Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Za oponou Binance: Exkluzivní pohled Kyryla Khomiakova na český kryptoměnový trh

Publikováno
Za oponou Binance: Exkluzivní pohled Kyryla Khomiakova na český kryptoměnový trh

Dnes máme tu čest vám přinést exkluzivní rozhovor s Kyrylem Khomiakovem, který zastává funkci regionálního manažera společnosti Binance pro střední a východní Evropu. Binance, jako jedna z předních světových kryptoměnových burz, hraje klíčovou roli v oblasti digitálních měn, a toto setkání nám nabízí jedinečný pohled do chystaných kroků a strategií této společnosti na českém trhu.

V tomto rozhovoru Kyrylo pojednává o své cestě z tradičního finančního sektoru do světa kryptoměn, představuje vize Binance pro Českou republiku a odpovídá na otázky týkající se názoru Binance na často zmiňované nařízení MiCA a integraci českých korun.

Povězte nám na začátek něco o sobě a o tom, co děláte v Binance?

Jmenuji se Kyrylo Khomiakov, jsem Ukrajinec a v Binance jsem začal pracovat v lednu 2022, takže pracuji rok a půl. Začal jsem na pozici generálního manažera pro Ukrajinu a nyní jsem zodpovědný za Ukrajinu a střední plus východní Evropu, do které patří Polsko, Rumunsko, Česko, Maďarsko a pobaltské státy.

Pracoval jste v tradičních bankách a dalších finančních startupech a institucích. Můžete mi říct, jak jste se z tradičního finančního světa dostal do světa kryptoměn?

Dá se říci, že mám trojrozměrné zkušenosti, jedna je bankovní, druhá je fintech a krypto, a třetí je vládní. Myslím, že tyto tři typy různých odborných znalostí, jsou tím, co v Binance hledali, aby byli co nejlépe lokalizovaní a regulačně kompatibilní se všemi pravidly jak na Ukrajině, tak i v dalších státech.

Můžete nám říci, z pohledu člověka, který pracoval jak v tradičním finančním, tak i v krypto světě, jestli mezi nimi vidíte nějaké rozdíly?

Jsou tu samozřejmě jak podobnosti, tak i rozdíly. Oba typy institucí se snaží připravit produkty pro každodenní použití svými zákazníky a poskytnout jim kompletní sadu produktů, aby nemuseli chodit ke konkurenci a také vytvořit pro ně ekosystém, který obstará všechny jejich finanční a investiční potřeby. Totéž platí pro oblast financí i kryptoměn, tedy i pro Binance.

Budujeme blockchainový ekosystém, ve kterém se uživatelům snažíme poskytnout všechny možné produkty na podporu jejich každodenních finančních potřeb. Mezi tyto produkty patří také Binance Pay či Binance Card, díky kterým naši uživatelé nemusí chodit do tradičních bank, když chtějí cokoliv dělat se svými financemi.

Rozdíly jsou ale v tom, že tradiční banky jsou mnohem pomalejší a konzervativnější a jsou trochu rozmazlené, protože mají příliš mnoho klientů, zatímco kryptoměnové burzy teprve právě vstupují do každodenních životů lidí, takže musíme být mnohem rychlejší a obratnější. Chceme vyvíjet produkty, které lidé v rychlosti svého života potřebují, a zároveň musíme být co nejotevřenější a nejtransparentnější a plně dodržovat regulační soulad.

Také na našem trhu prakticky zatím neexistuje žádná konkurence. Stojíme na dvou různých pilířích: nemáme konkurenci, protože tradiční banky podporují jen každodenní provozní finanční potřeby a my se nyní pohybujeme spíše v investičním prostoru. Jsme však svědky stále většího překrývání těchto scén, a jak čas plyne a jak vidíme všechny tyto situace v tradiční ekonomice, jak vyvíjíme nové projekty a jak pokračuje adopce kryptoměn, vidíme, že stále více lidí začíná používat kryptoměny jako hlavní platební metodu.

Vidíme stále více překryvů, takže doufám, že s novou regulací (MiCA) budeme moci více spolupracovat s tradičními finančními institucemi, vzájemně si pomáhat a mám celkově pocit, že MiCA je pro tento prostor dobrá věc.

Není to něco, co kryptoměnové odvětví spíše zničí?

Cítím, že je to dobrá věc. V Binance MiCA zcela podporujeme.

V naší krypto-komunitě spíše panuje názor, že MiCA se všemi těmi omezeními a pravidly přibližuje krypto tradičním financím, jak jste řekl. Opravdu si myslíte, že je to dobře? Řekněme, že mám Monero, do regulovaného krypto prostoru opravdu nemůžu vstoupit, a jaký je pak vůbec smysl krypta? Nezůstává pak jediným účelem spekulace a aspekt uchovávání hodnoty?

Chápu váš názor a názor skupiny lidí – bitcoinerů – kteří mají představu, že Bitcoin by neměl být regulován. Ale existuje také další, a mnohem větší, skupina lidí, která si myslí, že bez regulace vůbec nedosáhneme šíršího přijetí kryptoměnových technologií. V současné době tedy celosvětově ví o kryptoměnách méně než 10 % populace. A ještě méně z nich se někdy pokusilo vůbec pochopit, jak kryptoměny nakupovat nebo prodávat.

Bez regulace bohužel nikdy nedosáhneme většího přijetí kryptoměnových technologií, takže na jedné straně: regulace určitým způsobem omezují jejich používání – schopnosti volně fungovat, ale na druhou stranu nastavuje standard, kdy snad budeme schopni znovu získat důvěru regulátorů, institucí a uživatelů. Burzy budou moci přijít, stát se lokálními, plně transparentními a vůbec fungovat a pomáhat lidem používat jejich krypto v každodenním životě. Díky tomu budou i dále zvyšovat adopci kryptoměn.

Pro malou skupinu lidí to může být svým způsobem negativní, ale nejsem si jistý, že ji to může nějak omezit. Například – pokud nevěříte velkým centralizovaným burzám, nic to pro vás nezmění. Pokud důvěřujete menším místním burzám a již jste poskytli své údaje pro KYC, ukázali jste své objemy, také to také příliš nezmění.

Pomůže to však znovu získat důvěru a vybudovat celou kryptoekonomiku. Ve skutečnosti jsme při tvoření MiCA velmi aktivně pomáhali. Byli jsme součástí pracovní skupiny Evropské Komise, podporujeme ji a také se domnívám, že je to první regionální regulace, a ne regulace pro jednotlivé země. Za předpokladu, že se tak stane, může podle mého názoru také obnovit pozici Evropy v celosvětovém žebříčku kryptoregulátorů přátelských ke kryptoměnám. Vzniknou tak zde nové podniky, pracovní místa, atd.

Takže to vás přivedlo do České republiky? Chtěl jste se setkat s lidmi z vlády a otevřít diskusi mezi kryptoprostorem a vládami?

Ano, přesně tak. Česko je pro nás velmi důležitým trhem, přestože se v současnosti ke kryptoměnám stavělo tak trochu nepřátelsky. To je to, co od tradičního sektoru můžeme čekat, když neexistuje žádná regulace.

V Česku je velká skupina talentovaných firem, šikovných IT specialistů a spousta lidí se o krypto zajímá. To je přesně to, co chceme vidět. A proto věříme, že se správnou regulací, kdy budou všichni regulátoři, podniky a uživatelé spolupracovat v jasném rámci, to pomůže těmto místním talentovaným lidem a skvělým podnikům založeným na blockchainu výrazně růst.

Také to může přinést spoustu investic (třeba i od Binance), protože je zde tisíce IT talentů, které mohou stavět své firmy a projekty na blockchainu. Ve skutečnosti je těchto talentovaných lidí ve světě nedostatek. Takže si myslím, že cíle regulátorů a podniků, jako je Binance, jsou plně shodné.

Chceme vytvořit jasný rámec pro strategický růst všech. Setkáváme se s poslanci Parlamentu z různých stran, setkáváme se s představiteli různých ministerstev, která za to budou zodpovědná, a snažíme se pochopit, jak jim můžeme pomoci. Můžeme jim například pomoci aplikovat nařízení se znalostí našich osvědčených postupů, ukázat, jak se v tomto prostoru pohybovat, jak se chránit, abyste se nestali obětí podvodníků, apod.

Můžeme pomoci i s infrastrukturními projekty, které budou pro Česko zajímavé. Představit využití blockchainu pro různé registry, CBDC a další.

Místní směnárny neustále zmiňují, že mají problémy s uzavíráním svých bankovních účtů. Předpokládám, že o tom víte a předpokládám, že to je důvodem, proč na Binance aktuálně není možné posílat České koruny. To by ale mohlo být velké plus pro všechny české investory. Existují nějaké konkrétní plány, jak tento problém odstranit?

To je další důvod, proč je regulace velmi důležitá. Banky nebudou mít žádné obavy ani problémy otevírat bankovní účty pro regulované podniky. Proto zatím ke všem podnikům souvisejícím s kryptoměnami, nejen ke kryptoměnám, přistupují jako k vysoce rizikovým. Nejsou regulované. A bez regulace zůstávají banky radši na bezpečné straně a ty účty neotvírají nebo zavírají.

To je další důvod, proč je krypto regulace velmi důležitá. Je pár věcí, které v Česku potřebujeme – aby banky otevíraly účty, potřebujeme jasný a efektivní model zdanění a potřebujeme pochopit, kdo je odpovědný regulátor, abychom s ním vytvořili tento rámec pro všechny, aby mohli v tomto odvětví růst. To jsou tři klíčové věci, které musíme udělat – otevření účtů, jasné zdanění a jasný rámec od regulátora.

Takže v tuto chvíli je z vašeho pohledu důvodem, proč banky nechtějí otevírat účty burzám a někdy dokonce i klientům blokují transakce na burzy či z burz, to, že se prostě bojí, že je člověk podveden? Nebo je to proto, že mají pocit, že krypto obecně je podvod?

V oblasti kryptoměn se vyskytují podvody. To všichni víme. Není jich však více, než v tradičním finančním světě. U fiatu to naopak může být mnohem více, protože krypto je velmi transparentní, na blockchainu i v rámci centralizovaných burz můžete sledovat každou transakci.

Všichni uživatelé naší platformy podstupují plný proces KYC v souladu s pravidly proti praní špinavých peněz, děláme plný monitoring transakcí s kompletním hlášením regulačním orgánům podezřelých transakcí.

Z hlediska ochrany uživatelů tedy například Binance a mnoho dalších globálních burz funguje podobně jako místní banky.

Myslím tedy, že hlavním důvodem je to, že se nechtějí a bojí se zabývat neregulovaným průmyslem bez jasných pravidel a předpisů.

Zmínil jste, že zde chcete investovat, protože je zde mnoho talentů. Můžete mi říci něco bližšího o svém přístupu? Jaké jsou vaše cíle v souvislosti s těmito investicemi?

Neustále se snažíme investovat do životaschopných podnikatelů a startupů, které podporují technologie Web3 a blockchain po celém světě, a posilovat jejich postavení. Po několika otřesech v odvětví založila společnost Binance fond na obnovu průmyslu v hodnotě jedné miliardy dolarů, aby podpořila nejslibnější a nejkvalitnější projekty vytvořené předními odborníky a podnikateli, kteří se v důsledku tržních podmínek potýkali s výraznými krátkodobými finančními potížemi.

Máme také náš program Binance Labs, který inkuboval a investoval do více než 200 projektů ve více než 25 zemích světa a stále hledá nové projekty.

Chcete investovat pouze do striktně blockchainových startupů, které vytvářejí smart kontrakty a podobně, nebo chcete investovat do čehokoli v tomto odvětví?

Zajímají nás projekty, které mohou podpořit naše podnikání na místní úrovni. Nemusí jít nutně o striktně blockchainový byznys. Hledáme podniky, které podporují naši hlavní činnost a pomohou nám dostat se k více lidem.

Například jedna z našich akvizic, CoinMarketCap, velmi dobře podporuje naše podnikání, protože pokračuje v budování ekosystému infrastruktury pro všechny uživatele, aby jim poskytl maximální podporu, maximální použitelnost a maximální komfort. Dalším dobrým příkladem může být Trust Wallet, což je právě přímo blockchainový byznys.

Řekněme, že tento rozhovor čte místní zakladatel startupu či podnikatel. Co by si z něj měl vzít? Měl by se obrátit na Binance Labs, nebo by měl oslovit vás, aby se s vámi spojil a případně požádal o získání investice?

Jsme velmi rádi, že takové lidi můžeme podpořit. Nejprve by proto měl navštívit stránky Binance Labs. Tam je přímý formulář žádosti s několika základními informacemi, které musíte poskytnout, a náš tým se s vámi poté spojí, aby získal další informace, prohloubil je a provedl dostatečný due diligence proces.

V případě jakýchkoli dotazů se ale můžete kdykoli obrátit na naši nepřetržitou asistenční službu ve formě online chatu v naší platformě, která vám přímo pomůže.

Máte na závěr rozhovoru nějaký vzkaz pro kryptoměnovou komunitu v České republice? Je něco, co byste chtěl, aby lidé věděli?

Chci jen poděkovat celé české komunitě, protože je to skvělá komunita s mnoha talenty a fantastickými projekty.

Budeme zde pokračovat v růstu a vývoji, abychom tuto fantastickou komunitu podpořili a poskytli jim lokalizované nástroje, které umožní vytvářet nové projekty a rozvíjet ekosystém blockchainů.

Mohu zmínit několik produktů, které se chystáme na český trh uvést. Patří mezi ně DCA produkt pro obchodníky, který jim usnadní pravidelný automatický nákup. Další důležitou věcí je, že spustíme “daňového pomocníka” pro Českou republiku, což bude kalkulačka zisků a ztrát, která vám v podstatě poskytne informace o tom, jaké jsou vaše kapitálové zisky za dané období. Když máte hodně aktiv nebo hodně obchodů, je velmi těžké držet krok s cenovými výkyvy a je velmi těžké vypočítat zisk nebo ztrátu, ale nyní budete mít přehled o tom, co se s vaším portfoliem děje. A v tuto chvíli připravujeme i další věci pro český trh, takže sledujte nové aktualizace.

Neplánujete náhodou podporovat české koruny v metodách vkladu prostředků?

Své korunové platební karty již můžete používat prostřednictvím naší funkce online nákupu kryptoměn kartou, ale jak možná víte, je to spojeno s většími poplatky než v případě převodu peněz a spotového nákupu.

Nechtěl jsem o tom sice mluvit, ale dobře. Jsme v procesu integrace metody přímého vkladu z bankovního účtu a rádi bychom brzy otevřeli jeden nebo dva obchodní páry v CZK.

Musíme ještě chvíli počkat, ale usilovně na tom pracujeme, protože věříme, že to je pro naše zdejší uživatele velmi důležité. Konkrétní datum uvedení na trh nemohu komentovat, ale je to pro nás jedna z nejdůležitějších věcí. Obchodní páry v CZK zatím nemáme, ale lokální obchodní páry jsme již spustili v Polsku a v Rumunsku, a Česko se chystá brzy.

Závěr

A teď už jen děkujeme Kyrylovi za poskytnutí podrobných informací a užitečných vhledů během tohoto rozhovoru. Věříme, že jeho vhled na aktuální situaci pro vás bude přínosné. My se těšíme zejména na obchodovací páry v českých korunách a možnost jejich vkladu či výběru. Děkujeme i za váš čas a pozornost věnovanou tomuto rozhovoru a těšíme se zase příště.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.