Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pokud byste investovali 25 000 dolarů do těchto REIT akcií, dnes byste měli více než 1 000 000

Publikováno
Pokud byste investovali 25 000 dolarů do těchto REIT akcií, dnes byste měli více než 1 000 000
Zdroj: enterpreneur.com

Mnoho z realitních investorů se dívá na REIT akcie skrz prsty a považuje je za „pouhé“ akcie. Jejich dlouhodobý růstový potenciál však může být poměrně překvapující. Zde jsou tři vynikající příklady REITů, které využívají kombinaci inteligentních investičních strategií, kvalitního vedení a dlouhodobého investičního přístupu, aby svým investorům přinesly fenomenální zhodnocení.

Poznámka

Podobného zhodnocení, jaké budeme uvádět níže, by teoreticky bylo možné dosáhnout i v českých korunách. Koruna však v průběhu let vůči dolaru výrazně posilovala, proto by bylo třeba dobře vyřešit měnové zajištění.

1. Realty Income

Logo Realty Income

Realty Income je výtečná dividendová akcie a společnost s obrovskou sítí investičních nemovitostí, které primárně představují maloobchodní prostory s jedním nájemcem. Tento REIT drží aktiva ve všech 50 státech USA, Portoriku a Velké Británii. Společnost už urazila od svého založení v roce 1969 dlouhou cestu, když první nemovitost kupovala v roce 1970.

Já a pravděpodobně ani vy, byste nemohli investovat do Realty Income v době jeho vstupu na burzu – první veřejná nabídka akcií proběhla v roce 1994, za 27 let však byli akcionáři odměněni zhodnocením 4 250 %. Pokud by se vám podařilo investovat do této společnosti v době IPO 25 000 dolarů, měla by dnes vaše investice hodnotu 1 062 000 dolarů. To možná vypadá na první pohled velkolepě, díky složenému úročení však dosáhly akcie Realty Income tohoto celkového zhodnocení při 15% průměrném ročním růstu. To je skvělé číslo, i přestože ve srovnání s celkovým zhodnocením však nevypadá nijak ohromně.

Poznámka

TIP: Akcie Realty Income vyplácí dividendy každý měsíc, což je skvělá varianta pasivního příjmu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie O Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

První REIT v tomto seznamu přinesl akcionářům skvělé výnosy, investice do dalších dvou by se vám však zhodnotila ještě lépe…

2. Welltower

logo welltowerWelltower je největší REIT ze skupiny společností, které se zaměřují na nákup nemovitostí určených pro lékařská zařízení. Burzovní kořeny této společnosti sahají až do počátku 70. let 20. století, kdy vstupovala na burzu pod svým tehdejším názvem Health Care Fund. V té době REIT vlastnil pouze dvě nemovitosti.

V průběhu let však následoval impozantní růst. V polovině 80. let společnost změnila svůj název na Health Care REIT a hodnota jejích aktiv poprvé přesáhla 180 milionů dolarů. V mezinárodním měřítku pak společnost expandovala v letech 1998 až 2005. V tomto roce už vlastnila portfolio nemovitostí o celkové hodnotě přesahující 3 miliardy dolarů.

V roce 2015 pak společnost přijmula současný název Welltower a v téže době se hodnota nemovitostí v portfoliu pohybovala kolem 30 miliard dolarů. Pokud byste tak odhalili potenciál akcií Welltower včas a investovali v 70. letech do tohoto REITu 25 000 dolarů, měla by dnes vaše investice hodnotu 4 500 000 dolarů, za předpokladu, že byste během této doby reinvestovali vyplacené dividendy.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Welltower Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. Public Storage

public storage akcie

Pokud bychom se soustředili na REITy, které se zaměřují výhradně na skladové prostory, pak je Public Storage jasným a dominantním lídrem amerického trhu. Společnost je větší než několik dalších konkurentů dohromady, nebylo tomu tak ale samozřejmě od začátku. Vznik společnosti se datuje do roku 1972, tehdy však nebyla ještě REITem. V roce 1980 byl založen REIT Storage Equities, který sloužil původní společnosti jako prostředek k nákupu nemovitostí, které Public Storage následně pronajímalo a plnilo roli správce nemovitostí.

Dvě samostatné společnosti pak byly spojené do jedné entity v roce 1995, firemní strukturou se stal REIT a původní název byl zachován.

Public Storage vlastní v současné době téměř 2 500 samostatných skladových prostor a je tak jedním z největších REITů jakéhokoliv druhu na celém světě. Investoři, kteří koupili akcie dceřiné společnosti Storage Equities již v roce 1980 a reinvestovali během této doby své dividendy, by rovněž dosáhli ohromujícího zhodnocení svých finančních prostředků. 25 000 investovaných dolarů by dnes mělo 140násobnou hodnotu – 3 500 000 dolarů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PSA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Mohou tyto REITy navázat na svou výkonnost z let minulých?

Aby bylo jasno, v době, od které jsou počítány zmíněné výnosy, byly všechny tři uvedené nemovitostní akcie mnohem menšími společnostmi, než jsou dnes, takže by bylo nerozumné od nich očekávat v příštích 20 nebo 30 letech podobné výnosy. Jsou to však nádherné příklady dlouhodobé síly složeného úročení realitních aktiv a je téměř jisté, že na trhu jsou i dnes mladé REITy, které budou přinášet investorům podobné výnosy. “Pouze” je třeba koupit jejich akcie a držet je po dlouhou dobu.

V minulosti byly investice do nemovitostí doménou bohatých a dobře situovaných investorů, zejména kvůli bariérám vysokých vstupních investic. Tyto bariéry však padly – a nyní je možné vybudovat bohatství prostřednictvím investování do nemovitostí za zlomek toho, co bylo v minulosti třeba. Inspirací vám mohou být například zmíněné REITy, jejichž akcie lze nakupovat podobně jako akcie celé řady dalších REITů – prostřednictvím brokerů pro obchodování akcií.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.