Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Revoluční změny ve spoření na penzi v roce 2024. Podívejte se na přehledný souhrn!

Co bystě měli vědět o změnách ve spoření na důchod v roce 2024? Podívejte se na náš přehledný souhrn!

Publikováno
Revoluční změny ve spoření na penzi v roce 2024. Podívejte se na přehledný souhrn!
Zdroj: depositphotos.com

Česká vláda v poslední době představila několik změn, které mají posílit finanční trh v zemi, přičemž se dotýkají zejména spoření na penzi. Tato komplexní legislativa zahrnuje různé návrhy a největší pozornost poutala restrukturalizace státních příspěvků a zavedení dlouhodobého investičního produktu (DIP). Patří sem ale i další méně zmiňované změny nebo zachování některých stávajících pravidel.

Podívejme se na přehledný souhrn pravděpodobných změn, které nás ve spoření na penzi v roce 2024 čekají.

Úprava struktury státních příspěvků

Jedna z klíčových změn spočívá v motivaci občanů k vyššímu spoření na důchod, a to pomocí úpravy struktury státních příspěvků. Stát by měl nově přispívat 100 Kč na měsíční úložku minimálně 500 Kč. Budete-li vkládat méně než 500 Kč, o příspěvek se připravíte.

Maximální měsíční státní příspěvek by měl činit 340 Kč za předpokladu, že si jednotlivec měsíčně naspoří 1 700 Kč a více. Doposud tento příspěvek činil 230 Kč. Případné změny výše měsíční úložky stanovené ve smlouvě je nutné předem oznámit příslušné penzijní společnosti.

Na podrobnější přehled změn ve státních příspěvcích u penzijního spoření se podívejte do tabulky. Změny by měly začít platit od 1. července 2024.

Státní podpora penzijního spoření
Vlastní měsíční příspěvek Státní příspěvek dnes Státní příspěvek nově
300 Kč 90 Kč 0 Kč
400 Kč 110 Kč 0 Kč
500 Kč 130 Kč 100 Kč
600 Kč 150 Kč 120 Kč
700 Kč 170 Kč 140 Kč
800 Kč 190 Kč 160 Kč
900 Kč 210 Kč 180 Kč
1 000 Kč 230 Kč 200 Kč
1 100 Kč 230 Kč 220 Kč
1 200 Kč 230 Kč 240 Kč
1 300 Kč 230 Kč 260 Kč
1 400 Kč 230 Kč 280 Kč
1 500 Kč 230 Kč 300 Kč
1 600 Kč 230 Kč 320 Kč
1 700 Kč a více 230 Kč 340 Kč

Vyšší daňový odpočet

Zvýšený daňový odpočet umožní odečíst od základu daně příspěvky až do výše 48 000 Kč. Daňová úspora tak může činit až 7 200 Kč ročně při 15% sazbě daně. Slevu lze rozložit mezi všechny produkty, které jsou způsobilé pro daňový odpočet, včetně investičního životního pojištění nebo dlouhodobého investičního produktu.

Do daňového odpočtu se každý měsíc započítává až 4 000 Kč, které vložíte nad limit potřebný k získání maximálního státního příspěvku (nad vklad 1 700 Kč). Kombinace “státní příspěvek a daňová úleva” poskytuje největší výhodu, pokud vkládáte měsíčně 5 700 korun.

Stát přestane přispívat důchodcům v penzi

Od 1. července 2024 důchodci nebudou dostávat státní příspěvky ke spoření, jakmile začnou pobírat starobní důchod. Stát chce tímto způsobem ušetřit, přičemž kompenzovat to bude zvýšením příspěvků v předcházející fázi.

Důchodcům se však doporučuje udržovat si důchodové spoření, aby maximalizovali své výhody. Daňové zvýhodnění pro ně zůstane zachováno.

Výběr peněz z penzijka bez sankcí až po 10 letech

Nově bude možné bez sankcí vybrat prostředky z penzijních produktů po dosažení 60 let věku a po uzavření smlouvy na dobu nejméně 10 let, což je o 5 let déle oproti současnému požadavku na 5 let. Možnost jednorázového výběru zůstává zachována, ale bude zatížena 15% daní z výnosů a příspěvků zaměstnavatele.

Výjimka zůstává také pro invalidy. Chcete-li si sjednat doplňkové penzijní spoření s mírnějším podmínkami, měli byste si pospíšit.

Alternativní účastnické fondy

Penzijní společnosti začnou nabízet ve svém portfoliu novou investiční možnost – alternativní účastnický fond. Tento fond nabídne volnější investiční přístup, což umožní investice do diverzifikovaných aktiv, jako jsou nemovitosti nebo infrastrukturní projekty.

S větší mírou rizika, které je s těmito investicemi spojeno, se nabízí i vyhlídka na vyšší potenciální výnosy, avšak musíte počítat s vyšším rizikem volatility investic.

Možnost uzavřít novou smlouvu

V nadcházejícím roce se klientům otevírá možnost založit si novou smlouvu o doplňkovém penzijním spoření, a to i v případě, že již mají prostředky v existujícím transformovaném fondu.

Tyto starší fondy nabízejí záruku nezáporného výnosu, což je pro mnohé klíčovým důvodem, proč v nich nadále setrvávají, přestože v důsledku inflace jejich hodnota reálně klesá.

Klienti mohou své úspory v transformovaném fondu ponechat nedotčené a paralelně si otevřít nový doplňkový penzijní účet. I když státní příspěvek bude vyplácen jen na jeden z účtů, nové smlouvy nabídnou možnost investovat do fondů s dynamickým investičním profilem.

Dlouhodobý investiční produkt (DIP)

Nejčastěji diskutovatelnou novinkou je právě dlouhodobý investiční produkt. Konkrétní nabídku si připravují subjekty a banky evidované pod ČNB. Zavedení dlouhodobého investičního produktu (DIP) nabízí potenciální daňové výhody a případný příspěvek zaměstnavatele, který je do výše 50 000 Kč ročně osvobozen od daně. Státní příspěvek zde ale neočekávejte.

DIP umožní investice do širokého portfolia cenných papírů a nástrojů obchodovaných na evropském regulovaném nebo podobném trhu. Investovat bude možné také do státních a krytých dluhopisů finančních institucí, investičních fondů či vkladových produktů. To poskytne výhodu daňových odpočtů a individuálnější investiční strategie.

Podobně jako u spoření na důchod je zásadní u produktu DIP nečerpat naspořené prostředky alespoň do doby, kdy dosáhnete 60 let a minimálně 10 let od uzavření smlouvy. Pokud byste prostředky vybrali dříve, bylo by nutné dodanit dříve získané daňové úlevy.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
4
3

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.