Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Mastercard letos umožní obchodníkům přijímat platby v kryptoměnách. Blížíme se k úplné akceptaci kryptoměn napříč odvětvími?

Mastercard letos umožní obchodníkům přijímat platby v kryptoměnách. Blížíme se k úplné akceptaci kryptoměn napříč odvětvími?

Mastercard letos umožní obchodníkům přijímat platby v kryptoměnách. Blížíme se k úplné akceptaci kryptoměn napříč odvětvími?
Zdroj: Currency.com

Platební gigant Mastercard nejspíše ještě v letošním roce umožní obchodníkům přijímat platby v kryptoměnách.

Společnost prozatím nezveřejnila, jaké kryptoměny bude podporovat či kde je bude opravdu možné využít. V návaznosti na tuto zprávu se navíc začaly objevovat i zmínky o podobných plánech ze strany jejího největšího konkurenta Visa.

Kryptoměny nejsou pro Mastercard žádnou novinkou

Kryptoměny, a to zejména Bitcoin (BTC), v tomto roce zaznamenávají rekordní přírůstky. BTC jen za poslední měsíc vzrostl skoro o 35 %, přičemž jeho raketový růst pozitivně ovlivnil i další kryptoměny včetně Litecoinu (LTC) či Etherea (ETH). Velkou roli v jeho růstu hrála i společnost Tesla, která nedávno investovala do Bitcoinu 1,5 miliardy dolarů, což jeho cenu posunulo až za hranici 47 000 dolarů (přibližně 1 milionu korun).

Graf ceny Bitcoinu
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX
Michael-Miebach-CEO-MasterCard
Michael Miebach, CEO MasterCard
Zdroj: FinTechFutures.com

To, že Mastercard (MA) přistoupí k integraci kryptoměn do svého systému naznačil již její CEO Michael Miebach ve svém proslovu k výsledkům společnosti za čtvrté čtvrtletí. O několik týdnů později se všechny spekulace potvrdily a už teď je jasné, že společnost umožní obchodníkům přijímat platby v kryptoměnách. Tím chce svým zákazníkům nabídnou maximální flexibilitu.

Mastercard není v kryptoměnovém odvětví žádným nováčkem. Již v minulosti se podílel na projektech jako je Wirex či Uphold. Ty ale fungují na úplně jiném principu. Kryptoměny jsou totiž ještě před odesláním platby převáděny na fiat měny. Obchodník tedy ve výsledku nepozná, zda zákazník platil kryptoměnami.

Poprvé se Mastercard začala zajímat o kryptoměny v roce 2013, kdy se pokusila získat patent pro zpracování bitcoinových plateb. Jeho snahy bohužel skončily neúspěchem a o dva roky později od své vize upustil. Ke kryptoměnám se vrátil až v předminulém roce, kdy najal hned několik vývojářů kryptoměnových peněženek a kryptoměnových veteránů, kteří mu pomohli s vývojem platformy pro testování kryptoměn centrálními bankami.

Bude možné platit Bitcoinem?

Většina uživatelů považuje kryptoměny především za investiční nástroj, a ne jako prostředek platby. Právě proto se podle některých odborníků vystavuje Mastercard, ale i další společnosti, poměrně vysokému riziku. I když kvůli zprávě o podpoře kryptoměn překonal Bitcoin hranici 50 000 dolarů, není stále jasné, zda jej bude tento platební gigant vůbec podporovat.

Podle prohlášení společnosti by měly být všechny kryptoměny hodnoceny podle jejího vlastního rámce „Principles for Blockchain Partnerships“, který vytvořila v roce 2019. V rámci něj chce Mastercard klást důraz na stabilitu, dodržování stanovených předpisů a také ochranu zákazníků.

Do roku 2020 bylo globálně vydáno celkem 967 milionů kreditních karet značky Mastercard. Zdroj: statista.com
Do roku 2020 bylo globálně vydáno celkem 967 milionů kreditních karet značky Mastercard. Zdroj: statista.com

Z posledního průzkumu však vyplývá, že většina kryptoměn takové podmínky nesplňuje. Proto by mohly být v hledáčku společnosti hlavně takzvané stablecoiny, mezi které patří například Tether (USDT), USD Coin (USDC) či Dai (DAI). V budoucnosti by se ale mohly přidat i jiné kryptoměny, a to i díky četným blockchainovým patentům, které předkládá Mastercard ke schválení hned v několika zemích světa.

Visa se chce také angažovat do kryptoměn

Mastercard je momentálně jednou z předních společností, které mohou v následujících letech pomoci kryptoměnám stát se běžnou platební metodou, i když tento „sen“ je stále daleko od reality. K plánům zapojit kryptoměny do svého podnikání se přidala i konkurenční společnost Visa (V), která v současnosti spolupracuje již s více než 35 kryptoměnovými platformami.

Cuy Sheffield, šéf kryptoměnové divize Visa, se nechal slyšet, že kryptoměny, a to především Bitcoin, vnímá jako digitální zlato.

Visa chce podle slov jejího CEO Al Kellyho pracovat s kryptoměnovými peněženkami a směnárnami a umožnit svým uživatelům nákup kryptoměn. Zároveň by mělo být možné pomocí nich platit u více než 70 milionů obchodníků, kteří by namísto kryptoměn vždy obdrželi běžné fiat měny. Pokud vše půjde podle plánu, mohli by se uživatelé Visy těchto služeb dočkat již ke konci tohoto roku.

Uvítáte možnost platit kryptoměnami, nebo je také vnímáte pouze jako investiční nástroj?

Reklama
Reklama

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+4,36%
Aktuální cena
$26 897
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+3,61%
Aktuální cena
$1 882
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+0,37%
Aktuální cena
$278,9

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo