Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Warren Buffett a jeho 3 investice do umělé inteligence. Necháte se inspirovat?

Publikováno
Warren Buffett a jeho 3 investice do umělé inteligence. Necháte se inspirovat?
Zdroj: midjourney.com

Warren Buffett se svou společností Berkshire Hathaway postupně změnil investiční strategii, když začal ve velkém investovat do technologických akcií. To má dnes mimo jiné za následek, že značnou část jeho investičního portfolia představují akcie umělé inteligence.

I přesto, že jinak akcie spíš odprodává, udržuje si trojici společností, jejichž akcie tvoří 49,5 % jeho portfolia. Hodnota těchto akcií činí 361 miliard dolarů, přičemž se toto číslo dále zvětšuje.

Nákupy těchto akcií Warren Buffett prostřednictvím Berkshire Hathaway inicioval v letech 2016 až 2020 a jejich oblíbenost v jeho očích stále přetrvává. 

Jak Warren Buffett zalíbení v technologiích našel

Ačkoliv Warren Buffett nikdy nebyl velkým příznivcem technologických trendů a nepatřil k těm, kteří by technologické trendy sledovali, jeho investiční portfolio se přesto výrazně přiklonilo k jednomu z největších technologických trendů posledního desetiletí: umělé inteligenci (AI).

Téměř polovina portfolia Berkshire v hodnotě 361 miliard dolarů je investována do pouhých tří akcií AI. A co víc, tento podíl se stále zvyšuje, protože Buffett se svým týmem v Berkshire snižuje své ostatní akciové podíly. Tato trojice však z větší části vyřazování portfolia odolala.

Podívejme se blíže na tyto tři akcie umělé inteligence podporované společností Berkshire.

1. Apple zaujímá 48,8 % portfolia Berkshire Hathaway

Akcie společnosti Apple tvoří neuvěřitelných 48,8 % portfolia Berkshire Hathaway. Od počátečního nákupu v roce 2016 Berkshire neustále zvyšuje svůj podíl ve společnosti, přičemž naposledy přidala 20,4 milionu akcií v prvním čtvrtletí roku 2023, čímž celkový počet akcií dosáhl 915,6 milionu.

Spojení hardwaru, softwaru a služeb společnosti Apple vytvořilo obrovskou konkurenční výhodu, zatímco její schopnosti v oblasti umělé inteligence se v tichosti rozvíjejí napříč jejími produkty. Očekává se, že toto strategické směřování přinese nové zdroje příjmů a dále upevní žádanost zařízení Apple.

Přestože se akcie společnosti Apple obchodují s prémií (obchodují se kolem 29násobku odhadu zisku v roce 2024), díky obrovským hotovostním zůstatkům a programu zpětného odkupu akcií si tuto prémii pravděpodobně zaslouží.

Vývoj ceny akcií Apple za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

2. Akcie Amazonu tvoří 0,4 % portfolia Berkshire Hathaway

Významnou roli v oblasti umělé inteligence hraje také společnost Amazon, která tvoří 0,4 % portfolia Berkshire Hathaway. Přestože Berkshire v minulém čtvrtletí mírně snížila svůj podíl v Amazonu, stále drží 10 milionů akcií, protože si uvědomuje hodnotu silných základů obchodního modelu společnosti Amazon, založeného na umělé inteligenci.

Schopnosti Amazonu v oblasti umělé inteligence jsou patrné napříč jeho operacemi, od doporučování produktů až po propracovaný dodavatelský řetězec a logistiku. Jeho strategická investice do společnosti Anthropic, předního vývojáře generativní umělé inteligence, dále podtrhuje oddanost inovacím v oblasti umělé inteligence.

Amazon má jako přední poskytovatel podnikového cloudu pevnou pozici, kterou jistě využije pro zvyšující se poptávku po umělé inteligenci. Navzdory vysoké hodnotě akcií vykazuje zlepšující se marže, a investice do AI jsou navíc příležitostí k dalšímu růstu společnosti.

Vývoj ceny akcií Amazon za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

3. Snowflake představuje 0,3 % investic Buffetta

Třetí akcií zaměřenou na AI v portfoliu Berkshire Hathaway je společnost Snowflake, která představuje 0,3 % jejích investic. Společnost Berkshire získala podíl ve firmě Snowflake těsně před jejím vstupem na burzu v roce 2020 a od té doby si drží získaných 6,13 milionu akcií.

Podnikání Snowflake se točí kolem umělé inteligence a zaměřuje se na datová úložiště, která uchovávají nestrukturovaná data z firem a pomocí umělé inteligence je zpracovávají. Vzhledem k tomu, že data jsou hybnou silou revoluce v oblasti umělé inteligence, je společnost Snowflake připravena usnadnit podnikům jejich datové potřeby a slibuje do budoucna silný růst.

Vývoj ceny akcií Snowflake za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Snowflake Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Cílený investiční přístup se vyplácí

Tyto tři investice do akcií společností, které se zaměřují na umělou inteligenci, odrážejí strategický obrat Warrena Buffetta, který pochopil důležitost technologického pokroku a sází na transformační potenciál umělé inteligence. Nejenže tyto akcie představují významnou část portfolia společnosti Berkshire, ale jsou také důkazem potenciálu umělé inteligence v investičním prostředí.

Vzhledem k tomu, že se umělá inteligence nadále vyvíjí a začleňuje do různých aspektů podnikání a technologií, může mít společnost Berkshire Hathaway značnou šanci na velmi zajímavý zisk z těchto investic. To především díky svému cílenému investičnímu přístupu v předchozích letech.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
8
2

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎