Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejkoncentrovanější trh v historii! Microsoft, Apple a spol. jsou dvakrát větší, než celá japonská burza

Elitní technologičtí giganti dominují americkému trhu. Je současná koncentrace nebezpečná? Minimálně přes ně nevidíme na lepší investiční příležitosti.

Publikováno
Nejkoncentrovanější trh v historii! Microsoft, Apple a spol. jsou dvakrát větší, než celá japonská burza
Zdroj: Depositphotos.com

Dominance předních technologických společností ve Spojených státech, známých jako “Velkolepá sedmička”, dosáhla nebývalé úrovně.

Tato elitní skupina, kterou tvoří Apple, Amazon, Alphabet, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla, vykazuje pozoruhodný růst a překonává kombinovanou sílu všech společností kótovaných na burze každé jednotlivé země G20 bez Číny a Japonska.

Jejich společná tržní kapitalizace by se sama o sobě byla druhou největší burzou na světě a dvojnásobně by překonala japonskou burzu.

Microsoft i Apple se mohou každý pochlubit tržní kapitalizací, která se rovná součtu všech kótovaných společností ve Francii, Saúdské Arábii a Spojeném království.

Analýza Deutsche Bank

Jim Reid z Deutsche Bank vyjádřil obavy z možných rizik, která tato koncentrace tržní síly představuje.

Naznačuje, že americký akciový trh možná zažívá jedno z nejkoncentrovanějších období v historii.

Uvádí paralely mezi současnou koncentrací trhu a historickými vrcholy v letech 1929 a 2000, kdy praskla dotcom bublina a ceny akcií nejen v přehřátém technologickém sektoru šly prudce dolů.

Analýza nejhodnotnějších společností v indexu S&P 500 od poloviny 60. let 20. století, kterou provedla Deutsche Bank, však také ukazuje, že mnohé z největších společností si své pozice v průběhu času udržely.

  • Microsoft se v první pětce drží od roku 1997, pouze s krátkou čtyřměsíční absencí.
  • Apple je konstantní od prosince 2009, Alphabet od srpna 2012 a Amazon od ledna 2017.
  • Společnost Nvidia, která se do žebříčku zařadila jako poslední, si pozici drží od první poloviny loňského roku.
  • Tesla po třináctiměsíčním setrvání v první pětce nedávno klesla na desáté místo a pokles ceny jejích akcií o přibližně 20 % od začátku roku 2024 kontrastuje s 51% nárůstem společnosti Nvidia ve stejném časovém období.

Porovnání vývoje cen akcií Tesla a Nvidia od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Tesla / TSLA
Načítání
Načítání
Načítání
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání

Velkolepá sedmička těžila zejména z boomu umělé inteligence (AI) a očekávání snížení úrokových sazeb a v průběhu roku 2023 dosáhla ohromujícího výnosu 107 %, čím vytáhla index S&P 500 k 24% zisku.

Ušlé příležitosti

Daniel Casali, hlavní investiční stratég společnosti Evelyn Partners, vidí potenciál pro rozšíření příležitostí v rámci amerických akcií, a to díky odolnosti americké ekonomiky a zlepšujícím se maržím.

K tomuto potenciálu přispívá robustnost americké ekonomiky, disciplinované řízení nákladů ze strany podniků, vyšší úspory domácností a zdravý trh práce.

Podniky navíc obratně zvládly inflační tlaky tím, že zvýšily ceny a přenesly náklady na spotřebitele, což vedlo ke zlepšení ziskových marží, a tento trend by měl pokračovat.

Casali varuje, že silná orientace trhu na malý počet akcií, zejména těch, které se zabývají umělou inteligencí, s sebou nese riziko přehlížení jiných investičních příležitostí.

Investoři mohou být v pokušení nadále podporovat akcie zaměřené na umělou inteligenci vzhledem k jejich hvězdným výsledkům v roce 2023 a na začátku letošního roku.

Pokud se však rally začne rozšiřovat, hrozí, že ti, kteří se upnou na velkolepou sedmičku, přehlédnou nové příležitosti v rámci širšího trhu.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎