Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Vyžene "halving" Litecoin opět na vrchol? A co můžeme během něj očekávat?

Vyžene "halving" Litecoin opět na vrchol? A co můžeme během něj očekávat?

Vyžene

Jak určitě všichni víte, Litecoin (LTC) je kryptoměna odvozená od Bitcoinu (BTC). Hlavní rozdíl je v tom, že je 4x rychlejší a celkový počet coinů je také zastropován na čtyřnásobek, tedy 84 000 000. Čistě teoreticky by tedy cena LTC mohla odpovídat jedné čtvrtině ceny BTC.

To je však jen teorie, prakticky je cena LTC momentálně pouze na 1,7 % BTC a to i přesto, že je z pohledu transakcí mnohem výhodnější, tedy rychlejší a levnější než bitcoin. Jaký bude tedy další postup Litecoinu?

"Halving" Litecoinu

Litecoin byl jako mnoho kryptoměn ovlivněn loňskými pohyby trhu a jeho cena se vzdálila daleko od svého maximálního vrcholu, což dělá vrásky na čele mnoha investorům. To však může vyřešit plánovaný halving. Pomocí něj se odměny Litecoinu sníží na polovinu, tedy se celková odměna z 25 LTC za vytěžený blok sníží na 12,5 LTC.

Litecoiny se budou těžit (uvolňovat do oběhu) poloviční rychlostí, než doposud. Samotné coiny se tedy stanou vzácnější a při nezměněné poptávce by to znamenalo růst ceny.

Nadcházející halving by se měl podle odhadů konat 7. srpna 2019. Pokud se ptáte, co pro vás halving znamená, odpověď je jednoduchá. Jestliže jste obchodník, můžete očekávat volatilitu během období, kdy bude celý proces probíhat. A pokud jste těžař musíte počítat se sníženými odměnami za těžení.

Graf posl. 7 dní
Graf Litecoin
Změna za 24h
+1,94%
Aktuální cena
$94,23

V minulosti halving zvýšil cenu LTC i BTC. Bude se historie opakovat?

Pro LTC není halving žádnou novinkou, stejným procesem si prošel i v roce 2015, kdy se výše odměn snížila z 50 LTC na 25 LTC, přičemž jeho cena poté mnohokrát vzrostla. Úplně stejnou zkušenost má i Bitcoin, který praktikuje redukci odměn za těžbu také, čímž snižuje rychlost vydávání kryptoměny do oběhu. Tedy za předpokladu, že poptávka po LTC zůstane konstantní, bude redukce odměn mít pozitivní vliv na jeho cenu, přičemž se těžaři vyhnou i jeho následnému prodeji a dalšímu šíření.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že by se historie mohla opakovat a LTC by opět dosáhl svého vrcholu. Populární kryptoměnový analytik Moon OverLord se na Twitteru vyjádřil k následkům halvingu na cenu LTC. Podle něj by měl LTC zůstat u svého dna po dobu 200 dnů a poté by mohl začít opět stoupat. Pokud by tedy LTC následoval stejnou cestu jako v roce 2015, mohl by svého vrcholu dosáhnout v roce 2021.

půlení odměna za těžbu bitcoinu (halving) a vliv na cenu
Vliv halvingu na cenu bitcoinu (logaritmický graf).

Ale možná tomu už tak je. Podle posledního vývoje na trhu se cena LTC během posledních pár měsíců zvedla z 25 dolarů na 100 dolarů. Hashrate je navíc na svém historickém maximu, což by nasvědčovalo tomu, že i těžaři se chystají natěžit co nejvíce LTC, dokud to jde, než jeho cena stoupne.

Cena Litecoinu ze začátku dubna
Cena Litecoinu ze začátku dubna (zdroj: CoinMarketCap)

A co si myslíte vy? Bude se podle vás historie opakovat a cena LTC znovu vzroste, nebo naopak? Podělte se s námi o vaše názory v komentářích.

Graf posl. 7 dní
Graf Litecoin
Změna za 24h
+1,94%
Aktuální cena
$94,23

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+0,73%
Aktuální cena
$27 819
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+1,99%
Aktuální cena
$1 790
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+0,71%
Aktuální cena
$327,8

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k článku 2
Stanislav

Litecoin slušně narostl kvůli halvingu, pak ale pěkně spadl. Myslíte že t takhle třeba zafunguje i u BTC? A jestli stejně zafunguje i příští halving? Díky, Litecoin je moje nejoblíbenější měna. :)

Portál Finex.cz
Odpověď na Stanislav

Stanislave, jak to zafunguje u Bitcoinu bohužel nikdo neví. :-) Můžeme se jen domnívat a pro své odhady používat data z minulosti, kdy opravdu před halvingem i po něm cena bitcoinu stoupala. Bitcoin s Litecoinem ale nejsou jediné měny, podívejte se na náš seznam kryptoměn, kde si z našich podrobných recenzí určitě nějakou vyberete.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo