Finex.cz logo
Menu
Finex » Půjčky a úvěry » Hypoteční úvěry » Zdražování hypoték nekončí, avšak klienti o ně stále mají zájem

Zdražování hypoték nekončí, avšak klienti o ně stále mají zájem

Zdražování hypoték nekončí, avšak klienti o ně stále mají zájem
Zdroj: depositphotos.com

Průměrná výše úroku hypoték vrostla již osmý měsíc v řadě na 2,54 %. I přesto zájem o ně nějak výrazně neopadá a v říjnu se podařilo sjednat téměř 114 tisíc hypoték. Podle analytiků by ale trh mohl brzy zaznamenat propad, a to především kvůli dalšímu zvyšování základní úrokové sazby ze strany ČNB.

Průměrný úrok hypoték roste

Již osmý měsíc v řadě vzrostl průměrný úrok hypoték, a to o 0,11 %. V říjnu se tak jeho výše podle Hypoindexu vyšplhala na 2,54 %, přičemž v minulém roce se jednalo o 2,02 %.

Realita je však jiná. Většina bank již v současnosti nabízí hypoteční úvěry s úrokovými sazbami přesahující 3,5 %. V Hypoindexu totiž nejsou zahrnuty smlouvy za poslední dva měsíce, čímž je výše průměrné úrokové sazby poměrně zkreslená.

Průměrná sazba hypoték překročila v říjnu hranici 2,5 %.
Průměrná sazba hypoték překročila v říjnu hranici 2,5 %
Zdroj: Hypoindex.cz

S ohledem na vývoj inflace a kroky ČNB je možné předpokládat, že se výše úroků u hypoték brzy přehoupne přes hranici 4 % a možná se přiblíží až k 5 %. Výrazné navýšení ceny hypoték je možné vidět u většiny tuzemských bank. Air Bank nabízí u hypotéky s LTV do 80 % úrok 3,89 %.

Ještě výš šla ČSOB, u které si její klienti mohu sjednat hypotéku s úrokem 4,19 %. Vysokým úrokům se bohužel nevyhnou ani klienti, kterým končí doba fixace. Jediným řešením pro ně může být přechod k „levnější“ konkurenci, kde si mohou svoji hypotéku nechat refinancovat.

Zájem o hypotéky stagnuje

Do konce října letošního roku se podařilo sjednat okolo 114 tisíc hypoték o objemu 355 miliard Kč, což je mnohem více než v minulém roce, během kterého se sjednalo celkem 92 tisíc hypotečních úvěrů ve výši 254 miliard Kč. Už teď je tedy jasné, že se podaří překonat rekord z roku 2016, kdy se sjednalo celkem 114 tisíc hypoték.

Počet nových hypoték postupně klesá.
Počet nových hypoték postupně klesá
Zdroj: Hypoindex.cz

I přes rostoucí úrokové sazby se v říjnu rozhodlo sjednat si hypotéku 10 065 klientů, což je o 463 více než v září. Jak je možné vidět, zájem o hypotéky se stále pohybuje na rekordních číslech, ale v porovnání se začátkem roku je mnohem nižší. Podle analytiků by mohl trh brzy zaznamenat výrazný propad, který půjde ruku v ruce s nezadržitelným růstem inflace a rostoucími úrokovými sazbami.

Lidé si stále sjednávají vyšší a vyšší hypotéky

Podle Hypoindexu si klienti sjednávají stále vyšší hypotéky, a to v průměrné výši 3 186 238 Kč, což je o 2 420 Kč více než v září. V říjnu minulého roku se přitom průměrná výše hypotéky pohybovala okolo 2 865 000 Kč. Za vším nepochybně stojí růst cen nemovitostí a materiálu, jehož cena v tomto roce rostla nezastavitelnou rychlostí.

Inflace poroste i nadále

Výši úrokových sazeb ovlivňuje z většiny růst inflace, která aktuálně činí 5,8 %. Začátkem příštího roku by se její výše měla vyšplhat až na rekordních 8 %, což bude nejvíce od roku 2008.

I když je růst inflace neodkladný, snaží se s ním ČNB bojovat prostřednictvím zvyšování základní úrokové sazby. Ta je v současnosti nastavena na 2,75 %, přičemž v plánu ČNB je její další navýšení minimálně o 1 %.

V prosinci bychom se tak mohli „dočkat“ navýšení základní sazby o 0,5 % a o dalších 0,5 % začátkem příštího roku.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo