Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Žebříček 3 největších českých bank: Nejvíce klientů má Česká spořitelna, nejlepší bilancí se může pyšnit ČSOB

Publikováno
Žebříček 3 největších českých bank: Nejvíce klientů má Česká spořitelna, nejlepší bilancí se může pyšnit ČSOB
Zdroj: Depositphotos.com

Bez služeb poskytovaných bankami se v současnosti neobejde téměř nikdo. Většina lidí disponuje minimálně běžným účtem, který si můžete založit v ČR u více než čtyřiceti bank, přičemž některé z nich jsou pouze pobočky zahraničních institucí.

Konkurence je tedy opravdu vysoká a není divu, že se snaží banky hledat způsoby, jak k sobě přilákat tuzemské klienty. I přes velkou snahu digitálních bank stojí stále v popředí tradiční banky, do kterých vkládají důvěru miliony klientů.

Na paty jim pomalu ale jistě šlapou i banky, které se postupně přesouvají do digitálního prostoru, jako například Moneta nebo Air Bank. Oproti minulému roku si značně polepšila i Raiffeisenbank, která si vzala pod svá křídla Equa bank – její klienty se vším všudy převezme až na podzim 2022.

V našem žebříčku se zaměřujeme konkrétně na 3 největší banky působící na našem trhu, a to z hlediska počtu jejich klientů.

Zblízka se však podíváme i na další parametry a i to, jak se jim dařilo během minulého roku, kdy se Česká republika vypořádávala s pandemii koronaviru.

1. Česká spořitelna

První místo v našem žebříčku nepřekvapí asi nikoho. Umístila se na něm totiž nejstarší banka u nás, a to Česká spořitelna. Ta byla založena už v roce 1825, přičemž o téměř dvě stovky let později ji odkoupila rakouská skupina Erste Bank. Od roku 2018 je podíl veden na Erste Group Bank AG, která má pod palcem celou síť bank napříč Evropou, včetně Rakouska, Rumunska, Maďarska, Chorvatska či Srbska.

Své prvenství si banka vybojovala právě kvůli počtu klientů, kteří do ní vkládají svoji důvěru. Od roku 2020 se jejich počet zvýšil meziročně o 19 000 – k poslednímu dni v roce 2021 se banka mohla pyšnit více než 4,4 miliony klientů. Těm nabízí kromě běžného účtu i klasické úvěry, hypotéky, spoření, investování a pojištění.

Největší bankou je podle počtu klientů z roku 2021 Česká spořitelna.
Největší bankou je podle počtu klientů z roku 2021 Česká spořitelna.

Ve své podstatě je tedy jednou z mála univerzálních bank, která dokáže klientům poskytnout téměř veškeré služby, na které si vzpomenou. To se odrazilo i na jejích ziscích, kdy vygenerovala jen za rok 2021 přes 16,2 miliardy Kč. V porovnání s ostatními bankami se tak řadí na druhé místo seznamu.

Stejnou příčku obsadila i v kategorii výše bilanční sumy, ze které vyplývá, že na konci roku 2021 spravovala více než 1 642 miliard Kč – více spravovalo už jen ČSOB. To ostatně šlape České spořitelně pořádně na paty a je možné, že ji dříve či později vystřídá na prvním místě.

2. ČSOB

ČSOB neboli celým názvem Československá obchodní banka se v našem žebříčku umístila na druhém místě. Velmi jí pomohl fakt, že uveřejňuje pouze data za celou svoji skupinu, kam počítá i klienty spořitelny a pojišťovny. Celkem se počet jejích klientů vyšplhal přes 4,23 milionů, kteří mohou využívat opravdu širokou škálu produktů od běžného účtu, přes úvěry, až po pojištění.

Historie banky se píše již od roku 1964, kdy ji založil samotný stát, který ji využíval pouze jako prostředek financování. Prvním klientům služby poskytla až po Sametové revoluci a o deset let později ji z většiny odkoupila belgická banka KBC Bank, která působí mimo České republiky i v Belgii, Bulharsku, Slovensku či Maďarsku.

Nejvyšší zisky v roce 2021 vygenerovala ČSOB v těsném závěsu s Českou spořitelnou.
Nejvyšší zisky v roce 2021 vygenerovala ČSOB v těsném závěsu s Českou spořitelnou.

Jejím posledním úspěchem, který stojí za zmínku je nepochybně její spojení s Poštovní spořitelnou, díky čemuž si mohla na konto připsat dalších 2,8 milionu klientů. Lákat se však snaží i na svůj udržitelný přístup či postupnou digitalizaci, čímž se jí pomalu daří zbavit se nálepky tradiční banky – v její nabídce tak můžete najít celou řadu nových produktů, které jsou často zbaveny i nesmyslných poplatků.

Možná proto dokázala udržet krok s trhem i během koronavirové krize, kdy se jí podařilo vygenerovat nejvyšší zisk přesahující 16,2 miliardy Kč. První místo obhájila i se svojí bilancí, podle které spravuje přes 1 800 miliard Kč. Svými výsledky tedy předběhla i Českou spořitelnu, v čemž jí nejspíše pomohla již zmíněná digitalizace a změna přístupu ke klientům.

3. Komerční banka

Třetí místo v žebříčku si vybojovala další tradiční banka, a to Komerční banka, která u nás působí již od roku 1990. Podobně jako u jiných bank v ní hrál zpočátku velkou roli stát, dokud nedošlo k její částečné privatizaci. Teprve v roce 2001 koupila většinový podíl v bance francouzská skupina Société Générale S.A, která investuje do odvětví jako jsou finance, pojišťovnictví či investování.

Komerční banka se jako celá skupina může pochlubit více než 2,25 milionu klientů, přičemž 1,6 milionu tvoří pouze klienti banky. V porovnání s čísly z roku 2020 se však jedná o menší neúspěch, jelikož ještě koncem roku poskytovala služby jako celá skupina 2,36 milionům klientů.

Nejvyšší bilanční sumou disponovala v roce 2021 ČSOB.
Nejvyšší bilanční sumou disponovala v roce 2021 ČSOB.

Namále však měla i kvůli své konkurenci, kdy ji chtěla předčít ryze česká banka Moneta Money Bank. Ta už od konce roku 2021 plánovala sloučení s digitální bankou Air Bank, čímž by se hravě stala třetí největší bankou na našem trhu – podrobnosti si můžete přečíst zde. Z transakce ale sešlo koncem letošního května, kdy obě strany jako důvod uvedly špatné ekonomické podmínky a nově platná pravidla pro kapitál bank na území Evropské unie.

Ty jim ukládají povinnost navýšit svůj kapitál o miliardy korun, se kterými budou schopné ustát případné ztráty během krize. Zatímco většina bank plánuje získat potřebný kapitál prostřednictvím cenných papírů, Komerční banka počítá s financováním od skupiny Société Générale S.A, která jí potřebný kapitál půjčí.

Bance se v roce 2021 podařilo meziročně navýšit i své zisky, které přesáhly hranici 12,7 miliard Kč – v roce 2020 jejich výše činila 8,2 miliardy Kč. Zvýšila se i její bilanční suma, která v předminulém roce dosáhla 1 167 miliardy Kč a v roce 2021 přes 1 244 miliardy Kč. Při pohledu na čísla jsou tak jejími největšími konkurenty Moneta, Raiffeisenbank a Fio banka, které se k ní postupně přibližují zejména počtem klientů.

Líbil se vám tento článek?
8
2

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎