Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nová bankovní krize na obzoru. Jak se připravit a vydělat na ní?

Bankovní krize jsou cyklické a nabízejí investorům jak rizika, tak příležitosti. Přinese rok 2024 další? Přečtěte si více a zjistěte to.

Publikováno
Nová bankovní krize na obzoru. Jak se připravit a vydělat na ní?

Banky jsou cyklicky vystavené krizím. Jsou totiž nervovou soustavou kapitalistického systému, který je samozřejmě řízen cykly.

Bankovní krize však bývají obrovskou příležitostí pro spekulanty. Při bankovní krizi totiž celý systém jedná rychle a přehnaně. Jakákoliv bankovní krize hypoteticky vystavuje celý aktuální systém možnému kolapsu.

Politici se většinou při náznaku bankovní krize snaží udělat vše, aby se krize nerozšířila hlouběji do systému. A to je důvod, proč je bankovní krize velmi dobrá příležitost vydělat, ale i ztratit mnoho peněz, když nevyhodnotíme danou situaci správně.

Proto je dobré vyhlížet a připravovat se na další možnou bankovní krizi. Zvláště pak, když vidíme, že se jedna blíží. Zažijeme ji v roce 2024?

Poslední bankovní krize v březnu 2023

Je to necelý rok, co byl finanční svět vystrašen zprávou o pádu banky SVB, která odstartovala krizi regionálních amerických bank.

Důvodem krize byl samozřejmě růst úrokových sazeb, který způsobil silný růst amerických vládních dluhopisů. To způsobilo, že staré americké vládní dluhopisy s nízkými úroky výrazně ztratily na své hodnotě.

Jelikož banky právě v těchto dluhopisech měly své rezervy, když klienti začali odcházet a vybírat si peníze, banky je musely prodávat. Tím pádem realizovaly velké ztráty.

Tento efekt byl do jisté míry nečekaný, protože americké vládní dluhopisy jsou obecně považovány za nerizikové.

Výprodej na komerčních nemovitostí

Nyní jsme však konfrontování s další nemovitostní krizi. Ta oproti té minulé, je investory a analytiky hojně očekávaná, protože je to logický důsledek zvyšování úrokové míry. Vysoké sazby způsobují, že úroky na hypotékách rostou.

Nový klienti se nehrnou do sjednávání závazků a ti staří mají problém se stále zvyšujícími se úroky.

Novinkou však je, že první, kdo touto krizí trpí, jsou komerční nemovitosti, nikoliv klasický realitní trh. Aktuální odolnost realitního trhu s nemovitostmi určenými k bydlení se dá vysvětlit hlavně stále velmi solidním trhem práce.

Nezaměstnanost nezačala silně růst, ani v USA, ani v Evropě, ani u nás. Díky tomu lidé mají možnost najít si brigádu nebo lépe placenou práci. I přes růst inflace a pokles kupní síly, se rok 2008 neopakuje. Toxických hypoték fyzických osob je relativně málo.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj nezaměstnanosti v USA za poslední dva roky.
Vývoj nezaměstnanosti v USA za poslední dva roky. Nezaměstnanost zatím nějak závratně neroste.

To se však nedá říct o komerčních nemovitostech. Ty trpí hned z několika důvodů, nejenom z důvodů vysokých sazeb. Covid změnil pohled na celý byznys okolo kanceláří.

Práce z domova se stala standardem na jeden nebo dva dny v týdnu. Díky tomu není potřeba tolik kanceláří.

Stejně tak si mnoho podnikatelů a firem uvědomilo, že není až tak důležité vlastní reprezentativní sídlo. Daleko důležitější dnes jsou virtuální prezentace firem na internetu. A vzhledem k tomu, že se spousta komerčních nemovitostí staví dlouho a jde o dlouhodobé projekty, je normální, že na počátku těchto projektů nebyly tyto věci vzaty v potaz.

Držet komerční nemovitost neobsazenou se nevyplatí

Poslední věc, která tvoří důležitý rozdíl mezi komerčními nemovitostmi a byty je v nákladech.

Vzhledem k inflaci a vysokým růstům energií, je nákladné držet prázdný nebo jen z části obsazený kancelářský park. Developeři se tak mohou velmi snadno dostat do dluhové spirály, kdy vytloukají dluh dluhem.

A jelikož úrokové sazby rostou, tak velké dluhy vedou firmy k bankrotu. Následně pak banky musí nesplacené dluhy odepsat. A to je právě nové místo krize současného bankovního systému.

Regionální banka v problémech

Nejedná se pouze o teoretické riziko, ale o skutečnost, která se bude projevovat v následujících týdnech. Dokonce známe i jméno první banky v problémech. Jedná se o americkou regionální banku.

New York Community Bancorps během zveřejnění výsledků oznámila, že musela odepsat ztráty ve výší 185 milionů dolarů spojených s půjčkami v oblasti komerčních nemovitostí. Banka si dala bokem dalších 500 milionů dolarů.

Podle vedení banky by mělo jít v současnosti pouze o dvě půjčky. To právě ukazuje vysoký potenciál celé krize. K pádu bude stačit jen pár velkých projektů.

Komerční nemovitosti a developerské projekty v této oblasti jsou několikanásobně dražší a větší než bytová výstavba. Na tuto zprávu ceny akcií New York Community Bancorps prudce oslabovaly a spadly z pásma mezi 10 až 11 dolary k 5 dolarům.

Vývoj ceny akcií New York Community Bancorps od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie NYCB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

New York Community Bancorps nebude v USA osamocený případ. I ostatní banky budou mít ve svém portfoliu klienty z tohoto sektoru, kteří jsou v potížích. A to představuje zajímavý investiční potenciál.

Americká banka v tom není sama. Japonská banka Aozora taktéž zažila silný propad akcií, po té, co oznámila, že odepsala 32,4 miliard jenu ztrát v jejím portfoliu komerčních nemovitosti v USA. Neměli bychom si myslet, že pouze americký sektor komerčních nemovitostí je ohrožen.

Krize může vypuknout rychle i v Evropě, kde jsou navíc banky obecně v daleko horší situaci než v Americe, protože evropská ekonomika v minulém roce stagnovala. Letos to vypadá obdobně. Navíc i v Evropě jsou developeři s problémy.

Pád developera Signa

V Česku se o této události moc nepsalo, i když se odehrála u našeho jižního souseda. Společnost Signa vlastnila nemovitost po celém světě jako například Chrysler Bulding v New Yorku a nebo KaDeWe v Berlíně.

Podle analytiků po krachu této společnosti zůstaly dluhy ve výši 13 miliard euro. Společnost Signa je měla u více než 120 různých bank a finančních skupin.

Mezi největší věřitele patří rakouská Raiffeisen (775 milionů euro), italská Unicredit (600 milionů) a menší švýcarská banka Julius Baer, která musela odepsat přes 628 milionů euro. Mimochodem tato vysoká ztráta stála generálního ředitele místo.

Aby toho nebylo málo, při zveřejnění výsledků za čtvrté čtvrtletí 2023 německá Deutsche Bank oznámila, že si dala bokem 123 milionů eur pro případ neočekávaných ztrát plynoucích z trhu komerčních nemovitostí. Před rokem si odložila na tyto rizika pouze 26 milionů eur.

Minulý týden se rozšířila šeptanda, že ECB rozeslala všem velkým evropským bankám oběžník, ve kterém je vyzvala, aby komunikovaly případné možné ztráty v tomto sektoru.

Mluvčí ECB tuto informaci nepotvrdil ani nevyvrátil. To jistě nejsou dobré zprávy. Tak jak na tom může investor vydělat?

Západní politici vždy banky zachrání

Během týdne jak Jerome Powell, tak americká ministryně financi Janet Yellenová novináře ujistili, že celou situaci bedlivě sledují a že nehrozí bezprostřední nebezpečí.

I kdyby náhodou k něčemu došlo, budou jednat velmi rychle. Což znamená, že jsou tak jako v případě krize v březnu 2023 schopny najít způsob, jak bankám dodat dostatečnou likviditu, aby celou krizi ustály. Jedno, jaký způsob to bude, ale banky nepadnou, tedy aspoň ne všechny.

A zde je právě skryt zlatý grál. Pokud se krize prohloubí, vypukne panika. A to se zřejmě následujících týdnech odehraje, protože se nezdá, že by Fed chtěl na nejbližším zasedání úrokové sazby snížit. Dá se očekávat, že další banky přijdou s odpisy. Celý sektor bude padat.

Zde investor musí mít štěstí a nevybrat si zrovna banku, která padne první. Následně budou ostatní banky zachráněny, jakmile Fed společně s politiky oznámí způsob, jak bankám pomoct.

Banky na západě krachují jen výjimečné. To je základ celé spekulace.

Závěr: Burzovní spekulace není pro každého

Na papíře se to zdá jednoduché, ale ve skutečnosti půjde o válku nervů. Může se stát cokoliv. Každý den, který by Fed otálel se svojí pomocí, by kurzy bank mohly ještě víc klesat.

Chytat dno v době paniky vyžaduje mnoho zkušeností a chladnou hlavu. Na druhou stranu právě v takových chvíli se dá vydělat desítky procent během jednoho týdne. A to je jeden z důvodů, proč se vyplatí celou situaci monitorovat.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
41
1

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎