Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

S&P 500 vystřelil vzhůru: Jak dlouho Nvidia a technologický sektor potáhnou trhy k rekordům?

Minulý týden byl pro S&P 500 úspěšný, zejména díky technologickému sektoru. Avšak rostoucí ceny akcií a silné firemní výsledky mohou znepokojit Fed a způsobit další otálení se snížením úrokových sazeb.

Publikováno
S&P 500 vystřelil vzhůru: Jak dlouho Nvidia a technologický sektor potáhnou trhy k rekordům?
Zdroj: depositphotos.com

Index S&P 500 minulý týden zakončil růstem o 1,7 %, čímž navázal na silný start roku 2024. Za růstem stojí optimismus investorů ohledně technologického sektoru, tažený silnými výsledky Nvidie.

Růst technologického sektoru však s sebou nese i stinné stránky.

Silné výsledky firem a rostoucí ceny akcií snižují pravděpodobnost, že by americká centrální banka (Fed) v nejbližší době snížila úrokové sazby.

Růst trhů v letošním roce

Akcie Nvidie ve čtvrtek a pátek vyskočily o 16,8 % . Tržní kapitalizace společnosti se v pátek krátce dostala nad 2 biliony dolarů a týden skončila jako třetí nejhodnotnější americká akcie (za Microsoftem a Applem).

Akcie jsou od začátku roku 2024 již o 59 % výše – po 239% nárůstu v roce 2023. Vliv Nvidie na trhy je tak obrovský, že způsobil navýšení odhadů analytiků ohledně cílové hodnoty S&P 500 v roce 2024.

Goldman Sachs očekává cílovou hodnotu 5 200 bodů, zatímco UBS jde s 5 400 body ještě výše. Jsou i analytici, kteří uvádí odhad až 5 500 bodů.

Aktuální vývoj indexu S&P 500

Se začátkem roku byli investoři přesvědčeni, že brzy dojde ke snížení úrokových sazeb Fedu a tím uvolnění měnové politiky a oživení ekonomiky i akciového trhu.

K tomu zatím nedošlo a ani se nezdá, že by se snížení blížilo. Naopak se objevily i náznaky, že by mohlo dojít k dalšímu zvýšení.

A je třeba si uvědomit, že trhy často po rychlém růstu stejně rychle klesnou. Pokles S&P 500 v roce 2022 od jeho lednového vrcholu po říjnové minimum byl 25 %.

A mluvíme o stejném roce, ve kterém Fed 11x zvýšil úrokovou sazbu.

Úrokové sazby a pohled Fedu

Fed se snaží bojovat s inflací, která se v USA stále drží nad cílovými 2 %.

Snížení úrokových sazeb by mohlo inflaci znovu zrychlit, a proto Fed pravděpodobně počká s jejich úpravou až do doby, kdy inflace klesne na požadovanou úroveň.

Vzhledem k růstu ekonomiky i cen akcií, necítí představitelé americké centrální banky potřebu se snížením sazeb spěchat.

Poznámka

Federální sazba je tedy stále na úrovni 5,25 % až 5,5 %. Tato sazba je základem, od kterého jsou odvozeny všechny další americké úrokové sazby.

Na konci minulého týdne činil výnos desetiletých státních dluhopisů 4,25 %, což je o 86 bazických bodů více než k 29. prosinci. Výnos desetiletých dluhopisů je základní sazba, na které jsou založeny hypoteční sazby v USA.

Hypoteční sazby jsou přitom na úrovni, nebo velmi blízko 7 %, pro 30letý úvěr. Sazba 30letého úvěru byla na konci prosince až na úrovni 6,6 %. Zdá se tedy, že některé sazby dál rostou.

Nejdůležitější pro odhad dalšího vývoje bude čtvrteční zpráva o indexu PCE – nebyli index cen spotřebitelských výdajů na osobní spotřebu. Ten je Fedem preferovaným měřítkem inflace a jeho cílem je měřit ceny, které skutečně platí spotřebitelé.

Členové Fedu zřejmě věří, že zpráva ukáže inflaci klesající na 2,4 % ročně, oproti 2,6 % v prosinci. Co se však bude dít, pokud tomu tak nebude?

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎