Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcií Applu – Jak si vede nejdůležitější akcie dneška?

Publikováno
Analýza akcií Applu – Jak si vede nejdůležitější akcie dneška?
Zdroj: Mywabashvalley.com

Oznámení hospodářských výsledků Applu je dnes prakticky událost pro celou burzu. I když akcie Apple nedržím ve svém portfoliu, vývoj jejich ceny ovlivňuje celý americký finanční trh. V indexu Nasdaq 100 je akcie Applu zastoupena 12,8 % a v indexu S&P 500 má tato akcie váhu 6,6 %. Prudký pohyb akcií Applu oběma směry ovlivní celou burzu.

Tiskové konference oznamující výsledky je vždy netrpělivě očekávána. Navíc si Apple dal na čas a zveřejnil výsledky jako poslední z GAFAM. Publikace výsledků ukázala, že ten, kdo nemluví o umělé inteligenci, není investory vítán. Nejvíc na mlčení okolo umělé inteligence doplatil Google. Dva týdny po zveřejnění výsledků se proto rozhodl udělat speciální konferenci na téma umělé inteligence. A světe div se, akcie Googlu vyrazily nahoru. Samozřejmě otázka, jak umělou inteligenci integruje Apple se pokládá, ale pojďme pěkně popořadě.

Solidní první čtvrtletí

Apple dosáhl za první čtvrtletí 2023 tržeb ve výšce 94,83 miliard dolarů. Překvapivě se dařilo divizi iPhonu. Nedávno reportoval své čísla jeho velký konkurent na poli smartphonů Samsung, ale jejich nebyla vůbec dobrá. Prodeje smartphonů klesají již několikáté čtvrtletí po sobě. To se však netýká iPhonu. Tržby z iPhonu totiž dosáhly 51,3 miliardy dolarů. To je vzhledem ke kontextu zhoršujícího se makroekonomického prostředí skvělé číslo.

U ostatních produktů Apple vykázal také velmi slušné hodnoty. Jedinou výjimkou byly počítače Mac, kde Apple zaznamenal meziroční propad tržeb o 30 %. Jednak se obecně prodej počítačů od Covidu propadá, a zadruhé Apple uvedl poměrně nedávno generaci Maců s čipem M1. Nová řada s aktuálním čipem M2, se prodává hůře, protože skalní “jablíčkaři” nechtějí tak rychle měnit nedávné Macy s M1 za čip M2. Vedení Applu přiznalo, že načasování prezentace modelů nebylo nejšťastnější. Prodej divize Mac představuje 7,1 miliard dolarů v celkových tržbách Applu. Nákup počítačů je však dnes spíš cyklická věc, je jen otázka času, kdy prodeje opět stoupnou.

Hlavní síla Applu je v jeho maržích. Hrubá marže dosáhla skvělých 44,3 % z toho na výrobcích byla marže 36,7 % a na služby 71 %. Z hlediska ziskovosti jsou tedy pro Apple důležité služby. Ve vytváření synergie je Apple opravdový mistr. Tak jako vždy se představitelé pochlubili s 99% spokojeností uživatelů iPhone 14. To je klíč k úspěchu Applu – naprosto spokojený zákazník.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Na straně nákladů se Applu podařilo udržet je na spodní hranici odhadů (13,7 miliard dolarů). I to je známka kvalitního řízení společnosti Apple a toho, že si lidé váží být zaměstnaní u Applu. Zatímco velká část firem se potýká s růstem nákladů z důvodů inflace, ale i růstem mzdových nároků, Applu se tyto problémy vyhýbají.

Nakonec dodejme, že se Apple těší velmi dobré finanční situací. Na svém účtu drží 166 miliard dolarů. Celkové dluhy dosahuji 110 miliard dolarů, takže Apple má čistou hotovost ve výši 56 miliard dolarů. Apple se rozhodl něco ze svého zisku vrátit akcionářům a navýšil čtvrtletní dividendu o 4 % na 0,24 dolaru. Dividendy ale nejsou hlavní důvod proč mít akcií Apple. Vedení firmy si nechalo odsouhlasit astronomickou částku 90 miliard dolarů na zpětné odkupy. To je důležitá informace, a znamená, že velkých poklesů na akcií Applu se jen tak nedočkáme, protože by to vedení firmy využilo pro tyto odkupy.

Umělá inteligence a Indie

Apple se poučil z neúspěchu Googlu, a proto zařadil prezentaci umělé inteligence ve svých výrobcích. AI bude u iPhone 14 využívaná například v případě automobilové nehody svého majitele a bude schopna přivolat záchranu. Apple nejenom využívá umělou inteligenci, ale na rozdíl od ostatních ji využívá hned k dobré věci. Opravdu je marketing a styl komunikace Applu jedinečný a neskutečně zvyšuje atraktivitu firmu. Jediný, kdo může v této oblasti Applu konkurovat, je Elon MuskTeslou.

Apple nevyhlašuje cíle pro další čtvrtletí, ale i tak naznačil, že druhé čtvrtletí by mělo být podobné tomu prvnímu. Jinak řečeno katastrofa se nechystá. Výrobky Applu budou dál přitahovat lidi. Co však je zajímavé, že Apple roste v zemích, jako jsouIndie, Mexiko, Brazílie, Indonésie aFilipíny. Tyto země jsou nyní klíčové pro globální firmy, pokud si chtějí zachovat růstovou dynamiku.

Apple sází na Indii, kde má dva obchody. Situace Indie je jiná v tom, že se očekává, že indická střední třída bude v nadcházející době raketově růst. Apple tak může získat ohromné množství prvouživatelů svého ekosystému. Pro nás je to jen potvrzení toho, že ekonomické dění se přesouvá právě do těchto zemí. Kdo chce jít společně s Applem, a tedy i s dobou, měl by se možná pomalu poohlížet po akciích z těchto zemí.

Jeden argument proti nákupu a jeden pro nákup akcií Apple

Hlavní argument proti nákupu akcií Applu je v jeho fundamentech. Zatím jsme svědky toho, že akcie Applu tento rok nepřetržitě roste, a zároveň tržby Applu poklesly meziročně o 3 %. Pokles bude následovat i v dalších čtvrtletích. Apple ho vysvětluje především silným dolarem a špatným makroekonomickým prostředím vysokých úrokových sazeb. To se jen tak nezmění, a do konce roku můžeme očekávat spíše zhoršení. Akcie Apple je tak dobrým příkladem, kdy se cena akcie pomalu rozchází s fundamentem. A to je moment, kdy by měl hodnotový investor přemýšlet nad tím, zda si ponechat akcie Applu v portfoliu.

Protiargument tohoto postoje však dá nejlepší hodnotový investor Warren Buffett. Ten na letošní valné hromadě fondu Berkshire Hathaway musel čelit otázce, zda to s láskou k Applu nepřehání a zda váha Applu v jejich portfoliu není příliš veliká a neohrožuje tím diverzifikaci celého portfolia? Na to slavný investor odpověděl, že vůbec. Apple je výborná firma hlavně kvůli tomu, že je schopna prodat iPhone za 1500 dolarů. Pro Buffetta je nejdůležitější produkt, který donutí zákazníky sáhnout hlouběji do peněženky, i když všichni vědí, že Apple má na tomto produktu neskutečnou marži. Buffett, aby ilustroval sílu Applu, mluvil o průzkumu, který dokazoval, že většina Američanů by dala přednost nákupu nového telefonu, před nákupem druhého auta.

Závěr: Nikoliv růstová, ale hodnotová akcie

Akcie Applu dnes prakticky dokonala transformaci z růstové na hodnotovou akcií. I pokud se změní makroekonomický kontext a Applu se podaří expanze do Asie, už nepůjde o dvouciferný růst. Na to jsou tržby Applu již dnes veliké. Firma bude růst již spíše organicky. To však neznamená, že cena akcie neporoste. Můžeme se dočkat i toho, že právě stabilita Applu přiláká víc investorů, kteří dávají přednost jistotě, před riskem rychlého růstu.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎