Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hypotéky budou i nadále zdražovat – Na co se máme připravit?

Publikováno
Hypotéky budou i nadále zdražovat – Na co se máme připravit?
Zdroj: depositphotos.com

Výše úrokové sazby u hypotečních úvěrů se pomalu přibližuje k hranici 3 %. Většina komerční bank přistupuje ke zdražování hypoték mnohem rapidněji a již nabízí hypotéky s úrokovou sazbou nad 3 %. To vše má být však jen začátek a během následujících měsíců budeme svědky jak růstu základních sazeb, tak zvyšování cen hypoték.

Úrokové sazby hypoték už teď lámou hranici 3 %

I když se průměrná úroková sazba hypoték v současnosti pohybuje okolo 2,43 %, už teď se mohou klienti na trhu setkat s bankami, které nabízí hypotéky s úrokovou sazbou přesahující 3 %. Průměrná úroková sazba hypoték od září do října letošního roku stoupla o 0,11 %. Jedná se tak o největší nárůst ceny hypoték od roku 2018, kdy zdražování postupovalo ještě rychlejším tempem.

Ani to prozatím neodradilo většinu klientů od sjednání hypotéky. V září se bankám podařilo sjednat celkem 9 602 hypotečních úvěrů, což je oproti minulému roku stále nadprůměrná hodnota. Z pohledu letošního roku je ale možné pozorovat mírné zpomalení, které je zapříčiněné pravděpodobně zvyšující se úrokovou sazbou úvěrů.

Zdroj: Hypoindex.cz
Úroková sazba hypoték brzy dosáhne 3 %.
Úroková sazba hypoték brzy dosáhne 3 %

Hypotéky budou i nadále zdražovat

Při pohledu na počínání ČNB a vývoj celkové ekonomiky je už teď jasné, že hypotéky budou i nadále zdražovat. Jelikož je hlavním úkolem ČNB pokusit se inflaci stáhnout na možné minimum, je takřka jisté, že bude pokračovat ve zvyšování základní úrokové sazby. Tu k překvapení většiny odborníků i bank zvýšila v září rovnou o 0,75 %, čímž její výše dosáhla na 1,5 %. Podle předpokladů se pokusí tuto sazbu zvýšit až na 2,75 %.

To by mělo mít za příčinu další razantní růst úrokových sazeb u hypoték, jejichž průměrná hodnota by se mohla přehoupnout přes často zmiňovaná 3 %. S vysokou pravděpodobností se ale v následujících měsících „dočkáme“ hodnoty okolo 4 %. Většina odborníků a finančních poradců doporučuje klientům bank, aby se sjednáním hypotéky nečekali a využili současných nižších sazeb.

Úrok roste i u vládního dluhu

Úrokové sazby nerostou pouze u hypoték, ale bohužel i u vládního dluhu. Konkrétně jeho výše vzrostla na 2,6 %, což je nejvíce od července roku 2012. Právě to má být i jedním z důvodů, proč banky rapidně zvyšují úrokové sazby u nabízených hypoték. Například podle Lukáše Kovandy by tento jev mohl značit ukončení období nízké inflace a dostupných peněz. Češi se tak podle jeho slov musí pravděpodobně připravit na horší časy.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.