Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Kryptoměna SQUID se ukázala jako další podvod poté, co její cena klesla na nulu

Kryptoměna SQUID se ukázala jako další podvod poté, co její cena klesla na nulu

Kryptoměna SQUID se ukázala jako další podvod poté, co její cena klesla na nulu
Zdroj: CNN.com

Kryptoměna SQUID, inspirovaná velmi známým seriálem Squid Game, klesla 1. 11. v ranních hodinách téměř na nulu ihned poté, co její vývojáři vybrali veškerou likviditu. Zajistili si tak "výdělek" přesahující částku 3 milionů USD. Bohužel se tak SQUID ukázal jako další podvodný projekt, přesněji řečeno jako rugpull a honeypot v jednom.

Jak je možné, že se kryptoměna ukázala jako podvodná, i když prošla auditem? Čtěte dále!

Co je kryptoměna SQUID zač?

SQUID veřejnost oslovil nepochybně žhavou tématikou momentálního fenoménu. Kryptoměna byla vytvořena na BNB Smart Chainu jako token BEP-20. Už po prvním rozkliknutí internetových stránek a "white paperu" jsme ale mohli poznat, že tu něco nehraje. Stránky i dokument byly plné gramatických chyb a obecně působily velmi nedůvěryhodně.

PancakeSwap ji zalistoval 21. října. Cena se zprvu dlouhou dobu držela na minimu, znatelněji začala růst až 1. října. Své maximální ceny 2 880 USD dosáhla kryptoměna 2. října kolem ranních hodin, ihned poté přišel hluboký propad téměř na nulu.

Vývoj ceny kryptoměny SQUID
Vývoj ceny kryptoměny SQUID
Zdroj: dextools.io

Zvláštní nárůst ceny kryptoměny v grafu je způsoben skutečností, že uživatelé mohli kryptoměnu zakoupit, ale ne prodat. Tento druh podvodu je označován jako honeypot a je způsoben úpravou v kódu znemožňující prodej.

Jak je vidět na grafu, veřejnost se nenechala odradit a s množícími se titulky typu "Kryptoměna SQUID vyrostla za den o 2 000 %" začala její cena růst téměř exponenciálně. Ve chvíli, kdy byli tvůrci kryptoměny s množstvím peněz spokojeni, vybrali odemčenou likviditu a prodali ji za téměř 6 140 BNB. Tím klesla cena na minimum a SQUID mince se tím staly prakticky bezcenné.

Audit kryptoměny SQUID

Aby kryptoměna SQUID vzbuzovala u veřejnosti důvěryhodnost, byl proveden audit smart kontraktů společností Coinscope. Už z vizuálního dojmu je jasné, že se nejedná o audit od prestižní společnosti (na rozdíl např. od Certiku). Součástí auditu je i distancování společnosti od jakékoliv podvodné strategie vývojářského týmu využívající podmínky kódu:

Vyloučení odpovědnosti auditorské společnosti Coinscope
Vyloučení odpovědnosti auditorské společnosti Coinscope
Zdroj: SQUID audit od Coinscope

Zároveň v auditu zazněla ta podstatná část – kontrakt obsahuje proxy funkce. Základní smart kontrakt je charakteristický svou nezměnitelností – jakmile je spuštěn, nemůže být zastaven ani nijak upraven. Jediným způsobem, jakým se dá činnost smart kontraktu upravit, je zakomponování proxy funkcí.

V auditu zaznělo, že kontrakt obsahuje proxy funkce
V auditu zaznělo, že kontrakt obsahuje proxy funkce
Zdroj: Audit SQUID společností Coinscope

Tyto funkce jsou prvotně určené k budoucím aktualizacím smart kontraktů. V zásadě umožňují odkázat se při vyvolávání kódu na jinou adresu smart kontraktu a vyvolat tak cizí kód. Jinými slovy, umožňují provést libovolné úpravy kódu včetně těch nebezpečných. Právě přes proxy funkce vývojáři zablokovali prodeje všem držitelům kryptoměny.

Likvidita nebyla uzamčena a tím pádem s ní vývojáři mohli manipulovat – toho využili při dosažení ceny 2 880 USD a likviditu poté vybrali. Nakonec umožnili uživatelům zpětně prodat své, poté již bezcenné mince.

I přes tyto skutečnosti dostal SQUID od Coinscope 92 bodů ze 100. Coinscope kryptoměnu zároveň označila za minimálně rizikovou a udělila jí jakýsi "Zlatý odznak bezpečnosti".

Hodnocení kryptoměny SQUID společností Coinscope
Hodnocení kryptoměny SQUID společností Coinscope
Zdroj: Audit SQUID společnosti Coinscope

Vyjádření týmu a předchozí upozornění

Ihned po výběru likvidity tým kryptoměny SQUID učinil poslední prohlášení ve skupině na Telegramu, ve kterém kryptoměnu SQUID označil za "cíl útočníků". Zároveň uvedl, že členové týmu nebudou pokračovat ve vývoji projektu, protože jsou "ve velkém stresu a depresích z útoků podvodníků".

Vyjádření týmu kryptoměny SQUID
Vyjádření týmu kryptoměny SQUID
Zdroj: Telegram

Na nemožnost prodeje upozorňoval i portál coinmarketcap.com. Tým po výběru likvidity následně zrušil účet na Twitteru a internetové stránky projektu.

Upozornění portálu CoinMarketCap
Upozornění portálu CoinMarketCap
Zdroj: coinmarketcap.com

Na co si dát pozor?

S rozvíjející se altseason začínáme být opět svědky chrlení velkého množství nových projektů, z nichž podstatná část je bohužel tvořena podvody. Při nákupu nových projektů s velmi malou tržní kapitalizací je velmi podstatné postupovat obezřetně. Obecně mohou small capy a micro capy (nové projekty s minimální tržní kapitalizací) přinést velký výnos (např. kryptoměna Shiba Inu), s tím se ale pojí i jejich extrémní rizikovost.

Pokud i tak chcete investovat do podobných projektů, je důležité je pořádně prozkoumat. Faktory jako serióznost webových stránek a white paperu, styl komunikace vývojářů, obecně smysl kryptoměny a podstatné znaky zvláštního chování ceny (např. absence jakýchkoliv prodejů nebo odemčená likvidita) nám mohou mnohé napovědět.

Pomocí může být i využívání různých dostupných nástrojů, např. portál Safe Solidity nebo zabudovaný algoritmus pro ověřování uzamčení likvidity na sledovacím serveru PooCoin.

Upozornění odemčené likvidity projektu DOGE/BNB na serveru PooCoin
Upozornění odemčené likvidity projektu DOGE/BNB na serveru PooCoin
Zdroj: poocoin.app

Je nutné si uvědomit, že projekty jako Shiba Inu nebo Safemoon jsou jedny z tisíců a šance, že uživatel narazí na další podobný projekt, je velmi malá. Naproti tomu šance, že se nezkušený obchodník stane obětí nějakého scamu, je mnohem větší. Investici do příštích micro capů si tedy pořádně promyslete a projekt předem pozorně prozkoumejte.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+0,73%
Aktuální cena
$27 819
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+1,99%
Aktuální cena
$1 790
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+0,71%
Aktuální cena
$327,8

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo