky procent. Investice do Capital One Financial je Buffettova sázka, že celý bankovní sektor regionálních bank na tom není tak špatně. Naopak se rýsují dobré příležitosti k nákupu. Od Buffetta bychom si však měli vzít i další poučení. Protože jde pravděpodobně o velmi riskantní investici, Buffett do tohoto risku vložil pouze 0,29 % ze svého portfolia. Riskujte tedy s mírou.

Pro úplnost dodejme, že v portfoliu najdeme i dvě nové a velmi malé pozice Diagreo a Vitesse Energy. Tyto dvě společnosti byly zařazeny do portfolia právě na základě integrace General Re, takže se nejedná o dva nové záměrné nákupy. Dále Buffett neotevřel nové pozice, ale pouze přikupoval.

Apple

Největší změnou co do objemu prostředků byl nákup přes 20 milionů akcií Applu. Buffett tak drží přes 915 milionů akcií této firmy a tento podíl dosahuje astronomické částky 150 miliard dolarů. Důvody k posílení pozice jsou známy. Buffett je zopakoval i na nedávné valné hromadě Berkshire Hathaway. Není v podstatě lepší investice než akcie Applu. Lepší možnost tu není. Rostoucí kurz Applu to potvrzuje navzdory tomu, že v posledním čtvrtletí firmě lehce poklesly tržby. Apple právě díky své stabilitě a konstantnímu růstu ceny zůstává bezpečným přístavem. Na nárůstu počtu akcií Applu má svou zásluhu taktéž integrování společnosti General RE do výsledku Berkshire Hathaway.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMAT Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Věrnost Applu nám ukazuje, jak funguje Buffett jako investor. Nedělá komplikované strategie rozložení risku v portfoliu, prostě věří Applu. Proč zrovna této firmě? Protože je neustále schopná prodávat drahé produkty svým věrným zákazníkům. Buffett nejvíc sazí na empirické znalosti, kterému mu umožní odhadovat chování zákazníků. Klienti Applu zůstanou věrní svým produktům hospodářské krizi navzdory. Pokud si kvůli horší finanční situaci nemohou dovolit koupit nový produkt této firmy, svůj nákup jen odloží na příští rok, až budou mít peníze. Při nákupu akcií je nejdůležitější otázka, zda věříme v produkty, které firma poskytuje.

Occidental Petroleum

Druhý největší pohyb na straně nákupu bylo přikoupení dalšího balíku 17 milionů akcií Occidental Petroleum. Na rozdíl od Applu, kde můžeme s Buffettem jen souhlasit, důvody budování velké pozice v Occidental Petroleum zůstávají velkou záhadou. Buffett totiž pokračoval ve zmenšování své pozice v Chevronu, a proto nemůžeme říct, že by očekával velký nárůst ropy.

Již dříve se spekulovalo o tom, že Buffett je vázán osobními vztahy k vedení Occidental Petroleum a oceňuje jejich manažerský styl. Management a jeho kvalita patří k důležitým kritériím inteligentního investora. V dnešní době je kvalita managementu opomíjená. Avšak kvalitní management nevysvětluje, proč se Buffett soustavně angažuje v této firmě. Buffettův podíl dosahuje bezmála 24 %. To je opravdu hodně. Existuje proto i jiné vysvětlení?

Načítání
Načítání
Kupte si akcie OXY Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Firma provozuje vrty na jihu USA. U těchto ropných polí se předpokládá, že mají za sebou již nejlepší léta. Objem vytěžené ropy se přirozeně ztenčuje. Firma Occidental Petroleum však přichází s technologií vodorovných vrtů, která může vytěžit ještě jednu třetinu současných vrtů. Právě tato technologie přinese Occidental Petroleum velkou výhod před konkurencí. Buffett se neobává toho, že by i přes nárůst elektromobilů nebyl zájem o ropu. Ta zůstane strategickou surovinou i nadále, protože kromě dopravy, ropa má svoji silnou pozici v chemickém průmyslu.

Ostatní nákupy

Následné navýšení podílu v Bank of America je především zásluhou uplatnění warantů. Nešlo tedy o novou investici v klasickém slova smyslu. Stejně tak jsou marginální pohyby na akciích Citigroup, Markel Corporation a Paramount Global, které vznikly taktéž integrací společnost General RE.

Prodeje v 1Q2023

Bank of New York Mellon Corp

Buffett se zbavil akcií Bank of New York Mellon Corp. To jen ukazuje na to, že Buffett nepodceňuje bankovní krizi. I když nakupoval bankovní společnosti a ke krizi se staví zdravě skepticky, uvědomuje si dobře, že některé banky jsou v ohrožení a že ještě nejsme u konce bankovní krize.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Následně se zbavil zbytku akcií RH. U.S. Bancorp a Taiwan Semiconductor. Právě nákup a prodej TSM byl v minulosti hodně komentován. Buffett později jasně řekl, že se této akcie zbavil hlavně z důvodu rostoucího napětí mezi Čínou a USA. Polovodiče jsou novým válečným polem v této hře dvou mocností.

Chevron

Největší odprodej akcií proběhl na americké ropné společnosti Chevron. Buffett se zbavil přes 18,7 % akcií této společnost. Prodej balíku 31 milionů akcií této společnosti je logický. Buffett záměrně neodpovídá na to, zda j čeká mělké nebo tvrdé přistání americké ekonomiky. Ale je jasné, že americkou a posléze i světovou ekonomiku nečeká v následujícím roce růstový boom. Takže ceny ropy budou spíš klesat než stoupat.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Chevron Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokud by ceny ropy vzrostly z důvodu vyostření geopolitické situace, což je do jisté míry pořád pravděpodobné, znamenalo by to větší inflaci a tím pádem i růst úrokových sazeb. Úrokové sazby by se negativně podepsaly na možnosti hospodářského oživení. Pro ropu a obecně energie je teď v podstatě nejpozitivnější scénář ve stagnaci ceny. Proto nemá smysl držet tak velký podíl v ropné společnosti.

Další částečné odprodeje

Buffett se rozhodl zmenšit svoje pozice v těchto firmách: Amazon, Aon, Ally Financial, Activision Blizzard, Celanese, McKesson a General Motors. Většinou se jednalo o pozici velmi malé nedosahující ani jedné desetiny váhy v celém portfoliu.

Závěr: U Buffetta znovu vítězí opatrnost

Někteří analytici nákupy amerických bank Buffettem vysvětlili jako klasickou obchodní příležitost tohoto legendárního investora. To však je špatná úvaha. Buffett nebuduje v regionálních bankách nikterak silné pozice. Jedná se spíš o malé pozice, které mají určitý spekulativní potenciál. Buffett dlouhodobě nevidí v současnosti velké příležitosti pro vhodné nákupy tedy kromě Applu a Occidental Petroleum.

To je také jeden z důvodů jeho nedávné cesty do Japonska, kde vidí větší potenciál. Neznamená to, že by automaticky zlomil nad Amerikou hůl. To určitě ne. Dolar považuje za neotřesitelnou světovou devizu číslo jedna. Ale otázka investičních příležitostí se však pokládá. Asie má nyní velký růstový potenciál, a byla by ho škoda ignorovat.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.