Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pozor, abyste nepřišli o peníze! Na co si dát pozor u DIPu?

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je na českém trhu stále ještě relativně nový. Nabízí daňové výhody a různé investiční strategie, ale vyžaduje obezřetnost při výběru!

Publikováno
Pozor, abyste nepřišli o peníze! Na co si dát pozor u DIPu?
Zdroj: Depositphotos.com

Od 1. ledna se na českém trhu objevil nový způsob zajištění na penzi – Dlouhodobý investiční produkt (DIP).

Tento nový finanční nástroj rozšiřuje možnosti spoření na stáří a přináší novou příležitost, jak využít daňovou podporu. K již existujícím produktům, jako je penzijní připojištění a životní pojištění, se tak přidává DIP a pojištění dlouhodobé péče.

Jak funguje dlouhodobý investiční produkt?

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) umožňuje občanům volit mezi konzervativními bankovními vklady či spořicími účty a dynamičtějším kolektivním nebo individuálním investováním.

Podle náměstka ministra financí Marka Mory mohou majetek v DIP tvořit peněžní prostředky, akcie, dluhopisy s určitým omezením, podílové listy a deriváty sloužící k zajištění měnového nebo úrokového rizika.

DIP mohou poskytovat pouze regulované finanční instituce, jako jsou banky, spořitelní a úvěrní družstva, obchodníci s cennými papíry, investiční společnosti a samosprávné investiční fondy.

Na co si dát pozor u DIPu?

Při sjednávání DIP je důležité být obezřetný a zvolit důvěryhodného partnera či instituci. Vladislava Cisarzová ze společnosti Sirius Finance upozorňuje na nutnost výběru kvalifikovaného investičního poradce, který má oprávnění poskytovat tyto služby. Takové oprávnění lze ověřit v registru ČNB.

Jedním z klíčových faktorů, na které je třeba dávat pozor, jsou poplatky. “Rychlá nápověda říká, že pokud na smlouvě uvidíte jakýkoli poplatek vyšší než 2 %, zpozorněte a zvažte alternativní nabídku nebo zvolte jiného zprostředkovatele,” doporučuje Cisarzová.

Vysoké poplatky mohou značně snížit výnosnost investice, zejména pokud je produkt sjednán na dlouhou dobu.

Důležité je složení portfolia

Pro dosažení co nejvyššího zhodnocení je vhodné volit dynamické složení portfolia. To znamená investovat do aktiv s vyšším potenciálem růstu, i když mohou být rizikovější. Cisarzová také doporučuje klientům založit si alespoň dvě smlouvy, což může přinést větší flexibilitu a diverzifikaci investic.

Daňové uznatelný základ

Prostředky investované do DIP lze uplatnit jako položky odčitatelné od základu daně z příjmů fyzických osob do celkové výše 48 000 Kč za rok. Tento produkt tak může být vhodným benefitem pro zaměstnance.

Pro zaměstnavatele jsou příspěvky na DIP do výše 50 000 Kč ročně daňově uznatelné náklady, zatímco pro zaměstnance představují osvobozený příjem. Tímto způsobem mohou zaměstnavatelé podpořit své zaměstnance přispíváním na jejich DIP, což může vést ke zvýšení efektivity investovaných prostředků.

Peníze nelze vybrat dříve než po 10 letech

Hlavním rozdílem mezi klasickým penzijním připojištěním a DIP je chybějící státní příspěvek. Státní podpora je poskytována pouze formou daňových zvýhodnění.

Aby bylo možné využít daňové výhody, je nutné dodržet několik podmínek: DIP je možné vypovědět až po 120 měsících, tedy 10 letech, a zároveň po dovršení věku 60 let. Pokud střadatel tyto podmínky nedodrží, bude muset daňovou podporu vrátit či dodanit.

Dalším důležitým aspektem je, že prostředky z DIP je nutné vybrat všechny najednou. Neexistuje možnost částečného výběru, což může být pro některé investory omezující.

Důležité je zvážit všechna pro a proti

Dlouhodobý investiční produkt přináší nové možnosti pro spoření na stáří a nabízí různé investiční strategie, od konzervativních až po dynamické. Je však důležité být na pozoru při výběru poskytovatele a poradce, dbát na výši poplatků a kriticky zvážit složení portfolia.

Daňové výhody činí DIP atraktivním jak pro jednotlivce, tak pro zaměstnavatele, ale je nutné dodržet stanovené podmínky, abyste při zbrklých rozhodnutím o peníze nepřišli.

DIP nabízejí také investiční platformy. Zvážit můžete některou z námi recenzovaných:

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.