Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pošle cena ropy ke dnu i akcie Chevron a ExxonMobile? Analýza ropného segmentu

Finanční trhy jsou navzájem provázané a to platí i o ropném segmentu. Cena ropy WTI klesá, jaký to může mít dopad na akcie ropných gigantů? To se dočtete v tomto článku.

Publikováno
Pošle cena ropy ke dnu i akcie Chevron a ExxonMobile? Analýza ropného segmentu
Zdroj: depositphotos.com

Ropa je jedním z nejvíce sledovaných investičních aktiv na světě, na jejíž cenové pohyby nejsou navázány pouze ty největší světové ekonomiky, ale také jednotlivé akcie.

V tomto článku se blíže podíváme na trh s ropou, na jeho výhody i nevýhody a článek zakončíme technickou a fundamentální analýzou ropných akcií společností Chevron a ExxonMobil. Pojďme se do toho pustit.

Korelační graf ceny ropy WTI, akcií Chevron a akcií ExxonMobile

Aktuální cena
Změna
Ropa (WTI) / 1 barel (WTI)
Načítání
Načítání
Načítání
Chevron / CVX
Načítání
Načítání
Načítání
ExxonMobil / XOM
Načítání
Načítání
Načítání

Ropa a její cena je v posledních dnech nejvíce skloňována v rámci íránsko-izraelského konfliktu, kdy ropa dala investorům jasnou informaci.

Z pohledu investic se nic vážného nestalo. Ropa navíc výrazně oslabila a ukázala, že je již odolná vůči podobným informacím. Její oslabení tak mnoho investorů překvapilo.

Ropa je důležitá i pro akciové investory, především ty, kteří mají v portfoliu akcie Chevron a ExxonMobil. Jedná se o společnosti, které patří mezi dividendové aristokraty, ovšem v posledních letech těmto společnostem klesají tržby.

Pokud by výrazně klesla i cena ropy na světových trzích, může se stát, že tyto společnosti sníží hodnotu vyplácených dividend, což by jistě mělo negativní dopad na cenu jejich akcií, protože by se tak staly pro investory méně atraktivní.

Pojďme se nyní na jednotlivá aktiva podívat blíže.

Ropa WTI

Ropa WTI se v letošním roce pohybuje nad hodnotou trendové čáry a také výrazně nad úrovní svého největšího volume. To svědčí o neustálém tlaku kupců, který je podpořen makroekonomickými nejistotami, především ohledně válečných konfliktů.

Ropa se poměrně agresivně odrazila od rezistence a její hodnota klesá zpět na úroveň trendové čáry. Pokud dojde k jejímu průrazu, může dojít k výraznějšímu oslabení.

To by mohlo znamenat uklidnění válečných nejistot, ovšem dlouhodobí investoři by tento cenový pokles nejspíše neocenili.

Zdroj: tradingview.com
Denní cenový graf lehké ropy WTI
Denní cenový graf lehké ropy WTI

Chevron

Tržby společnosti Chevron od roku 2023 významně klesly (z 236 na 197 miliard USD) a oživení se prozatím neočekává. I pro další roky se očekává jejich stagnace okolo hodnoty 200 miliard USD. Společnost ovšem vyplácí kvartální dividendu 1,63 USD za akcii.

Od loňského roku se akcie obchodují ve výrazně agresivním down trendu, který kopíruje hodnotu trendové čáry. V současné době probíhá test této dynamické rezistence, prozatím neúspěšně. Pokud by akcie Chevron klesly, další nevýhodou je již jednou otestovaný support na ceně 130 USD.

Naštěstí struktura trhu vytvořená mezi lety 2020 – 2023 nabízí velké množství netestovaných supportních úrovní, takže akcie této společnosti mají i na nižších hodnotách mnoho důvodů k růstu.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Chevron
Měsíční akciový graf společnosti Chevron

ExxonMobil

Akcie ExxonMobil se obchodují na svých historických maximech, kde ovšem probíhá prozatím mírné zamítnutí. Jinak se akcie od roku 2023 obchodují v postranním trendu, přičemž nejbližší supporty jsou již otestovány.

V případě negativního výhledu tak trh může oslabit až na hodnotu 85 USD za akcii, kde jsou cenová minima předchozí konsolidace. Případně mohou klesnout až na hodnotu 70 USD za akcii, kde se nachází další support, v konfluenci s největším volume v rámci up trendu.

Společnost ExxonMobil vykázala meziroční propad tržeb o 15,68 % a s mírným poklesem se počítá i v nadcházejících letech. V roce 2024 by společnost měla generovat tržby ve výši 347,64 miliardy USD a v roce 2025 dokonce jen 334,1 miliardy USD. I tato společnost vyplácí kvartální dividendu a to v hodnotě 0.95 USD za akcii.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Exxon Mobil
Měsíční akciový graf společnosti Exxon Mobil

Závěr

Tento článek jsme zahájili informacemi ohledně cenové odolnosti ropy vůči vojenským aktivitám na blízkém východě. Následně jsme zhodnotili dění na cenovém grafu ropy WTI.

Ve druhé části článku jsme se přesunuli na akciové trhy a pomocí fundamentální a technické analýzy jsme vyhodnotili současnou situaci na akciích Chevron a ExxonMobil, jejichž akcie rostou, ale tržby se v nadcházejících letech očekávají spíše nižší.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎