Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč důvod krachu americké SVB českým bankám nehrozí?

Proč důvod krachu americké SVB českým bankám nehrozí?
Zdroj: depositphotos.com

Nečekaný, ale hlavně velice rychlý, krach americké Silicon Valley Bank (SVB) nadále plní titulní stránky. Americká vláda a Fed začali tento problém řešit, depozita budou klientům vyplacena a zdá se, že problém je pro tuto chvíli vyřešen. Přesto je důvěra v systém otřesena a mnozí se ptají, zda se tento kolaps nepřenese dále do finančního soukolí a nevyvolá tak dominový efekt dalších krachů. Anebo se nabízí otázka, zda něco podobného nehrozí také českým bankám.

Jak k tomuto krachu došlo?

Abychom pochopili souvislosti, tak jen krátce připomenu, že krach SVB byl způsoben tím, že americké vládní dluhopisy, které jsou považovány za velice bezpečnou investici, které banka SVB dříve nakupovala za nízké úrokové sazby, tak pod vlivem nárůstu úrokových sazeb, což Fed musel udělat, aby zkrotil inflaci, začaly tyto dluhopisy s nižším úrokem ztrácet hodnotu.

To je logické, protože mezi hodnotou dluhopisu a jeho výnosem je inverzní vztah. Vysvětlím to na jednoduchém příkladě: Pokud máte ve stejném okamžiku možnost koupit dluhopis s 5% výnosem za hodnotu 100 USD, tak stejný dluhopis, ale s 1% výnosem, bude muset v daném okamžiku být levnější, aby se kompenzoval rozdíl nižšího úrokového výnosu.

Banka SVB pak byla nucena tyto dluhopisy prodat se ztrátou, aby pokryla požadavky na likviditu.

Stane se to i českým bankám?

Abychom si mohli zodpovědět otázku, zda podobný problém hrozí i českým bankám, podívejme se ve stručnosti na základní údaje z rozvahy americké SVB a velkých českých bank.

SVB Česká spořitelna Komerční banka Moneta CSOB
Dluhopisy/úvěry 160% 28% 22% 22% 18%
Úvěry/depozita 42% 73% 85% 80% 71%
Rating A A A2 A+
Ratingová agentura Standard & Poor’s Standard & Poor’s Moody’s Standard&Poor’s

Klíčová je informace poměr investic do dluhopisů (respektive investičních cenných papírů) a úvěrů, které banka poskytla klientům.

V případě SVB byl tento poměr 160 %. To je ohromující číslo. Když to srovnáme s českými bankami, tak je vidět, že žádná z nich nemá takto vysokou expozici v rozvaze do investičních cenných papírů. Nejvyšší poměr má Česká spořitelna, a sice 28 %. To je velice bezpečná hodnota, která by bez problémů měla odolat i významnějšímu propadu hodnoty investičního portfolia. Ostatní české banky mají hodnotu ještě nižší.

Také poměr poskytnutých úvěrů a depozit leccos napovídá. ČSOB má tento poměr nejnižší, a sice 71 %. Stále to je ale bezpečná hodnota, kterou by konzervativní investor od konzervativní banky čekal. Kdežto u SVB byl poměr úvěrů a depozit pouze 42 %. To podporuje výše uvedený závěr o příliš velkém objemu investičního portfolia v bilanci banky.

České banky se drží striktně tradičního bankovního modelu, který je v podstatě ten, že vklady klientů používá jako zdroje na financování úvěrů jiných klientů.

Americká SVB tento model neměla a místo do úvěrů klientům velkou část zdrojů investovala do amerických vládních dluhopisů. Což se logicky jeví jako bezpečnější varianta před poskytováním úvěrů začínajícím firmám a startupům, což byla cílová skupina klientů této banky.

Bezpečnější protože americká vláda peníze investované do dluhopisů vždy při jejich splatnosti vyplatila, kdežto úvěr poskytnutý nějakému startupu má mnohem vyšší riziko. Problém byl jen v dočasné aktuální nižší reálné hodnotě těchto dluhopisů v prostředí rychlého růstu úrokových sazeb a nutnosti prodat je se ztrátou před jejich splatností.

Druhý problém SVB bylo již zmíněné financování různých startupů. Těmto klientům v prostředí vysokých úrokových sazeb začaly docházet peníze a tím se snižovala depozita na účtech u SVB, která bance slouží jako zdroj likvidity a financování. Jakmile toto překročilo určitou mez, banka SVB musela jednat již zmíněným ztrátovým prodejem dluhopisů, aby likviditu doplnila.

Snaha získat kapitál vydáním nových akcií, aby SVB pokryla ztrátu z prodaných dluhopisů, byla v časovém horizontu jednoho nebo dvou dnů také neúspěšná. Nakonec tato kumulace okolností spustila run na banku a výsledkem bylo její zavření.

Naproti tomu, české banky jsou, pokud jde o portfolio svých klientů, mnohem konzervativnější a rizikovější skupiny klientů tvoří v jejich klientském kmeni pouze minimální expozici.

Závěr

Konzervativní obchodní model českých bank, který je založený na vybírání vkladů a poskytování úvěrů, se může zdát nudný v obdobích ekonomického boomu. Jak se ale ukazuje, tak sázka na jistotu se vyplácí a české banky jsou díky tomu mnohem odolnější v turbulentních dobách agresivního utahování ekonomiky, což aktuálně zažíváme. Z tohoto pohledu podobný problém, který potkal SVB, českým bankám nehrozí.

Mnozí investoři jsou si kvalit českého bankovního sektoru vědomi, a proto slevy na akciových finančních titulech pro ně budou spíše příležitostí k investici. Toto ale neberte jako investiční doporučení. V investování platí, že se rozhoduje každý sám za sebe. Proto si udělejte svoji vlastní finanční analýzu společností před tím, než se rozhodnete svoje peníze do nich investovat, a teprve pak se rozhodněte.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.