Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Těchto 15 akcií připravilo investory v poslední dekádě o nejvíce peněz, co bylo příčinou?

Ne všem akciím se daří přinášet dlouhodobě zisky, a některé naopak jmění investorů doslova vymažou. Jak a proč se tak stane se dočtete v dnešním článku.

Publikováno
Těchto 15 akcií připravilo investory v poslední dekádě o nejvíce peněz, co bylo příčinou?
Zdroj: Depositphotos.com

Často vám připomínáme, které akcie se na trhu prosadily a za poslední roky udělaly z investorů boháče. Pochopitelně je tu i druhá stránka věci. Tituly, které akciový trh zatratil, a proto svým akcionářům vytvořily ztráty.

Nedávná analýza společnosti Morningstar ukazuje, které akcie byly v tomto směru nejhorší.

Metodika je relativně prostá. Akcie byly seřazeny podle největších poklesů tržní kapitalizace za posledních deset let a od ztráty, kterou propady způsobily, byly odečteny vyplacené dividendy za stejné období. Výsledkem je žebříček “největších ničitelů bohatství”.

Společnosti, které způsobily nejhorší ztráty

Souhrnná škoda způsobená 15 nejhoršími akciemi činí zhruba 281,2 miliardy dolarů ztraceného bohatství akcionářů za posledních deset let.

Ačkoli je tato částka významná, bledne ve srovnání s 16 biliony dolarů, které naopak vytvořily nejvýkonnější akcie. Tento rozdíl podtrhuje, jak mohou výjimečné finanční výsledky vést k trvalé převaze růstu cen akcií na trhu.

Mezi akcie s velkou tržní kapitalizací, které byly příčinou značného poklesu jmění, patří průmysloví giganti jako General Electric Aerospace a Biogen.

Společnost GE Aerospace, právní nástupce General Electric, zaznamenala během deseti let do roku 2023 pokles hodnoty o 55 miliard dolarů. Biogen následuje se ztrátou přibližně 33 miliard dolarů.

Další ničitelé bohatství byly Las Vegas Sands nebo Walgreens Boots Alliance, které ztratily na své tržní hodnotě přes 25 miliard dolarů, Paramount Global a Schlumberger se zhruba 20milardovými ztrátami a další.

Kompletní přehled největších způsobených ztrát investorům je znázorněn na grafu níže.

Zdroj: morningstar.com
Nejvíc ztrátové akcie za posledních 10 let
Nejvíc ztrátové akcie za posledních 10 let

Proč tyto akcie tolik klesly

Důvody těchto poklesů jsou složité a především různorodé – zkrátka se těžko hledá jeden společný jmenovatel. Svou roli ale sehrály například neúspěšné akvizice. General Electric vybudoval rozsáhlé business portfolio a osudným se jí stalo nedostatečné zaměření na jednu oblast.

Schlumberger nebo Franklin Resources také vsadily na expanzi pomocí akvizic, ale výkonnost se nedostavila a tržní podíly namísto růstu klesly.

Změny spotřebitelských preferencí poškodily firmy jako Paramount Global a Walgreens Boots Alliance, které se nedokázaly rychle přizpůsobit novým tržním trendům.

Dalším viníkem bylo špatné řízení rizik, přičemž Citigroup a American International Group se stále vzpamatovávají z finanční krize z roku 2008.

Vnější problémy, jako jsou kolísající ceny energií a pandemie covid-19, si rovněž vybraly svou daň na společnostech, jako je Schlumberger a Las Vegas Sands.

A konečně neúspěšný vývoj produktů ovlivnil společnost Biogen, která se potýkala s neúspěchy při snaze o vývoj nové léčby Alzheimerovy choroby.

Společné rysy neúspěchu

Při bližším zkoumání těchto nevýkonných společností lze však odhalit i společné problémy.

Mnohé z nich mají jen malý nebo vůbec žádný ekonomický příkop konkurenční výhodu. Z patnácti společností nemá deset žádný ekonomický příkop a tři ho sice mají, ale velmi úzký.

To ostře kontrastuje s tvůrci bohatství, kde 13 z 15 nejlepších společností získalo od analytiků hodnocení širokého ekonomického příkopu.

Poznámka

Ekonomický příkop je pojem, který do světa investování přivedl Warren Buffett a vyjadřuje přesně to, co název napovídá – ochranný val kolem společnosti, který v konkurenčním prostředí chrání její zisky a tím i hodnotu pro akcionáře.

Jde o využití konkurenční výhody k vymezení vlastního téměř nedotknutelného prostoru na trhu, poskytující dlouhodobou stabilitu a základ pro další růst.

Nicméně je třeba podotknout, že jak Biogen, tak GE byly v minulosti uznávány pro svou silnou konkurenční pozici, takže samotný široký ekonomický příkop není 100procentní zárukou úspěchu.

Zhoršující se fundamentální ukazatele byly dalším charakteristickým znakem ničitelů hodnoty. Většina z nich zaznamenala v posledním desetiletí pokles výnosů a provozních zisků.

Společnosti jako American International Group, Paramount Global a General Electric se rovněž setkaly s poklesem volného cash flow, což přimělo investory k devalvaci jejich akcií.

Výhled do budoucna

Některé z těchto akcií se pořád obchodují za vyšší ceny, než si zaslouží a dá se tak očekávat další pokles. To je případ třeba American International Group.

Jiné se ale ze svých poklesů postupně vzpamatovávají, a protože jim trh zatím stále nevěří, jsou podle analytiků aktuálně podhodnocené. To jsou třeba Biogen, APA, Citigroup nebo Paramount.

Obecně ale nelze podceňovat žádný z faktorů určujících úspěch a neúspěch společnosti. Ať už jde o konkurenční výhodu, silné fundamenty nebo aktuální ocenění akcií, jen v souhře s ostatními mohou fungovat jako motor růstu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎