Finex.cz logo
Menu
Finex » Půjčky a úvěry » Hypoteční úvěry » Hypotéky budou i nadále zdražovat – Na co se máme připravit?

Hypotéky budou i nadále zdražovat - Na co se máme připravit?

Hypotéky budou i nadále zdražovat - Na co se máme připravit?
Zdroj: depositphotos.com

Výše úrokové sazby u hypotečních úvěrů se pomalu přibližuje k hranici 3 %. Většina komerční bank přistupuje ke zdražování hypoték mnohem rapidněji a již nabízí hypotéky s úrokovou sazbou nad 3 %. To vše má být však jen začátek a během následujících měsíců budeme svědky jak růstu základních sazeb, tak zvyšování cen hypoték.

Úrokové sazby hypoték už teď lámou hranici 3 %

I když se průměrná úroková sazba hypoték v současnosti pohybuje okolo 2,43 %, už teď se mohou klienti na trhu setkat s bankami, které nabízí hypotéky s úrokovou sazbou přesahující 3 %. Průměrná úroková sazba hypoték od září do října letošního roku stoupla o 0,11 %. Jedná se tak o největší nárůst ceny hypoték od roku 2018, kdy zdražování postupovalo ještě rychlejším tempem.

Ani to prozatím neodradilo většinu klientů od sjednání hypotéky. V září se bankám podařilo sjednat celkem 9 602 hypotečních úvěrů, což je oproti minulému roku stále nadprůměrná hodnota. Z pohledu letošního roku je ale možné pozorovat mírné zpomalení, které je zapříčiněné pravděpodobně zvyšující se úrokovou sazbou úvěrů.

Úroková sazba hypoték brzy dosáhne 3 %.
Úroková sazba hypoték brzy dosáhne 3 %
Zdroj: Hypoindex.cz

Hypotéky budou i nadále zdražovat

Při pohledu na počínání ČNB a vývoj celkové ekonomiky je už teď jasné, že hypotéky budou i nadále zdražovat. Jelikož je hlavním úkolem ČNB pokusit se inflaci stáhnout na možné minimum, je takřka jisté, že bude pokračovat ve zvyšování základní úrokové sazby. Tu k překvapení většiny odborníků i bank zvýšila v září rovnou o 0,75 %, čímž její výše dosáhla na 1,5 %. Podle předpokladů se pokusí tuto sazbu zvýšit až na 2,75 %.

To by mělo mít za příčinu další razantní růst úrokových sazeb u hypoték, jejichž průměrná hodnota by se mohla přehoupnout přes často zmiňovaná 3 %. S vysokou pravděpodobností se ale v následujících měsících „dočkáme“ hodnoty okolo 4 %. Většina odborníků a finančních poradců doporučuje klientům bank, aby se sjednáním hypotéky nečekali a využili současných nižších sazeb.

Úrok roste i u vládního dluhu

Úrokové sazby nerostou pouze u hypoték, ale bohužel i u vládního dluhu. Konkrétně jeho výše vzrostla na 2,6 %, což je nejvíce od července roku 2012. Právě to má být i jedním z důvodů, proč banky rapidně zvyšují úrokové sazby u nabízených hypoték. Například podle Lukáše Kovandy by tento jev mohl značit ukončení období nízké inflace a dostupných peněz. Češi se tak podle jeho slov musí pravděpodobně připravit na horší časy.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo