Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dlouhodobý investiční produkt od Portu s poplatkem 0,5 %! Jak bude fungovat v praxi?

Má Dlouhodobý investiční produkt (DIP) od Portu potenciál? Zjistěte, jak funguje a zda je pro vás vhodný.

Dlouhodobý investiční produkt od Portu s poplatkem 0,5 %! Jak bude fungovat v praxi?
Zdroj: Deeply.cz

Česká vláda nedávno schválila novou legislativu, která s sebou od 1. ledna 2024 přináší zcela nový investiční produkt. Jedná se o Dlouhodobý investiční produkt (DIP), jehož cílem je povzbudit občany k větší odpovědnosti za své finanční zabezpečení v důchodu.

Právě Portu je prvním poskytovatelem, který v lednu 2024 spustil DIP. Jak Dlouhodobý investiční produkt funguje a jaké konkrétní podmínky má Portu?

Co je to Dlouhodobý investiční produkt?

Ačkoliv DIP nese v názvu slovo “produkt”, ve skutečnosti jde o investici, která nabízí investorům daňové zvýhodnění a umožňuje odečíst si od základu daně příspěvky až do výše 48 tisíc korun ročně. Stát vám na investici sice nepřispěje, ale umožňuje příspěvky od zaměstnavatele, pro kterého je to navíc daňově výhodné.

Daňovým zvýhodněním a příspěvky od zaměstnavatele se stát snaží motivovat více lidí ke spoření na důchod. DIP tak představuje zajímavou alternativu k tradičnímu důchodovému spoření (DPS).

V rámci režimu DIP mají investoři možnost zvolit si z různých poskytovatelů, založit si účet a vybrat si preferované investice. Daňový odpočet až do výše 48 tisíc Kč se vztahuje souhrnně na všechny státem podporované penzijní produkty, včetně DIP, DPS a životního pojištění. Zajímavé je, že v rámci DIP je možné mít více investic u různých společností.

První poskytovatel DIP – Portu

Prvním z poskytovatelů nabízejících Dlouhodobý investiční produkt je Portu, které poskytuje nejen zákonem stanovené daňové zvýhodnění, ale nabízí i snížené poplatky.

Investovat můžete s poplatkem za správu ve výši pouhých 0,5 % ročně, přičemž si můžete vybírat z různých investičních produktů, včetně portfolií ETF, akciových investičních strategií a kryptoměn. Investice navíc mohou začínat již od 500 Kč a výši vkladů si lze upravovat podle svých potřeb.

Poznámka

Peníze pak lze kdykoliv vybrat. Pokud však nechcete přijít o daňové úlevy a snížený poplatek, lze výběr nejdříve provést po dosažení 60 let věku a po minimálně desetiletém investování.

Lze k investici získat příspěvek?

Daňový režim DIP je podobný jako u jiných investic a umožňuje odečíst příspěvky od základu daně až do výše 48 tisíc korun ročně. Zatímco stát na DIP přímo nepřispívá, zaměstnavatelé mohou přispívat libovolnou částkou, což je pro ně finančně výhodné. Z příspěvků na DIP pro svého zaměstnance až do výše 50 tisíc korun ročně nemusí platit sociální a zdravotní pojištění.

Investoři si mohou své důchodové portfolio sestavit z řady zákonem definovaných nástrojů, jako jsou akcie, ETF, podílové fondy, nástroje peněžního trhu nebo dluhopisy obchodované na burze. DIP je považován za zajímavou alternativu nebo dokonce náhradu tradičního penzijního spoření, protože nabízí efektivnější a individuálnější výběr investic.

Jak probíhá investování prostřednictvím DIP u Portu?

Proces investování prostřednictvím DIP u Portu je jednoduchý, klienti při registraci zodpoví několik otázek, po jejichž zodpovězení Portu doporučí vhodné rozložení investičního portfolia.

Na Portu si můžete zvolit z široké škály investičních produktů, od portfolia na míru, až po vlastní strategii, konzervativní investiční rezervu nebo i Portu Crypto. Poté pošlete peníze a investování může začít. Klíčové je odstartovat investování na důchod co nejdříve, ideálně již s prvním zaměstnáním.

Jak je to s předčasným ukončením DIP nebo přesunem z DPS?

Klienti mohou mít více účtů DIP a kombinovat je s jinými formami důchodového spoření, jako je například DPS. Výběr prostředků z DIP před dosažením věku 60 let nebo do 10 let od uzavření smlouvy však vede k ukončení DIP, a nutnosti vrácení daňových úspor získaných za posledních deset let.

Převod prostředků z DPS na DIP není možný bez ukončení DPS a ztráty státní podpory. Naopak převod prostředků od jednoho poskytovatele DIP k jinému s lepšími podmínkami nebo nižšími poplatky je možný bez ztráty daňových výhod, pokud prostředky zůstanou v rámci stejné kategorie produktů.

Po dosažení věku 60 let mohou jednotlivci pokračovat v investování do svého investičního produktu nebo začít vybírat prostředky bez sankcí. Pro zajištění finanční stability v pozdějších letech je spoření nebo investování na důchod nezbytné, zejména s ohledem na očekávaný pokles státních důchodů v poměru k průměrné mzdě. Investování je jediným způsobem, jak dlouhodobě překonat inflaci a udržet hodnotu peněz.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
7
6

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

50procentni Banan

Ano, 0,5% u Portu je v delším horizontu opravdu hodně. Obvzlášť, pokud přihlédneme ke konkurenci, která je prostě levnější. Navíc u její 15 leté strategie máte dokonce ještě nižší poplatky.

Radim Kukla

Portu není první a 0,5% se sice zdá jako nízký poplatek, ale v dlouhodobém horizontu 10 a více let tento poplatek prohrává s konkurencí.

https://youtu.be/HHaPFpsYLl8?si=t5iDtNlZlsmlyKyw

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.