Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Jak na investování v době přicházející recese - Které sektory a akcie jsou nyní ta správná volba?

Jak na investování v době přicházející recese - Které sektory a akcie jsou nyní ta správná volba?

Jak na investování v době přicházející recese - Které sektory a akcie jsou nyní ta správná volba?
Zdroj: depositphotos.com

V souvislosti s propadem na akciových trzích a zvyšováním úrokových sazeb v boji proti inflaci se o recesi v ekonomice v poslední době mluví stále častěji. Americký index S&P 500 zatím letos ztratil cca 14 % NASDAQ je mínus 22 %.

Index S&P 500
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Trhy se ale v poslední době začínají trochu zvedat a například zatímco NASDAQ za poslední měsíc přidal 10 %, také S&P 500 rostl o 7,5 %.

Mnozí si proto kladou otázku: "Dosáhl již trh svého dna?"

S jistotou to bohužel potvrdit nedokáže nikdo. Všechna dna trhu jsou totiž jasná až nějakou dobu poté, kdy se takové dno vytvořilo. Stejně tak jako nelze předpovědět dno akciového trhu, tak nelze ani předpovědět to, kdy přesně ta recese přijde, protože každá recese je jiná a projevuje se trochu jinak. Jisté indicie k tomu, že recese přijde, již ale máme.

Co naznačuje příchod recese?

V tuto chvíli asi nejdůležitější údaj z USA je, že došlo nečekaně k dalšímu poklesu HDP, který se ve 2. čtvrtletí snížil o 0,9 %. V 1. čtvrtletí byl pokles 1,6 %.

Recese je obecně nadefinovaná jako situace, kdy dvě po sobě jdoucí čtvrtletí je identifikován pokles HDP. Takovou situaci v USA právě nyní máme.

Oficiálně ale recesi v USA potvrzuje Národní úřad pro ekonomický výzkum, který recesi definuje jako výrazný pokles ekonomické aktivity, který trvá několik měsíců a projevuje se ve výrobě, zaměstnanosti, reálných příjmech a dalších indikátorech. Na oficiální vyhlášení recese v USA si tedy budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Každopádně kromě poklesu HDP jsou další indicie, které příchod recese signalizují. Jedním z takových ukazatelů je inverzní výnosová křivka na amerických vládních dluhopisech. To je stav, kdy dluhopisy s delší splatností mají nižší výnosy než jsou výnosy dluhopisů s kratší splatností. Z grafu vidíme, že již několik týdnů jsou výnosy 2letých dluhopisů vyšší než výnosy 10letých dluhopisů. Více se dočtete v našem dalším článku.

Výnosová křivka mezi US 10letými a 2letými dluhopisy
Výnosová křivka mezi US 10letými a 2letými dluhopisy
Zdroj: fred.stlouisfed.org

Kdykoli po 2. světové válce byla na amerických dluhopisech inverzní výnosová křivka, následovala recese, kterou v obrázku označují šedé sloupce.

Jak investovat v ekonomické recesi?

U mnoha začínajících investorů bez ekonomického vzdělání slovo recese může vyvolat paniku, a tak začnou všechna aktiva prodávat z obavy z dalšího propadu ceny. To by ale mohla být velká chyba. Další chybou je snaha investora počkat na to, až ceny budou ještě levnější, než jsou právě teď. Proti těmto chybám je potřeba si uvědomit dvě základní věci:

  1. Nikdo nedokáže přesně časovat trh.
  2. Ekonomika přirozeně prochází fázemi, které mají tendenci se opakovat.
  3. Akciový růst předchází ekonomický růst.

O riziku časování trhu a jak je naopak proti tomu výhodné pravidelné investování jsme již dříve psali, takže to zde nebudu více rozvádět. Zaměřím se proto na fáze ekonomického cyklu a jejich souvislost s fázemi akciového trhu. Pokud chcete být aktivním investorem, který se snaží vybírat ty nejlepší akciové tituly, pak se vám tato znalost může hodit.

Situaci ukazuje přehledně následující obrázek

Vztah fází ekonomického cyklu a akciového trhu
Vztah fází ekonomického cyklu a akciového trhu
Zdroj: marketorcale.co.uk

Ekonomický cyklus má 4 fáze -(trough – dno, middle recovery – oživení, peak – vrchol, middle recession – recese). Dále si můžeme všimnout toho, že výkonnost akcií poněkud předbíhá vývoj ekonomického cyklu.

Když dosáhne výkonnost ekonomiky svého dna, tak akciové trhy už nějakou dobu rostou. Nejen proto je hledání dna nebo-li časování investic velmi náročné.

Pokud jde o recesi, tak platí obecná zákonitost, že lidé se v recesi obecně snaží šetřit a méně nakupují. Spotřebu se snaží omezit na nutné výdaje.

To znamená, že při nástupu recese se většinou daří firmám v sektoru základního spotřebního zboží (1), zdravotní péče (3) a sektor veřejných služeb (10). Těmto sektorům se také říká defenzivní a patří sem firmy, které produkují výrobky, které jsou pro náš život nezbytně nutné. Takovými výrobky jsou potraviny, hygienické potřeby, léky, voda, teplo, elektřina atd.

Volatilita firem z defenzivního sektoru je nižší a v dobách nejistoty zpravidla překonávají výnos trhu. Tyto akcie sice také mohou v době recese poklesnout, ale pokles bude menší než u akcií z ostatních sektorů.

Které společnosti patří do defenzivních sektorů? 

Na webové stránce S&P 500 Map (finviz.com) najdete seznam všech sektorů a firem, které jsou zahrnuty do indexu S&P 500.

Jen pro představu, do sektoru základního spotřebního zboží patří například Coca-Cola anebo Procter & Gamble. Ze sektoru zdravotní péče můžeme jmenovat firmy Pfizer, Johnson & Johnson či United Health. Ve veřejných službách působí například NextEra Energy nebo Consolidated Edison. Příkladem firmy ve veřejných službách je českým investorům velice dobře známý ČEZ.

Shrnutí

Recese přijde a zase odejde. Je to přirozená součást ekonomického cyklu a neměla by proto být důvodem pro panické výprodeje akcií. Většina firem totiž tuto recesi překoná, stejně jako tomu bylo v minulosti.

Protože nikdo nedokáže spolehlivě časovat trh, platí, že největším rizikem v recesi je nebýt zainvestován. Investoři proto volí mezi pravidelným pasivním investováním do nějakého ETF fondu, který kopíruje celý index anebo se snaží překonat trh vhodným výběrem akcií. Sázka na defenzivní sektory jako je základní spotřebitelské zboží, zdravotní péče a veřejné služby tak může být v případě recese trefou do černého.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo