Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Nadějný plán vlády, který zklamal

Publikováno
Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Nadějný plán vlády, který zklamal
Zdroj: depositphotos.com

Od 1. ledna 2024 se českým občanům otevře možnost investovat do DIP (dlouhodobý investiční produkt) a tím si pořídit zajímavý doplněk k důchodům.

Hlavní myšlenkou bylo otevřít možnosti investování do celé palety finančních produktů včetně akcií a dluhopisů. Výběr už nebude svěřen pouze velkým finančním institucím a předefinovaným fondům, ale investovat bude možné prakticky do všeho. Uživatel DIP si tak bude moci prakticky rozhodovat o svých investicích.

Myšlenka spoření na důchod nákupem akcií nebo jiných finančních aktiv je v západním světě zcela běžná. Stejně tak vše, co zvyšuje odpovědnost jedince za vlastní život, je vítaná a dobrá věc. Zavedení DIP tedy byla dobře míněná věc.

Změna v původním návrhu

Jenže, jak jsme u současné vlády zvyklí, úmysl byl dobrý, ale dopadlo to jako vždycky. Jinak řečeno, v zásadě velmi atraktivní forma penzijního připojištění zaznamenala zásadní změnu, která mnohé zájemce odradí.

Z atraktivního produktu, který by nutil uživatele samostatně investovat a vzdělávat se, se stane standardní forma penzijního připojištění.

Hlavním tahákem, proč si zřídit DIP je možná úleva 7 000 korun z daní pří investování alespoň 48 000 korun ročně. Pro zaměstnance je též zajímavé, že jim zaměstnavatel může přispět do DIPu stejně, jak se to děje již dnes v jiných formách penzijních připojištění.

Jedinou vadou na kráse je, že celková daňová úleva má maximální výši. Kdo již nějaký produkt penzijního připojištění má a bude chtít mít i DIP, musí jeden produkt zrušit nebo na druhý nebude mít daňovou úlevu. Jelikož u DIPu člověk nedostane státní příspěvek jako u penzijního připojištění, motivace lidí, kteří již mají přepojištění, založit si ještě DIP, bude velmi malá.

Původní verze DIP

Původní návrh DIPu počítal s osvobozením od daně z prodeje akcií a dividend. To by bylo velmi lákavé a dobré, protože klient by měl víc peněz na reinvestování, protože by si dividendy nemohl vybírat z účtu. Ale technicky by to bylo proveditelné pouze obtížně, protože v případě zahraničních dividend by poskytovatel musel zajistit vrácení daně z ciziny. A to není jednoduchý proces.

Poslanci ve třetím čtení ale zarazili i osvobození od daně při prodeji akcií. Akcie a ostatní finanční aktiva budou i nadále podléhat danění jako doposud, tzn. že jedinou možností, jak se vyhnout daňové povinnosti, je buď prodat ročně akcie za méně, něž 100 000 korun, nebo splnit časový test (držet akcie minimálně po tři roky).

Strach z podvodu

Hlavním argumentem, proč tato změna neprošla, byl strach z podvodu. Ano, k tomu by mohlo docházet, pokud by zajištěný člověk nebo zkušený trader převedl část portfolia do DIP a tam s těmito prostředky pilně obchodoval.

Pokud by měl trader na tomto účtu peníze deset let, daňové povinnosti by se vyhnul.

Ano, k tomu by mohlo docházet. Ale otázkou je, kolik takových lidí ve skutečnosti je. Navíc pokud má někdo portfolio v řádu desítek nebo stovek milionů, tento nástroj by zřejmě nepoužil. Celý problém se dal elegantně vyřešit, například zavedením stropu na objem zobchodovaných prostředků na úrovni 10 milionů korun ročně. Anebo tak, jak je tomu například ve Francii, kde celkový limit na hodnotu portfolia ve výší je 150 000 eur.

Pro koho bude DIP zklamaní?

Poslanci místo toho, aby hledali lepší řešení, zrušili osvobození od daně z prodeje akcií. Tím pádem klesne atraktivita DIP pro dvě skupiny.

Tu první tvoří lidé, kteří chtěli aktivně obchodovat a spravovat si portfolio zcela samostatně. Ti si mohou DIP otevřít, ale budou tam posílat pouze takové prostředky, aby dostali daňovou úlevu ve výši 7 000 korun ročně. Posílat víc peněz nemá smysl, protože 10 let je velmi dlouhá doba.

Druhou skupinu tvoří lidé, kteří by rádi začali obchodovat s akciemi, ale nechtějí podávat daňové přiznání. Jedná se většinou o zaměstnance, za které podává daňové přiznání zaměstnavatel. Pokud si zřídí DIP a budou obchodovat, této povinnosti se nevyhnou. Pokud budou mít dividendu ze zahraničí, která přesáhne 6 000 korun za rok, budou muset daňové přiznání podat, i pokud neprovedou žádný prodej. To je odradí si tento produkt pořídit.

Pro koho vlastně DIP je?

DIP určitě není pro aktivní obchodníky na burze a lidi, kteří chtějí opravdu aktivně spořit na důchod touto formou. Za současných podmínek DIP dává uživateli větší možnost ve výběru finančních aktiv, ale nepodporuje úplně obchodování s nimi. Nabízí tedy takový aktivně pasivní přístup ke spoření. Střadatel si bude vybírat stabilní akcie nebo ETF a bude je muset držet déle než tři roky.

Tato forma investování bude nejvíc výhodná pro společnosti typu Fondee nebo Portu, které budou moci nabídnout speciální produkty pro DIP a řešit za uživatele aktivní správu jejich portfolia. Uživatel se tak bude moci vyhnout daňové povinnosti. Za to však ztratí možnost výběru prostředků.

Snížit časový test a zvýšit limit na osvobození od daně

Máme pravicovou vládu, která by měla podporovat kapitalismus. Srdcem kapitalismu jsou burzovní trhy. Podpora toho, aby na nich lidé investovali, by měla být vládní prioritou. Vláda může zabít dvě mouchy jednou ranou a to tak, že by upravila obecné podmínky pro obchodování s cennými papíry.

Dnes platí tříletý časový test. Hlavní myšlenkou časového testu je preferovat dlouhodobé investování a zabránit krátkodobým spekulacím.

S tím se dá souhlasit. Bohužel v současnosti se změnilo vnímání času. Díky technickým prostředkům se roboticky obchoduje v sekundových nebo ještě rychlejších intervalech. Dlouhodobá investice je tak dnes v již řádech měsíců.

Navíc se nacházíme na konci monetárního cyklu. Takže i dlouhodobý hodnotový investor bude muset provést zásadní změny ve svém portfoliu. Tříletý časový test tak nedává smysl. Zkrácení na šest měsíců by bylo ideální.

To samé platí pro limit zobchodovaných akcií. Od roku 2012 byl tento limit zvýšen z 50 000 korun na 100 000 korun. Naposledy se tento limit upravoval před jedenácti lety. Pokud by se tento limit zvyšoval v korelaci s inflací, dosahoval by minimálně 140 000 korun. Není tedy důvod tento limit nyní neupravit.

Bude současná podoba DIP atraktivní?

Česká vláda nevyužila plný potenciál toho, co DIP nabízí. DIP má začít platit od 1. ledna 2024. Je velmi pravděpodobné, že brokeři nebo jiné finanční instituce nestihnou zavést tyto produkty včas. Většina spustí své produkty až během roku 2024.

Uvidíme. kolik lidí si nakonec tuto formu spoření vybere. Osobně se obávám, že z výše popsaných důvodů jich bude pouze málo. Pokud se moje obava naplní, doufám, že vláda najde dost sebereflexe a v příštím roce provede novelu pro DIP, který by byl opravdu moderním investičním produktem pro lidi, kteří chtějí aktivně řešit přilepšení na penzi.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
23
7

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Petr Kupka

Dobry den, pisete, ze bude moci mit pouze jeden z produktu? Bud treba 3. pilir a nebo DIP? Nejde kombinace obou, jen se musi vzit v potaz max. mozna danova uleva? Tedy soucet obou produktu? Dale by me zajimalo co se stane kdyz napriklad manzelka – spolecne jmeni – co ma DIP zemre? Zda-li a kdy se portfolio odproda a ona dostane odbytne, probehne dedicske rizeni, bude me to neco stat? Nebo pokud ma manzel pristup, muze ho odprodat/zrusit sam? Pokud ji jeste nebude 60 let, a nebo to portfolio nebude 10 let, musi vsechny danove ulevy vratit? Diky a mejte se!

Dr. Matěj Široký

Ne produktů můžete mít kolik bude chtít, ale uplatnit si budete moc jen tu maximální daňovou úlevu. Druhá otázka je spíš pro právníka, já jsem investor. Selským rozumem si myslím, že se to bude řešit jako jiný penzijní produkt. Jediný problém tam vidím v délce řízení, které v případě komplikovaných vztahů může trvat dlouho. Předpokládám, že v průběhu řízení nikdo nebude moct provádět na DIP operace, což v případě akcií to může někdy na obtíž. Na druhou stranu podle Brokera Degira, nejvíc vydělavají trz. mrtvé učty, učty lidí co neobchodují.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎