Rok 2020 byl pro všechny obchodníky na burze nesmírně zajímavý. Po čtyřech relativně klidných letech zajištěných především politickou vizí Donalda Trumpa, kdy se akciím dařilo a svět byl stabilní, co se týče válečných konfliktů, přišel koronavirus. Ten způsobil několik velkých burzovních propadů, poslal dokonce do záporu kontrakt na lehkou americkou ropu a zastavil ekonomiku na několik měsíců.
Zatímco akciové indexy se z krize díky zásahu centrálních bank velmi rychle oklepaly a i navzdory krizi si mnoho světových indexů vytvořilo nová maxima, u komodit bude návrat k normálu trvat mnohem déle.
Pojďme se společně podívat na to, jak a kterým komoditám se dařilo v uplynulém roce 2020.
Obsah článku
Komodity a tisk peněz
Zde je právě velký rozdíl mezi komoditami a akciemi. Cenu akcií přímo ovlivňují zásahy centrální banky. Cena komodit je z velké části daná reálnou poptávkou na trhu. Mnohem více tak ukazuje na reálný stav věcí než cena akcií. Centrální banky se rozhodly řešit krizi tiskem nových bankovek.
U komodit spočívá rozdíl právě v tom, že novou ropu, zlato nebo měď vytisknout nelze. To je podle nás klíčová myšlenka pro pochopení jejich cen v roce 2020 a hlavně v roce nadcházejícím, kdy budeme zažívat negativní důsledky politiky kvantitativního uvolňování (co je kvantitativní uvolňování?).
Peněžních zásob máme nekonečné množství, což však neplatí právě pro suroviny. Jejich naleziště a doly jsou ve světě čím dál vzácnější. I když se najdou nové, porostou náklady na těžbu, vybudování infrastruktury, zvyšuje se také cena práce horníků nebo důlního vybavení.
Podinvestovaný těžební průmysl
Investice do důlní techniky bude v nastávajících letech velmi důležitou položkou. Ceny komodit byly před krizí 2020 spíše nízké. Velké společnosti, a to především ropné, každý rok ubíraly z rozpočtů na inovace a investice do obnovy těžebních parků. Tato situace má za následek chronické podinvestování těžebního sektoru. Právě ve chvíli, kdy dojde k ekonomické obnově, vzroste prudce poptávka.
Investor však musí vědět, že cenu komodit určují kontrakty na volné suroviny na trhu. Ty představují pouze menší část vytěžených surovin.
Většina je totiž předmětem ročních nebo i delších kontraktů mezi těžaři a spotřebiteli. Například letecké společnosti nakupují roční zásobu ropy pouze jednou do roka. Tím zabraňují výkyvům cen a umožní kalkulaci svých nákladů po celý rok. Tyto obchody se dějí mimo hlavní akciové trhy, a proto jsou málo kurzotvorné. Vliv na cenu má tedy hlavně aktuální poptávka po volné surovině.
Inflace bude podporovat růst cen komodit
Obecně proto můžeme říct, že vlivem nedostatku investicí a tištěných peněz by měly komodity v následujícím roce růst. Určitě bude existovat tlak na to, aby ceny prvotních surovin stoupaly, protože by to pomohlo roztočit kola inflace v západních ekonomikách. Centrální banky několikrát jasně prohlásily, že si rozumnou inflaci přejí. Právě růst komodit by byl schůdnou cestou pro všechny. Inflace by rostla a těžaři by konečně mohli zažít lepší léta.
Otázkou však je, jak se k těmto problémům postaví administrativa Joe Bidena anebo EU, která chce především přejít na zelenou energii. To znamená docílit odklonu od používání tradičních fosilních paliv k obnovitelným zdrojům. Nechme stranou debatu o proveditelnosti tohoto plánu. Co by však investory mohlo znepokojovat, jsou nové typy daní na staré druhy energie a jejich získávání. I přes toto nebezpečí prostor k růstu cen komodit existuje.
Jak s komoditami obchodovat?
Ještě, než začneme probírat jednotlivé komodity, připomeňme, že obchodování s nimi není zase tak jednoduché. Páky na nákup jednotlivých surovin samozřejmě existují, ale po investorovi to vyžaduje mít relativně velké prostředky a pojí se s tím taktéž velká míra rizika. Více si o tomto druhu obchodování můžete přečíst zde – CFD kontrakty.
Další možnou alternativou jsou různé ETF, které kopírují cenový vývoj komodit. Problém však zůstává stejný, protože ceny na burze nejsou jen za množství dané suroviny, ale jedná se také o kontrakty, kterým končí doba platnosti. ETF tak musí své pozice prodat, jakmile kontrakt skončí. Tato skutečnost se negativně projeví i na ocenění fondu.
Ohledně cen komodit je tedy velmi těžké spekulovat v dlouhodobém horizontu. Zajímavou alternativou jsou nicméně akcie firem, které se těžbou buď přímo zabývají, vlastní doly nebo distribuční síť či dodávají těžební vybavení. Právě tyto společnosti bychom měli v roce 2021 sledovat.
Komodity můžete bezpečně obchodovat například u tohoto brokera:

93 %
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
Jak si tedy vedly komodity v roce 2020?
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.