Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tyto blue chip akcie se aktuálně jeví jako značně podhodnocené

Publikováno
Tyto blue chip akcie se aktuálně jeví jako značně podhodnocené
Zdroj: depositphotos.com

Blue chip akcie jsou považovány za jedny z nejzajímavějších a nejstabilnějších akcií, které může investor vlastnit. V tomto článku se přitom podíváme hned na sedm podhodnocených blue chip akcií, které je nyní vhodné zvážit.

Většina z nich vyplácí dividendu, která v mnoha případech roste již několik let. A co je ještě lepší, jsou to akcie, které investorům umožňují poměrně klidně přečkat bouřlivá období. To z nich činí vynikající volbu pro investory, kteří chtějí zůstat na trhu a chránit svůj kapitál navzdory zvýšené volatilitě.

1. JPMorgan Chase

Načítání
Načítání
Kupte si akcie JPM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Silné fundamenty jsou charakteristickou vlastností blue chips. A jen málo bank má takovou rozvahu jako dividendová akcie JPMorgan Chase. Tato síla se projevila ve zprávě o výsledcích společnosti za poslední čtvrtletí. JPMorgan vykázala zisk na akcii ve výši 3,57 dolaru při tržbách 34,55 miliardy dolarů. Obě čísla překonala očekávání analytiků.

Význam tohoto dvojího překonání nabývá na významu v oslabující ekonomice. Banky odkládají více peněz stranou, aby se ochránily před rostoucími ztrátami z nesplácených úvěrů. Jako největší americká banka by však JPMorgan neměla mít problém s dostatečným ziskem, který jí umožní podpořit dividendu a pokračovat ve zpětném odkupu akcií.

JPMorgan Chase se dostala na tento seznam podhodnocených blue chip akcií s poměrem P/E 11,67. Kromě toho společnost aktuálně vyplácí dividendu 4 dolary na akcii ročně, což představuje téměř 3% dividendový výnos.

2. Merck

Načítání
Načítání
Kupte si akcie MRK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnost Merck právě předložila další silnou zprávu o výsledcích hospodaření. 2. února vykázala tržby ve výši 13,83 miliardy dolarů a zisk na akcii ve výši 1,62 dolaru.

Významným důvodem dobrých výsledků společnosti je pravděpodobně síla léku Keytruda, který byl schválen pro léčbu několika forem rakoviny. Lék Keytruda se stal základním kamenem růstu tržeb společnosti Merck od doby, kdy byl v roce 2018 schválen úřadem FDA. Ve skutečnosti v roce 2022 představoval přibližně 40 % tržeb společnosti z prodeje léčiv.

Na rozdíl od mnoha akcií na tomto seznamu akcie Merck v lednu nerostly. Poté, co v roce 2022 vzrostly o přibližně 26 %, v lednu poklesly o více než 6 %. Akcie se však obchodují za přibližně 13násobek forwardového zisku. A předpokládá se, že zisky společnosti porostou v příštích pěti letech průměrným tempem kolem 10 %, což by mělo být pro budoucí růst ceny akcií dostatečné.

3. Chevron

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Chevron Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Vzhledem k výkonnosti akcií energetických společností v roce 2022 vás možná překvapí, že na tomto seznamu podhodnocených blue chip akcií najdete akcii ropné společnosti. Ale v oblasti těžařů ropy stále naleznete relativně levné akcie.

Akcie Chevron se obchodují za cenu kolem 9násobku zisku, což je velmi atraktivní ocenění. Cena ropy, při které společnost dosahuje ziskovosti, je navíc výrazně nižší než cena kolem 80 dolarů za barel, kde se pohybuje v průběhu roku 2023. A ceny ropy mohou růst v rámci probíhajících rozpočtových jednání mezi Sněmovnou reprezentantů a Bidenovou administrativou.

A příběh Chevronu není omezený pouze na fosilní paliva. Společnost je jedním z předních světových vývozců zkapalněného zemního plynu (LNG), po kterém roste poptávka zejména z Evropy.

4. Caterpillar

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CAT Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zprávy o příjmech mohou u investorů zbytečně vyvolat paniku, což může být i případ přibližně 6% poklesu akcií společnosti Caterpillar v týdnu, kdy oznámila smíšené výsledky hospodaření. Společnost překonala odhady analytiků v ziskovosti, ale nedosáhla na odhady z hlediska výše tržeb.

To stačilo investorům, kteří hledali důvod, aby akciím Caterpillar, které za posledních 12 měsíců vzrostly o téměř 40 %, přistřihli křídla. Mohlo se však také stát, že někteří investoři vybírali zisky předtím, než budou akcie objevovat svá nová maxima.

Teze je jednoduchá. Velká část výdajů na zákon o infrastruktuře se teprve nyní dostává do americké ekonomiky. A společnost bude pravděpodobně těžit i z toho, že ropný a plynárenský sektor může v letošním roce zvýšit kapitálové výdaje. To znamená, že společnost Caterpillar pravděpodobně zaznamená silný růst tržeb a zisků v několika následujících čtvrtletích.

5. American Express

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AXP Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnost American Express ilustruje rozdělení, ke kterému dochází v americké ekonomice. Na jedné straně poslední zpráva o výsledcích hospodaření společnosti ukázala, že společnost musí odkládat větší část svých zisků na pokrytí nesplácených úvěrů, protože počet delikventů roste.

To je znepokojující, protože karty American Express si obvykle zřizují klienti s vyššími příjmy. Investoři to však mohou považovat za přirozený, i když nešťastný vedlejší produkt toho, že společnost přijala obchodní model, který podporuje kreditní karty s možností značného přečerpání.

Na druhou stranu společnost stále zaznamenává silný růst tržeb a pro zbytek roku 2023 předpovídá solidní růst zisku. American Express těží z vysokého růstu počtu zákazníků. A právě na prémiové zákazníky se společnost pravděpodobně zaměří po zbytek roku. Akcie společnosti se obchodují za přibližně 14násobek forwardového zisku, přestože v průběhu ledna jejich cena výrazně vzrostla.

6. Home Depot

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Home Depot Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Další na tomto seznamu podhodnocených blue chips je Home Depot. Akciím Home Depot se v roce 2023 daří a pokračují tak v růstu, který započaly v posledních třech měsících roku 2022.

Akcie společnosti i jejích konkurentů, jako je Lowe’s, byly v roce 2022 silně zasaženy, protože trh s bydlením vyschl v důsledku vyšších úrokových sazeb. Ceny stavebních materiálů rostou, nicméně finanční výsledky společnosti potvrzují tezi, že se majitelé domů neostýchají do renovací svého obydlí investovat navzdory vyšším cenám. Home Depot je obchod s domácími potřebami a toto vylepšování domů probíhá nezávisle na realitním trhu.

V tomto seznamu by mohlo být místo Home Depotu zařazeno i Lowe’s. Ale v době psaní tohoto článku se akcie Home Depot obchodují za cenu kolem 19násobku zisku, což je o něco atraktivnější než u akcií Lowe’s. A krom toho Home Depot vyplácí atraktivnější dividendu, která v současné době činí 7,60 dolaru na akcii ročně a zvyšuje se již 13 let v řadě.

7. Texas Instruments

Načítání
Načítání
Kupte si akcie TXN Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie Texas Instruments přitahují pozornost analytiků a tato pozornost zatím vedla k tomu, že vzrostly od řijna loňského roku o přibližně 15 %. To odráží obnovený optimismus kolem poptávky po polovodičových čipech v roce 2023.

Začátkem února automobilka General Motors sdělila analytikům, že dochází k odeznění problémů v dodavatelském řetězci, které utlumily výrobu nových automobilů. Vzhledem k tomu, že Texas Instruments získává přibližně 25 % svých příjmů z automobilového trhu, budou podobné zprávy pro akcie Texas Instruments příznivé. Průměrný nový automobil totiž nyní obsahuje více než 3 000 polovodičových čipů.

Akcie Texas Instruments se v současné době obchodují s poměrem ceny a zisku přibližně 19, což je o něco méně než průměr indexu S&P 500. Společnost přitom vyplácí dividendu, která ročně činí 4,96 dolaru na akcii (výnos téměř 3 %) a zvyšuje se již 19 let v řadě.

Líbil se vám tento článek?
21
7

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎