Informace o Oasis Network
Oasis Network (ROSE) je samostatný a nezávislý Layer 1 blockchain a platforma pro chytré kontrakty. Kromě důrazu na škálovatelnost a soukromí myslí na prvním místě i na flexibilitu. Ta pro Oasis znamená možnost snadno, flexibilně změnit základní vrstvu, na které dochází ke konsensu (např. potvrzování transakcí) a rychle ji tak přizpůsobit dle nejnovějších poznatků v kryptoměnovém světě.
Rychlost přizpůsobení se je například největším problémem kryptoměnové dvojky Etherea. Na jeho plánovaném upgradu, Ethereu 2.0, který mj. slibuje snížení neúnosných poplatků, se pracuje už roky a spuštění je stále v nedohlednu.
Post ředitele Oasis Labs zastává poněkud nezvykle žena, univerzitní profesorka Dawn Song, která je i zakladatelkou projektu. Tým Oasis tvoří lidé s předchozími zkušenostmi z Applu, Googlu, Amazonu či Goldman Sachs, a možná i proto se společnosti koncem roku 2021 podařilo dosáhnout zatím největšího úspěchu, kterým je spuštění $200 milionového fondu na podporu DeFi, NFT a Metaverse projektů vznikajících právě na blockchainu Oasis. Fond finančně podpořila i burza Binance.
Obsah článku o Oasis Network
Úvod do Oasis Network (ROSE)
Síť Oasis Network s nativní kryptoměnou ROSE je relativně mladý projekt. Dle oblasti, ve které chce vyniknout, bychom ji mohli zařadit mezi další tzv. “Ethereum killery“, které se snaží stát se primárním blockchainem pro DeFi, GameFi, NFTs, Metaverse, DAOs a tokenizaci dat.
Jak už jsme zmínili, jedná se o samostatný a nezávislý Layer 1 blockchain a platformu pro chytré kontrakty, která dosahuje konsensu za pomoci mechanismu Proof of Stake.
K čemu Oasis Network slouží a jak funguje?
Princip fungování blockchainu Oasis spočívá v oddělení finální vrstvy pro zápis konsensu (The Consensus Layer) od několika vrstev sloužících pro výpočet (The ParaTime Layers). Nedochází tak k zatěžování a zpomalování hlavní, finální vrstvy, jelikož složité operace jsou přeneseny právě na sekundární ParaTime Layers. Zde jsou navíc zpracovávány paralelně, tedy mezitím co probíhá exekuce složitějšího výpočtu na jednom ParaTime, mohou běžet rychlejší a jednodušší transakce na jiném.
Oasis Network je tak prvním Layer 1 blockchainem s předem plánovanou nativní podporou pro tzv. rollupy.
Rollupy jsou soubory transakcí, které jsou přeneseny mimo hlavní blockchain – na sekundární vrstvu, aby zde byly zvalidovány. Po úspěšné validaci jsou data o transakcích zapsána zpět na původní blockchain, avšak již komprimované do menší velikosti. Protože jsou prováděné výpočty přemístěny ze základní vrstvy na sekundární, množství celkových dat zapsaných do základní vrstvy se sníží. Díky tomu není třeba přeplácet validátory, což navíc i snižuje poplatky.
“The Oasis Network is the only blockchain with native support for Rollups at the consensus layer.” – z Twitteru Oasis Network, 17. ledna 2022
U Oasis tedy není třeba žádných dodatečných Layer 2 řešení, které například u Etherea zastávají více či méně známé kryptoměny Polygon (MATIC), Cartesi (CTSI), Immunable X (IMX) nebo u Bitcoinu Lightning Network.
ParaTimes jsou decentralizované, každý si tak může navrhnout a vybudovat vlastní, na ostatních nezávislý Paratime tak, aby vyhovoval daným potřebám konkrétní aplikace. Tým Oasis doposud spustil 3 Paratimes – Emerald ParaTime, Cipher ParaTime a Parcel ParaTime.
Oficiálně spuštěné ParaTime vrstvy
1. Emerald ParaTime – EVM kompatibilní ParaTime
Emerald řeší problémy, kterým čelí vývojáři programující v jazyku Solidity, tedy vysoké poplatky a nízká propustnost. Propustnost transakcí je zvýšena až na 1000 za sekundu a poplatky sníženy o 99 %. To znamená, že síť bude moci používat a budovat více developerů.
2. Cipher ParaTime – platforma pro smart kontrakty
Cílem Cipheru je poskytnout podporu chytrým kontraktům a zároveň umožnit vývojářům plný přístup k tzv. důvěrným výpočtům a jejich následnému použití například v DeFi s podporou soukromí.
3. Parcel ParaTime – úložiště dat
Parcel ParaTime používá například automobilka BMW. Slouží jí k ukládání, správě a analýze lidských genomických dat. Ta jsou jakožto velice soukromá data přísně chráněna. Získání takto významného partnera může znamenat, že to Oasis s důrazem na soukromí myslí opravdu vážně.
Parcel je také schopen přeměnit jakákoli data na NFT. Tokenizace má umožnit lidem převzít zpět kontrolu nad daty, která vytvářejí, přeměnit je na aktiva a vytvořit tak nový druh datové ekonomiky.
Síť je zabezpečována za pomoci mechanismu Proof of Stake (PoS). Validátorům, kteří se rozhodnou dát své ROSE na staking, tak nabízí až 20% zúročení. Mezi nody najdeme i přední Web 3 projekt ANKR, který je také jedním z 21 validátorů sítě BNB Smart Chain, dříve známé jako Binance Smart Chain (o změně jména jsme psali zde).
Historie Oasis Network (ROSE)
Historie Oasis se začala psát roku 2018 založením společnosti Oasis Labs. Firma měla velké plány už od začátku, jak jinak si vysvětlit počáteční investici 45 milionů dolarů od zvučných investorských jmen jako například a16z, Polychain Capital a Binance Labs.
Další významné milníky přišly až napřesrok, v červnu 2020, kdy došlo ke zveřejnění whitepaperu a spuštění mainnetu Amber Network, prvního Layer 1 blockchainu sítě Oasis.
Rok 2021 a s ním příchod kryptoměnového bull runu znamenal vytvoření nového maxima ROSE na $0,22. Jarní nadšení vystřídal letní propad, ve kterém se ROSE podívala až k $0,05. Na nízkých hodnotách však nesetrvala dlouho a na podzim vylétla až na $0,57. Její aktuální cena činí $0,069.
Vzrušující rok 2021 vyvrcholil představením $160 milionového fondu na podporu decentralizovaných aplikací vznikajících v rámci ekosystému Oasis. A nedlouho po tom prolétla zpráva o vytvoření fondu internet ještě jednou, když prostředky v něm dosáhly $200 milionů díky příspěvku investiční platformy Binance Labs.
Tokenomika a distribuce ROSE
Z celkových 10 miliard je aktuálně v oběhu 3,5 miliardy mincí. Pokud bychom odmysleli vzájemnou směnu na trhu, byly by rozděleny následovně:
- 43 % pro podporovatele a investory
- například výše zmíněné a16z, Polychain Capital, Binance Labs…
- 23,5 % jako odměny za staking
- 18.5 % pro komunitu a ekosystém
- 10 % Oasis Foundation
- 5 % rezerva
Výhody a nevýhody Oasis Network (ROSE)
Z výše popsaného stojí za to zopakovat, že Oasis je v době psaní článku jediným blockchainem, jehož tvůrci počítali ještě před jeho spuštěním s plnou podporou rollupů. V kombinaci se schopností rychlého přizpůsobení sítě se jedná o jeden z nejmodernějších blockchainů vůbec.
Silná podpora od Binance, $200 milionový fond a velcí partneři jako BMW dávají příslib dalšího rozvoje a světlé budoucnosti celého ekosystému.
Naopak mezi nevýhody můžeme určitě zařadit horší dostupnost tokenu, která se však dá odůvodnit stále ještě čerstvým a nedávným spuštěním Mainnetu a s tím související relativní mladostí kryptoměny. Kde můžete ROSE koupit a v jakých peněženkách ji držet se dozvíte níže.
Další věc, na kterou je třeba si dát pozor, je uvolňování tokenu mezi podporovatele a přispěvatele. Celkových 43 % mincí rozdělených mezi privátní investory tvoří až moc velký kus koláče a mohlo by vést k výraznému ovlivňování cenového vývoje měny.
Kde kryptoměnu Oasis Network (ROSE) koupit?
ROSE je možné koupit na velkých a známých burzách Binance, Coinbase, Bitfinex a Kucoin. Obchodovat na růst (long) či pokles (short) ceny s pákou je možné na Binance Futures nebo na Bybit Futures.
Favorit redakce
- Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
- Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
- Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
- Platforma může působit složitě
Tokeny ROSE najdeme i na všech významných decentralizovaných burzách. Jako ERC-20 token byla nasazena na blockchain Etherea (směnárny Uniswap, Sushiswap), jako BEP-20 token na BNB Smart Chain (Pancakeswap), dále na Solanu a Avalanche.
POZOR: Před směnou tokenů na decentralizovaných burzách je třeba se vždy ujistit, že kupujete ten správný. Proto je důležité hledat token dle adresy jeho kontraktu (začínající 0x…), nikoli podle jména. Na blockchainu se obvykle nachází více tokenů se stejným jménem, které se za ten pravý pouze vydávají a nemají žádnou hodnotu.
Jakou peněženku pro ROSE zvolit?
Nejčastěji doporučovaným způsobem uschování kryptoměn jsou bezesporu hardwarové peněženky. Z těch nejznámějších je možné ROSE držet pouze na Ledgeru, se kterým Oasis přímo spolupracuje. Trezor nás bohužel nemile překvapil a ROSE na svém dlouhém seznamu podporovaných kryptoměn zatím neuvádí.
Kryptoměnu pak podporuje i celá řada softwarových peněženek (Exodus či Coinbase Wallet), včetně nejoblíbenějšího MetaMasku.
Jak přidat ROSE do MetaMask?
Chcete-li si své ROSE do MetaMasku poslat, budete potřebovat adresu na blockchainu Oasis. Tu vytvoříte přidáním sítě Oasis Network do vašeho MetaMasku. Abyste tak učinili, rozklikněte v MetaMasku Menu pro sítě a klikněte na Add Network. Ocitnete se v nastavení, zde jen vyplňte pole dle obrázku (data do kolonek si můžete zkopírovat pod ním) a uložte.
Po vytvoření nové adresy na nové síti nezapomeňte na zlaté pravidlo odeslat nejprve pouze malou částku jako zkušební transakci.
Do kolonek zadejte následující data:
- Network Name: Emerald Mainnet
- RPC-URL: https://emerald.oasis.dev
- Chain ID: 42262
- Symbol: ROSE
Poslední možností, jak bezpečně uložit své ROSE, je přímo v online peněžence Oasis Web Wallet. Jelikož je ale Oasis Network stále v začátcích, moc parády však s touto peněženkou neuděláte a moc jiných kryptoměn si v ní také neuložíte. Pokud byste se však rozhodli pro dlouhodobé držení ROSE, potěší vás možnost až 20% úročení v rámci zabudovaného stakingu.
Shrnutí k Oasis Network
Oasis Network je samostatný a nezávislý blockchain kladoucí důraz na co nejlepší škálovatelnost a soukromí. Naproti ostatním Layer 1 blockchainům vyniká především možností rychlého přizpůsobení se a to díky tzv. ParaTimes, které slouží také jako sekundární vrstvy pro složité výpočty.
Je tak jediným blockchainem s předem plánovanou podporou rollupů.
Koncem roku 2021 zveřejněný $200milionový fond na podporu rozvoje decentralizovaných aplikací na Oasis dává příslib zajímavé budoucnosti projektu stejně jako silní partneři Binance či BMW. Celkový dojem však kazí příliš velká část (43 %) zásoby ROSE v rukou privátních investorů. Tento fakt naštěstí zmírňuje skutečnost, že uvolňování nových mincí do oběhu probíhá velmi pomalu, například v roce 2030 bude v oběhu 75 % mincí.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.