Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čína čelí větší krizi než USA v roce 2008! Čeká nás další krach?

Stojí Čína na pokraji velké hospodářské krize? Analytici varují před bublinou na trhu s nemovitostmi a možným zhroucením ekonomiky. Čtěte více!

Aktualizováno
Čína čelí větší krizi než USA v roce 2008! Čeká nás další krach?
Zdroj: depositphotos.com

V poslední době schytává čínská ekonomika jednu ránu za druhou. Na paškál si ji bere celá řada analytiků, kteří mají výhrady zejména vůči tamnímu trhu s nemovitostmi.

Jedním z nich je i Kyle Bass, zakladatel hedgeového fondu Hayman Capital.

Podle jeho slov Čína stojí před krizí neočekávaných rozměrů. Sám ji přirovnal k ekonomické krizi z roku 2008 v USA na steroidech. Teď už tedy není otázkou, zda ke krizi dojde, ale spíše to, kdy se dostaví a v jakém rozsahu se projeví.

Čína by mohla dopadnout hůře než USA v roce 2008

Jak jsme už nakousli v úvodu, Bassova analýza odkazuje na období finanční krize v USA z roku 2008, která nakonec vyústila v jednu z největších globálních krizí v historii. Podle něj je však rostoucí bublina v Číně mnohem větší než ta v USA.

Proč? Během zmíněné krize přišel americký trh zhruba o 800 miliard dolarů.

Současný čínský realitní trh je na tom o poznání hůře, přičemž dva největší developeři – Evergrande a Country Garden – dluží dohromady více než 500 miliard dolarů. Ostatní společnosti na tom nejsou o moc lépe.

Problém představuje extrémní závislost čínské ekonomiky právě na trhu s nemovitostmi.

Trh s nemovitostmi tvoří zhruba čtvrtinu čínského HDP.

Zpětně se tak ukazuje, že raketový růst čínské ekonomiky nebyl zase taková výhra, jak nám někteří předkládali. Celá strategie stála právě na nemovitostech, které byly financovány rizikovými půjčkami.

Velká část developerů je kvůli tomu vystavena platební neschopnosti. Pokud bublina praskne, sesype se celá ekonomika jako domeček z karet.

Jediným řešením je okamžitá reakce v podobě regulace

Čínské banky v současnosti využívají třiapůlkrát vyšší finanční páky než americké banky před krizí. V souvislosti s tím jsou vystaveny také mnohem většímu riziku. Podle Basse je jedinou možnou odpovědí rychlá reakce, která toto riziko sníží.

V opačném případě si banky zadělávají na pořádný problém.

Není tajemstvím, že je Čína druhou největší ekonomikou na světě. Její případný pád tudíž bude mít vliv na mezinárodní trhy. Některá odvětví jsou navíc na dodávkách z Číny zcela závislá.

Na druhou stranu by krize mohla vytvořit příležitosti pro ostatní země, které by čínské exportéry zastoupily.

Toho si všímají i investoři, kteří postupně směřují své investice do jiných zemí světa, jako je například Indie.

Při narůstající frustraci z vývoje ekonomiky lze očekávat ještě razantnější odliv kapitálu, který rozvíří volatilitu na světových trzích.

I když situace nevypadá zrovna růžově, Bass stále vidí možnost, jak se krizi alespoň částečně vyhnout. Důležitá je rychlá restrukturalizace finančního trhu a sektoru s nemovitostmi.

Čína by díky tomu mohla zavést mnohem udržitelnější ekonomický model, který nebude tak závislý na externím financování.

Součástí řešení je též zavedení řady stimulů určených k oddlužení developerů a podpoře ostatních odvětví ekonomiky.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎