Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč platí varování Warrena Buffetta z roku 1999 stejně dnes jako před více než 20 lety?

Publikováno
Proč platí varování Warrena Buffetta z roku 1999 stejně dnes jako před více než 20 lety?
Zdroj: depositphotos.com

Warren Buffett přijel do Sun Valley ve státě Idaho s nepopulárním varováním, které vizionáři v místnosti nechtěli slyšet. Technologičtí lídři, kteří se tam sešli, chtěli změnit svět, přičemž na tom už vydělali jmění.

A v roce, kdy některé technologické akcie vzrostly až 27násobně, mnozí z nich seděli na investicích s nebesky vysokým oceněním, které jim bylo více než příjemné. Když Buffett zaujal své místo za řečnickým pultíkem, všichni zdvořile přikyvovali.

Buffett varoval přítomné, že v dlouhodobém horizontu očekávají od akciových investic příliš mnoho!

Věštec z Omahy poukázal na některá období z nedávné historie USA, kdy se hodnota americké ekonomiky zdvojnásobila, ztrojnásobila nebo dokonce zčtyřnásobila, a přesto se akciový trh nikam neposunul, protože už byl v té době výrazně předražený.

Buffett uznal, že trh v posledních letech dosáhl nevídaného výkonu. To by však mělo investory přimět k obezřetnosti. Varoval, že časem realita dožene vysoké ocenění.

Buffett měl pravdu, když koncem roku 1999 nabádal k opatrnosti. Do nechvalně proslulého kolapsu dotcom bubliny, kvůli kterému se burza Nasdaq propadla až o 75 % a známé společnosti jako Apple a Amazon ztratily více než 80 % své tržní kapitalizace, zbývalo jen několik měsíců.

Buffettův přítel, generální ředitel společnosti Microsoft Bill Gates, byl ten den také v publiku. Za necelý rok se cena akcií společnosti Microsoft propadla o 34 % a trvalo 14 let, než by se akcie společnosti vrátily na úroveň z roku 1999.

V davu byl také Andy Grove, zakladatel společnosti Intel. Jeho společnost si vedla ještě hůře. Během následujících 17 let se akcie Intelu zhodnotily o 24 %, což je jen polovina 58% zisku indexu S&P 500.

Opakuje se historie?

Před téměř dvěma lety Charlie Munger, Buffettův partner ve společnosti Berkshire Hathaway, sám varoval před nebezpečnou tržní mánií a řekl, že investoři jsou velmi blízko hraní hry s ohněm.

Obrat akciového trhu v posledním roce tento názor potvrdil. Index S&P 500 se propadl o více než 20 % a ukončil tak historický 14letý býčí trh, technologické akcie si pak vedly ještě výrazně hůře. A při podobných propadech, jaké utrpěly technologické společnosti v letech 2000 a 2001, ztratili technologičtí giganti jako Tesla, Apple, Amazon a Meta Platforms biliony dolarů tržní hodnoty.

A nejde jen o veřejně obchodované společnosti – financování začínajících firem se za poslední rok celosvětově propadlo o 23 %. Je zřejmé, že došlo k obratu v náladě na trhu.

Investoři již nejsou v euforii a pohání je strach z toho, že by o něco přišli. Nyní jsou po téměř rok trvajícím poklesu trhu zneklidněni. A to připomíná další Buffettova moudrá slova: Buďte chamtivý, když se ostatní bojí.

Stojí za zmínku, že technologické akcie, které byly při posledním velkém výprodeji nejvíce poškozeny, se v následujících letech odrazily každá o více než 2 000 %. Je možné, že investoři dnes stojí před podobnou příležitostí.

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.