Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin FOMO: Jak si zachovat chladnou hlavu a neprodělat kvůli kryptoměnám kalhoty?

Publikováno
Bitcoin FOMO: Jak si zachovat chladnou hlavu a neprodělat kvůli kryptoměnám kalhoty?
Zdroj: Depositphotos.com

FOMO (fear of missing out), v češtině také často známé jako “strach, že mi ujíždí vlak”, je situace, ve které člověk cítí, že mu něco uniká. U kryptoměn a Bitcoinu konkrétně to bývá strach z ušlé příležitosti na výdělek v podobě výhodného nákupu či prodeje.

Tento fenomén je častý hlavně u nováčků, kteří se o Bitcoinu dozvědí kvůli jeho aktuálně prudce rostoucí ceně. To většinou způsobí nákup bez většího rozmyslu a často právě v tu nejhorší chvíli. Poté po nečekaném propadu často v panice se ztrátou prodávají. Opakem FOMO, tedy nutkání nakupovat, je FUD, nutkání prodat.

V tomto článku si řekneme, jak u sebe Bitcoin FOMO poznat a jak zachovat chladnou hlavu.

Jak můžeme FOMO poznat?

K rozpoznání této situace nám slouží velké množství ukazatelů. Je dobré o nich ale vědět, abychom neracionálnímu FOMO mohli předcházet. Jaké to jsou?

Cena

Hlavním ukazatelem může být prudce rostoucí cena. Díky ní se o Bitcoinu dozvídají noví lidé, kteří o něm nemají dostatečné množství informací a pouze na něm chtějí zbohatnout. Bezmyšlenkovitě digitální mince nakupují a tím opět zvyšují cenu, čímž se spouští lavinový efekt.

Zdroj: CoinMarketCap.com, Google Trends
Porovnání zájmu veřejnosti vůči rostoucí ceně Bitcoinu
Porovnání zájmu veřejnosti vůči rostoucí ceně Bitcoinu

Efekt ceny na myšlenky retailových obchodníků je hezky viditelný na porovnání grafů výše. Modrý graf nám ukazuje vývoj zájmu veřejnosti o Bitcoin (celosvětový poměr vyhledávání slova “Bitcoin”) a zelený graf ukazuje vývoj ceny bitcoinu. Oba grafy jsou za období od začátku roku 2017 do jeho konce.

Se stoupající cenou se zájem velmi rychle zvyšuje a s jejím propadem znovu klesá. Je možné tak předpokládat, že největší vlna obchodníků své bitcoiny nakoupila na samotném vrcholu.

Sentiment ve společnosti

Dalším ukazatelem může být celková nálada ve společnosti. Možná se to stalo i vám..

Volají přátelé, kteří se vám kvůli Bitcoinu poslední roky smáli, nebo mu nevěnovali pozornost, s dotazem jak si založit účet na burze, nebo kde bitcoin koupit.

Vidíte na TikToku patnáctileté “tradery”, kteří doporučují tu nejlepší kryptoměnu. A vaše kadeřnice se vám chlubí, že také nakoupila. Víte, že se ve vašem okolí něco děje.

To asi není dobré znamení.

Fear and Greed Index, Google Trends

Samozřejmě je možné, že jde jen o náladu ve vaší sociální bublině a ve skutečnosti se celosvětově o Bitcoinu nemluví.

Proto podporu či vyvrácení této hypotézy samozřejmě existují i další veřejné ukazatele, jako např. Fear and Greed Index, který popisuje tento sentiment na trhu na základě většího statistického vzorku a přesnějších dat.

Jak vypadá indikátor Fear or Greed
Jak vypadá indikátor Fear and Greed

Nebo můžete využít i nástroj Google Trends, který jsme použili výše v sekci o ceně grafu. Google Trends nám vyjadřuje zájem retailu o Bitcoin v závislosti na vývoji počtu vyhledávání na Googlu.

Hashrate

Pokročilejší analýzy sledují také rostoucí poptávku po on-chain transakcích, a z toho vyplývající rostoucí poplatky za transakce a rostoucí hashrate (celkový výkon těžební sítě).

On-chain transakce se však nedají považovat za úplný ukazatel, protože velké množství nových uživatelů často své nově nakoupené mince nechává v peněženkách burz a převod na vlastní peněženku pomocí Bitcoinového blockchainu vůbec nevyužije. I tak však vám ale tato metrika něco napoví.

Zásoba bitcoinů na burzách

FOMO ve větším měřítku, například u větších institucí, můžeme poznat i podle přítoků a odtoků mincí z burz. Zde můžeme sledovat, jestli velcí hráči nakupují a posílají větší objemy mincí z burz do bezpečí cold storage. Nebo jestli právě naopak na burzy mince přibývají a někdo se je bude snažit v blízké době prodat.

Chování těžařů

Posledním ukazatelem je sentiment těžařů. Je možné předpokládat, že ti mají o tomto odvětví největší přehled a zároveň mají také nejvíce “skin in the game”. Přeci jen jejich business model je na ceně kryptoměn 100% závislý.

Zdroj: Glassnode
Sentiment těžařů bitcoinu
Sentiment těžařů bitcoinu z dubna 2021. Těžaři přestali prodávat a pravděpodobně tedy s prodejem čekají na vyšší ceny.

Podle toho, jestli těžaři vytěžené bitcoiny drží, nebo prodávají, se dá také předpovědět trend vývoje ceny. Takové informace poskytne např. analytický nástroj Glassnode.

Dopady nerozvážného obchodování

Rozhodování založené na emocích není nikdy dobrý nápad a u obchodování to platí dvojnásob. Pokud se z mainstreamových médií dozvíte o nové a neopakovatelné investiční příležitosti, často platí, že na nákup už je pozdě.

Nákup založený jen na aktuálně prudce rostoucí ceně bez základní znalosti toho, co kupujete, a předem zvolené strategie, má špatný vliv na vaši psychiku. Je snadné podlehnout iluzi, že cena bude pokračovat podobným tempem ke hvězdám a z vás budou brzy milionáři.

Toto se bohužel moc často nestává a většinou to, co roste prudce nahoru, umí také zase strmě klesnout.

A tak zatímco si vybíráte novou jachtu, může hodnota vašeho portfolia spadnout na minimum. A pokud jste své investiční rozhodnutí udělali jen na základě zvyšující se ceny, můžete snadno propadnout panice a v nesprávnou chvíli se ztrátou prodat.

Proto je důležité mít předem připravenou strategii, které se budete držet. Nebo alespoň vycházet z faktů a analýzy trhu. Přestože je téměř nemožné se rozhodovat racionálně, je důležité se v tomto odvětví od emocí co nejvíce oprostit.

Jak si zachovat chladnou hlavu?

Investovat jen to, co jste ochotni ztratit

V investování tradičně platí: investujte jen to, o co jste ochotni v případě neúspěchu přijít. S investovanými penězi se rovnou psychicky rozlučte. Pak vás nebude tolik mrzet, když kvůli aktuálně špatnému kurzu hodnota vašeho portfolia na nějakou dobu klesne.

Neinvestujte peníze, které budete v blízké budoucnosti potřebovat. Pokud investujete peníze, ze kterých musíte zaplatit nájem, jste pod mnohem větším tlakem, než když investujete peníze, které nepotřebujete a jen vám nečinně bokem.

Studujte

Je důležité vědět, co a proč si kupujete. Do čeho dáváte peníze. Pokud víte, co je Bitcoin, znáte jeho výhody a proč by vůbec měl na své ceně růst, ani větší výkyvy ceny by vás neměly vyvést z míry.

Musím vás ale varovat. Pokud zjistíte, co Bitcoin opravdu je, jaký má vliv a potenciál, je možné, že zažijete ještě intenzivnější FOMO, než kdybyste pouze sledovali jeho cenu! :-)

Zaměřte se na dlouhé období

Většina lidí chce na obchodování s kryptoměnami rychle zbohatnout kvůli jejich vysoké volatilitě. Když se však na vývoj ceny Bitcoinu podíváte z dlouhodobého hlediska v logaritmickém měřítku, zjistíte, že je mnohem stabilnější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Pokud víte, že cena bitcoinu roste průměrně o 200 % ročně, tak vás denní výkyvy v řádech desítek procent přestanou trápit. Nevadí vám, co se děje dnes, nebo co přijde zítra. Důležité je, že průměrně budete mít na konci roku více, než na začátku.

HODL!

HODL je strategie, kdy bitcoiny pouze držíte. V jednoduchosti je krása. Nedosáhnete pomocí ní takových výsledků, jako pár vyvolených traderů, kteří neustále prodávají dráž a kupují posléze levněji – na druhou stranu je ale tato strategie nejméně časově náročná a zároveň dlouhodobě nejbezpečnější.

Pokud bitcoin neprodáte, tak se vám nemůže stát, že prodáte nevýhodně.

Strategie DCA

Dollar cost averaging je pravidelné automatické nakupování za předem stanovenou cenu v předem stanovený čas. Společně s držením je dlouhodobě nejefektivnější strategií a pro většinu lidí také tou nejprofitabilnější.

Nesledujte cenu

Díky výše zmíněným postupům, které za vás automaticky nakupují a drží, nemusíte tak často sledovat cenu. Co oči nevidí, to srdce nebolí, a tak pokud přes den přijdete o stovky tisíc, budete v noci stejně spát jako děťátko. A naopak pokud se vaše portfolio o stovky tisíc zhodnotí, nebudete celý den myslet na exotické dovolené a drahá auta…

Vytvořte si bariéry před prodejem

Skvělou metodou, jak se vyvarovat impulzivnímu prodeji, je aktivně si před ním vytvořit různé bariéry.

Mezi jednu z nich může patřit odeslání bitcoinů do cold storage, třeba na hardware peněženku Trezor, a uschování přístupových klíčů na těžce dostupné místo. To vám dá čas na rozmyšlenou před tím, než se k těmto klíčům dostanete a mince pošlete na burzu, kde byste je chtěli případně prodat.

Další řešení může být peněženka vyžadující více klíčů, tzv. multi-sig wallet. Další klíč, který je k odemknutí fin. prostředků potřeba, můžete svěřit například rozumnému rodinnému příslušníkovi nebo třeba svému finančnímu poradci. Ten vám transakci pomůže potvrdit až po diskuzi a řádném odůvodnění tohoto rozhodnutí.

Líbil se vám tento článek?
30
2

Autor

Věnuji se studiu ekonomie a finančních trhů. Od těchto oblastí jsem se dostal ke kryptoměnám a hlavně Bitcoinu. Tíhnu k Bitcoin maximalismu, ale sleduji co se děje i v jiných kryptoměnách.
Snažím se co nejlépe pochopit technologickou část Bitcoinu, ale neopomíjet při tom i jeho dopady na společnost a přemýšlení lidí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Vk

Bitcoin pomalu chcípá. I retail si začíná uvědomovat, že je k ničemu a že oproti jiným kryptoměnám nenabízí nic navíc. Respektive toho nabízí mnohem míň. Bitcoin už začal pomalu umírat. Tento cyklus je jeho poslední. V příštím cyklu už bude minoritní.

Redakce Finex

Dobrý den, Vladimíre. Jak se říká: sto lidí, sto chutí. V tuto chvíli jsou všechny názory opravdu pouze názory a teprve čas ukáže, zda měli pravdu Bitcoin maximalisti, nebo fanoušci altcoinů. :-)