V poslední době schytává čínská ekonomika jednu ránu za druhou. Na paškál si ji bere celá řada analytiků, kteří mají výhrady zejména vůči tamnímu trhu s nemovitostmi.
Jedním z nich je i Kyle Bass, zakladatel hedgeového fondu Hayman Capital.
Podle jeho slov Čína stojí před krizí neočekávaných rozměrů. Sám ji přirovnal k ekonomické krizi z roku 2008 v USA na steroidech. Teď už tedy není otázkou, zda ke krizi dojde, ale spíše to, kdy se dostaví a v jakém rozsahu se projeví.
Čína by mohla dopadnout hůře než USA v roce 2008
Jak jsme už nakousli v úvodu, Bassova analýza odkazuje na období finanční krize v USA z roku 2008, která nakonec vyústila v jednu z největších globálních krizí v historii. Podle něj je však rostoucí bublina v Číně mnohem větší než ta v USA.
Proč? Během zmíněné krize přišel americký trh zhruba o 800 miliard dolarů.
Současný čínský realitní trh je na tom o poznání hůře, přičemž dva největší developeři – Evergrande a Country Garden – dluží dohromady více než 500 miliard dolarů. Ostatní společnosti na tom nejsou o moc lépe.
Problém představuje extrémní závislost čínské ekonomiky právě na trhu s nemovitostmi.
Trh s nemovitostmi tvoří zhruba čtvrtinu čínského HDP.
Zpětně se tak ukazuje, že raketový růst čínské ekonomiky nebyl zase taková výhra, jak nám někteří předkládali. Celá strategie stála právě na nemovitostech, které byly financovány rizikovými půjčkami.
Velká část developerů je kvůli tomu vystavena platební neschopnosti. Pokud bublina praskne, sesype se celá ekonomika jako domeček z karet.
Jediným řešením je okamžitá reakce v podobě regulace
Čínské banky v současnosti využívají třiapůlkrát vyšší finanční páky než americké banky před krizí. V souvislosti s tím jsou vystaveny také mnohem většímu riziku. Podle Basse je jedinou možnou odpovědí rychlá reakce, která toto riziko sníží.
V opačném případě si banky zadělávají na pořádný problém.
Není tajemstvím, že je Čína druhou největší ekonomikou na světě. Její případný pád tudíž bude mít vliv na mezinárodní trhy. Některá odvětví jsou navíc na dodávkách z Číny zcela závislá.
Na druhou stranu by krize mohla vytvořit příležitosti pro ostatní země, které by čínské exportéry zastoupily.
Toho si všímají i investoři, kteří postupně směřují své investice do jiných zemí světa, jako je například Indie.
Při narůstající frustraci z vývoje ekonomiky lze očekávat ještě razantnější odliv kapitálu, který rozvíří volatilitu na světových trzích.
I když situace nevypadá zrovna růžově, Bass stále vidí možnost, jak se krizi alespoň částečně vyhnout. Důležitá je rychlá restrukturalizace finančního trhu a sektoru s nemovitostmi.
Čína by díky tomu mohla zavést mnohem udržitelnější ekonomický model, který nebude tak závislý na externím financování.
Součástí řešení je též zavedení řady stimulů určených k oddlužení developerů a podpoře ostatních odvětví ekonomiky.
Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.