Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobnosti ze světa investic a financí » Proč platí varování Warrena Buffetta z roku 1999 stejně dnes jako před více než 20 lety?

Proč platí varování Warrena Buffetta z roku 1999 stejně dnes jako před více než 20 lety?

Proč platí varování Warrena Buffetta z roku 1999 stejně dnes jako před více než 20 lety?
Zdroj: depositphotos.com

Warren Buffett přijel do Sun Valley ve státě Idaho s nepopulárním varováním, které vizionáři v místnosti nechtěli slyšet. Technologičtí lídři, kteří se tam sešli, chtěli změnit svět, přičemž na tom už vydělali jmění.

A v roce, kdy některé technologické akcie vzrostly až 27násobně, mnozí z nich seděli na investicích s nebesky vysokým oceněním, které jim bylo více než příjemné. Když Buffett zaujal své místo za řečnickým pultíkem, všichni zdvořile přikyvovali.

Buffett varoval přítomné, že v dlouhodobém horizontu očekávají od akciových investic příliš mnoho!

Věštec z Omahy poukázal na některá období z nedávné historie USA, kdy se hodnota americké ekonomiky zdvojnásobila, ztrojnásobila nebo dokonce zčtyřnásobila, a přesto se akciový trh nikam neposunul, protože už byl v té době výrazně předražený.

Buffett uznal, že trh v posledních letech dosáhl nevídaného výkonu. To by však mělo investory přimět k obezřetnosti. Varoval, že časem realita dožene vysoké ocenění.

Buffett měl pravdu, když koncem roku 1999 nabádal k opatrnosti. Do nechvalně proslulého kolapsu dotcom bubliny, kvůli kterému se burza Nasdaq propadla až o 75 % a známé společnosti jako Apple a Amazon ztratily více než 80 % své tržní kapitalizace, zbývalo jen několik měsíců.

Buffettův přítel, generální ředitel společnosti Microsoft Bill Gates, byl ten den také v publiku. Za necelý rok se cena akcií společnosti Microsoft propadla o 34 % a trvalo 14 let, než by se akcie společnosti vrátily na úroveň z roku 1999.

V davu byl také Andy Grove, zakladatel společnosti Intel. Jeho společnost si vedla ještě hůře. Během následujících 17 let se akcie Intelu zhodnotily o 24 %, což je jen polovina 58% zisku indexu S&P 500.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za posledních 5 let
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Opakuje se historie?

Před téměř dvěma lety Charlie Munger, Buffettův partner ve společnosti Berkshire Hathaway, sám varoval před nebezpečnou tržní mánií a řekl, že investoři jsou velmi blízko hraní hry s ohněm.

Obrat akciového trhu v posledním roce tento názor potvrdil. Index S&P 500 se propadl o více než 20 % a ukončil tak historický 14letý býčí trh, technologické akcie si pak vedly ještě výrazně hůře. A při podobných propadech, jaké utrpěly technologické společnosti v letech 2000 a 2001, ztratili technologičtí giganti jako Tesla, Apple, Amazon a Meta Platforms biliony dolarů tržní hodnoty.

A nejde jen o veřejně obchodované společnosti – financování začínajících firem se za poslední rok celosvětově propadlo o 23 %. Je zřejmé, že došlo k obratu v náladě na trhu.

Investoři již nejsou v euforii a pohání je strach z toho, že by o něco přišli. Nyní jsou po téměř rok trvajícím poklesu trhu zneklidněni. A to připomíná další Buffettova moudrá slova: Buďte chamtivý, když se ostatní bojí.

Stojí za zmínku, že technologické akcie, které byly při posledním velkém výprodeji nejvíce poškozeny, se v následujících letech odrazily každá o více než 2 000 %. Je možné, že investoři dnes stojí před podobnou příležitostí.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo