Finex.cz logo
Menu
Finex » ETF » Pákové ETF - Jak by vám vydělalo, pokud byste investovali v období covidového propadu trhu a na vrcholu před covidovým propadem?

Pákové ETF - Jak by vám vydělalo, pokud byste investovali v období covidového propadu trhu a na vrcholu před covidovým propadem?

Pákové ETF - Jak by vám vydělalo, pokud byste investovali v období covidového propadu trhu a na vrcholu před covidovým propadem?
Zdroj: community.standardbank.co.za

ETF fondy v posledních letech výrazně rostou na popularitě, zejména kvůli své nízké nákladovosti a jednoduchosti jsou jasnou volbou celé řady investorů.

Kromě klasických burzovně obchodovaných fondů kopírujících velké indexy však existují i pákové a inverzní ETF, před kterými by naopak měli být drobní investoři na pozoru.

Standardní ETF fondy si zpravidla kladou za cíl co nejpřesněji kopírovat výkonnost podkladového aktiva (např. indexu S&P 500, ceny zlata atd.), což se jim v naprosté většině případů velmi dobře daří.

Existují však i ETF, která se snaží sledovat podkladový index s pákou. Toho dosahují nejen prostřednictvím nákupu podkladových akcií, ale i díky využití nejrůznějších finančních derivátů a externího financování. Inverzní ETF pak logicky kopírují podkladové aktivum se zápornou pákou, tedy pokud daný index klesá, kurz burzovně obchodovaného fondu roste a naopak.

Důležité je uvědomit si to, že k pákovému efektu dochází na denní bázi. Pokud tedy podkladový index za rok posílí o 5 %, ETF sledující tento index s dvojnásobnou pákou nevzroste o 10 %.

Jaká je výkonnost normálního ETF na S&P 500 ode dna COVIDU na vrchol před COVIDEM do současné doby?

Jak můžete vidět na grafu níže, výkonnost normálního ETF ode dna COVIDU je přibližně 79 % a od vrcholu před COVIDEM je 22 %.

Vývoj indexu S&P 500
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jaká je výkonnost pákového ETF (3x) na S&P500 od dna z COVIDU, na vrcholu před COVIDEM do současné doby? Na grafu můžete vidět, že pákové ETF s trojnásobnou pákou dosahuje zhodnocení ode dna COVIDU asi 341 % a od vrcholu před COVIDEM pouze 12 %.

Pokud by se nekonal bezprecedentní masivní růst v letech 2020 a 2021, investoři by u pákového ETF při investici na vrcholu před COVIDEM do současné doby dosáhli ztráty. 

ProShares UltraPro S&P500
ProShares UltraPro S&P500
Zdroj: google.com

Od pákových ETF raději ruce pryč?

Pákové a inverzní ETF fondy jsou vhodné pro intradenní či krátkodobější spekulativní obchody, v zpravidla však ne pro dlouhodobé držení. Toho si řada retailových investorů bohužel není vědoma, pak se není čemu divit, že dosahují při jejich obchodování nezanedbatelných ztrát. Méně zkušení investoři by možná měli raději na tyto produkty rychle zapomenout.

Z analýzy dnešního článku se zdá, že normální ETF je vhodné na dlouhodobé držení, pákové ETF spíše na krátkodobé spekulace a dlouhodobý růstový trh, který jsme zažili od dna COVIDU do konce roku 2021.

V případě volatilních trhů a poklesů je nevýhoda pákových ETF způsobena tím, že pro růst podkladového aktiva z ceny např. 95 zpět na původní hodnotu 100 musí dojít k posílení o 5,26 % (u normálního ETF). Pro návrat pákového ETF zpět na cenu 100 by však bylo nutné zhodnocení podkladového aktiva o 5,55 %.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo