Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Warren Buffett radí investorům: Co udělat s penězi před začátkem roku 2024?

Ptáte se, co byste měli udělat se svými investicemi před začátkem nového roku? Nechte si poradit od jednoho z největších investorů všech dob.

Publikováno
Warren Buffett radí investorům: Co udělat s penězi před začátkem roku 2024?
Zdroj: deeply.cz

Konec roku vždy představuje uzavírání jedné kapitoly, zatímco nová kapitola se otevírá. Pro některé to není “jen” čas pro rozjímání nad životem, ale chvíle pro důsledné zhodnocení svých finančních možností.

Mezi tyto osoby patří také investoři, kteří ke konci roku pečlivě posuzují své investiční strategie a přizpůsobují je pro další nový začátek. Většina se zamýšlí nad klíčovým dilematem: “Mám investovat ihned, nebo vyčkat na vhodnější příležitost?

Index S&P 500 naznačoval možný nástup býčího trhu, avšak stále vysoká inflace, odpovídající úrokové sazby a z toho plynoucí krize v maloobchodu způsobily, že investorům chybělo přesvědčení v kladné investiční vyhlídky nového roku.

V situacích, kdy je vyžadován hluboký investiční vhled, často přichází na řadu moudrost investičního guru Warrena Buffetta. Pojďme se tedy zamyslet nad tím, co by nám mohl poradit ohledně načasování investic.

Přečtěte si, proč je důležité vybírat špičkové firmy a čekat na správnou investiční příležitost, než se vrhnete do euforie býčího trhu.

Nenechte se ošálit býčím trhem

Investiční guru Warren Buffett v době rizika býčího trhu varuje před nadměrným optimismem. A to zejména proto, že akcie jsou předražené.

Ano, euforie býčího trhu může být sice silná, ale místo toho by doporučil soustředit se na silné obchodní základy firem, které dlouhodobě vedou k výkonnosti akcií, nikoliv na dočasný tržní šum. Buffett by doporučil neinvestovat, pokud nejsou k dispozici podhodnocené akcie.

Buffettova strategie je prostá: nenajde-li kvalitní akcie za rozumné ceny, raději se zdrží investic.

V dopise akcionářům z roku 1986 Warren Buffett poznamenal, že akciový trh nabízí výjimečné příležitosti pro zisk, když jsou akcie kvalitních společností s pevným ekonomickým základem a schopným vedením dostupné za cenu daleko pod jejich skutečnou hodnotou. Takové okamžiky mohou vést k obrovským výnosům. Nicméně, v současné době se podle jeho slov žádné takové investiční příležitosti na obzoru neobjevují.

Pozor na rozdíl mezi korporací a individuálním portfoliem

V poslední době Berkshire Hathaway nenakupovala mnoho akcií a stala se zejména prodejcem. Jedním z důvodů může být fakt, že v prostředí vysokých úrokových sazeb může Berkshire Hathaway získávat atraktivní výnosy z jejich rozsáhlých hotovostních rezerv

Pamatujte však na to, že když se hovoří o Buffettově investiční strategii a jeho nákupních či prodejních rozhodnutích, většinou se myslí aktivity Berkshire Hathaway, což je rozsáhlá holdingová společnost.

Warren Buffett sice často sdílí cenné investiční rady, avšak strategie vhodná pro takto velkou korporaci s miliardami dolarů v aktivech, která navíc vlastní několik plně integrovaných podniků, se může výrazně lišit od těch, které jsou optimální pro individuální investory.

Síla je v dlouhodobém investování

Možná se ptáte, zda je lepší investovat před koncem starého roku, nebo až na počátku nového roku? Podívejte se níže na graf vývoje výkonnosti indexu S&P 500 za posledních pět let. Z grafu je patrné, že během těchto let se nevyznačuje žádným jasným trendem ve výkonnosti.

Je důležité si povšimnout, že i přes několik propadů, včetně výrazného poklesu v roce 2020, se index S&P 500 opětovně zotavil a pokračoval v růstu. To jasně ukazuje výhody dlouhodobého investování.

Nejpodstatnější není přesný čas nákupu, ale to, abyste vstoupili na trh, když to vaše finanční situace dovolí, investovali do akcií, když se naskytnou příležitosti, vybírali kvalitní aktiva a investovali dlouhodobě.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za posledních 5 let

Držte se výjimečných firem, vybírejte pečlivě

Warren Buffett preferuje vlastnit podíly ve špičkových firmách s perfektním vedením na neurčito, nejlépe navždy. Upřesnil, že to platí jen pro několik vybraných podniků a nevztahuje se to na všechny akcie. Investoři by měli pečlivě vybírat, do jakých akcií investují, aby minimalizovali nutnost prodeje.

Vybírejte kvalitní akcie vynikajících společností, a pokud jste takové zatím nenašli, vyčkejte. Ne na nový rok, ale na vhodnou chvíli.

Pokud máte finanční rezervu a jste bez dluhů, je ideální čas na nákup kvalitních akcií za správnou cenu. Pokud si nejste jisti, které akcie se hodí do vašeho portfolia, raději vyčkejte na správnou investiční příležitost.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎