Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Oasis Network
ROSE
Kryptoměna Oasis Network (ROSE) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?

$0,093 (2,07 Kč)

+14,44 % za 7 dní

Logo Oasis Network

Kryptoměna Oasis Network (ROSE) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?

Graf ROSE

$0,093 (2,07 Kč)

+14,44 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Oasis Network (ROSE)

Kalkulačka: ROSE to CZK

ROSE
CZK

Informace o Oasis Network

Oasis Network (ROSE) je samostatný a nezávislý Layer 1 blockchain a platforma pro chytré kontrakty. Kromě důrazu na škálovatelnost a soukromí myslí na prvním místě i na flexibilitu. Ta pro Oasis znamená možnost snadno, flexibilně změnit základní vrstvu, na které dochází ke konsensu (např. potvrzování transakcí) a rychle ji tak přizpůsobit dle nejnovějších poznatků v kryptoměnovém světě.

Rychlost přizpůsobení se je například největším problémem kryptoměnové dvojky Etherea. Na jeho plánovaném upgradu, Ethereu 2.0, který mj. slibuje snížení neúnosných poplatků, se pracuje už roky a spuštění je stále v nedohlednu.

Post ředitele Oasis Labs zastává poněkud nezvykle žena, univerzitní profesorka Dawn Song, která je i zakladatelkou projektu. Tým Oasis tvoří lidé s předchozími zkušenostmi z Applu, Googlu, Amazonu či Goldman Sachs, a možná i proto se společnosti koncem roku 2021 podařilo dosáhnout zatím největšího úspěchu, kterým je spuštění $200 milionového fondu na podporu DeFi, NFT a Metaverse projektů vznikajících právě na blockchainu Oasis. Fond finančně podpořila i burza Binance.

Obsah článku o Oasis Network

Úvod do Oasis Network (ROSE)

Síť Oasis Network s nativní kryptoměnou ROSE je relativně mladý projekt. Dle oblasti, ve které chce vyniknout, bychom ji mohli zařadit mezi další tzv. “Ethereum killery“, které se snaží stát se primárním blockchainem pro DeFi, GameFi, NFTs, Metaverse, DAOs a tokenizaci dat.

Jak už jsme zmínili, jedná se o samostatný a nezávislý Layer 1 blockchain a platformu pro chytré kontrakty, která dosahuje konsensu za pomoci mechanismu Proof of Stake.

K čemu Oasis Network slouží a jak funguje?

Princip fungování blockchainu Oasis spočívá v oddělení finální vrstvy pro zápis konsensu (The Consensus Layer) od několika vrstev sloužících pro výpočet (The ParaTime Layers). Nedochází tak k zatěžování a zpomalování hlavní, finální vrstvy, jelikož složité operace jsou přeneseny právě na sekundární ParaTime Layers. Zde jsou navíc zpracovávány paralelně, tedy mezitím co probíhá exekuce složitějšího výpočtu na jednom ParaTime, mohou běžet rychlejší a jednodušší transakce na jiném.

Oasis Network je tak prvním Layer 1 blockchainem s předem plánovanou nativní podporou pro tzv. rollupy.

Poznámka

Rollupy jsou soubory transakcí, které jsou přeneseny mimo hlavní blockchain – na sekundární vrstvu, aby zde byly zvalidovány. Po úspěšné validaci jsou data o transakcích zapsána zpět na původní blockchain, avšak již komprimované do menší velikosti. Protože jsou prováděné výpočty přemístěny ze základní vrstvy na sekundární, množství celkových dat zapsaných do základní vrstvy se sníží. Díky tomu není třeba přeplácet validátory, což navíc i snižuje poplatky.

“The Oasis Network is the only blockchain with native support for Rollups at the consensus layer.”z Twitteru Oasis Network, 17. ledna 2022

U Oasis tedy není třeba žádných dodatečných Layer 2 řešení, které například u Etherea zastávají více či méně známé kryptoměny Polygon (MATIC), Cartesi (CTSI), Immunable X (IMX) nebo u Bitcoinu Lightning Network.

ParaTimes jsou decentralizované, každý si tak může navrhnout a vybudovat vlastní, na ostatních nezávislý Paratime tak, aby vyhovoval daným potřebám konkrétní aplikace. Tým Oasis doposud spustil 3 Paratimes – Emerald ParaTime, Cipher ParaTime a Parcel ParaTime.

Zdroj: OasisProtocol.org
Oasis Consensus Layer and ParaTimes
Ilustrační zobrazení jednotlivých vrstev Oasis Network

Oficiálně spuštěné ParaTime vrstvy

1. Emerald ParaTime – EVM kompatibilní ParaTime

Emerald řeší problémy, kterým čelí vývojáři programující v jazyku Solidity, tedy vysoké poplatky a nízká propustnost. Propustnost transakcí je zvýšena až na 1000 za sekundu a poplatky sníženy o 99 %. To znamená, že síť bude moci používat a budovat více developerů.

2. Cipher ParaTime – platforma pro smart kontrakty

Cílem Cipheru je poskytnout podporu chytrým kontraktům a zároveň umožnit vývojářům plný přístup k tzv. důvěrným výpočtům a jejich následnému použití například v DeFi s podporou soukromí.

3. Parcel ParaTime – úložiště dat

Parcel ParaTime používá například automobilka BMW. Slouží jí k ukládání, správě a analýze lidských genomických dat. Ta jsou jakožto velice soukromá data přísně chráněna. Získání takto významného partnera může znamenat, že to Oasis s důrazem na soukromí myslí opravdu vážně.

Parcel je také schopen přeměnit jakákoli data na NFT. Tokenizace má umožnit lidem převzít zpět kontrolu nad daty, která vytvářejí, přeměnit je na aktiva a vytvořit tak nový druh datové ekonomiky.

Síť je zabezpečována za pomoci mechanismu Proof of Stake (PoS). Validátorům, kteří se rozhodnou dát své ROSE na staking, tak nabízí až 20% zúročení. Mezi nody najdeme i přední Web 3 projekt ANKR, který je také jedním z 21 validátorů sítě BNB Smart Chain, dříve známé jako Binance Smart Chain (o změně jména jsme psali zde).

Zdroj: https://oasisprotocol.org/node
Oasis node operátoři
Seznam nejvýznamnějších node operátorů Oasis

Historie Oasis Network (ROSE)

Historie Oasis se začala psát roku 2018 založením společnosti Oasis Labs. Firma měla velké plány už od začátku, jak jinak si vysvětlit počáteční investici 45 milionů dolarů od zvučných investorských jmen jako například a16z, Polychain Capital a Binance Labs.

Další významné milníky přišly až napřesrok, v červnu 2020, kdy došlo ke zveřejnění whitepaperu a spuštění mainnetu Amber Network, prvního Layer 1 blockchainu sítě Oasis.

Rok 2021 a s ním příchod kryptoměnového bull runu znamenal vytvoření nového maxima ROSE na $0,22. Jarní nadšení vystřídal letní propad, ve kterém se ROSE podívala až k $0,05. Na nízkých hodnotách však nesetrvala dlouho a na podzim vylétla až na $0,57. Její aktuální cena činí $0,093.

Zdroj: docs.oasis.dev
Oasis Network roadmapa
Všechny důležité milníky Oasis vidíme na Roadmapě

Vzrušující rok 2021 vyvrcholil představením $160 milionového fondu na podporu decentralizovaných aplikací vznikajících v rámci ekosystému Oasis. A nedlouho po tom prolétla zpráva o vytvoření fondu internet ještě jednou, když prostředky v něm dosáhly $200 milionů díky příspěvku investiční platformy Binance Labs.

Zdroj: OasisProtocol.org
oasis fond defi nft metaverse
Oasis, stejně jako ostatní společnosti, bude financovat rozvoj NFTs a Metaversu

Tokenomika a distribuce ROSE

Z celkových 10 miliard je aktuálně v oběhu 3,5 miliardy mincí. Pokud bychom odmysleli vzájemnou směnu na trhu, byly by rozděleny následovně:

 • 43 % pro podporovatele a investory
  • například výše zmíněné a16z, Polychain Capital, Binance Labs…
 • 23,5 % jako odměny za staking
 • 18.5 % pro komunitu a ekosystém
 • 10 % Oasis Foundation
 • 5 % rezerva
Zdroj: docs.oasis.dev
Dsitribuce ROSE tokenu
Grafické znázornění distribuce ROSE tokenu
Zdroj: docs.oasis.dev
Distribuce ROSE tokenu
ROSE bude uvolňována postupně. Přibližně 75 % tokenů v oběhu dosáhne 120 měsíců od spuštění Mainnetu, tedy v létě 2030.

Výhody a nevýhody Oasis Network (ROSE)

Z výše popsaného stojí za to zopakovat, že Oasis je v době psaní článku jediným blockchainem, jehož tvůrci počítali ještě před jeho spuštěním s plnou podporou rollupů. V kombinaci se schopností rychlého přizpůsobení sítě se jedná o jeden z nejmodernějších blockchainů vůbec.

Silná podpora od Binance, $200 milionový fond a velcí partneři jako BMW dávají příslib dalšího rozvoje a světlé budoucnosti celého ekosystému.

Naopak mezi nevýhody můžeme určitě zařadit horší dostupnost tokenu, která se však dá odůvodnit stále ještě čerstvým a nedávným spuštěním Mainnetu a s tím související relativní mladostí kryptoměny. Kde můžete ROSE koupit a v jakých peněženkách ji držet se dozvíte níže.

Další věc, na kterou je třeba si dát pozor, je uvolňování tokenu mezi podporovatele a přispěvatele. Celkových 43 % mincí rozdělených mezi privátní investory tvoří až moc velký kus koláče a mohlo by vést k výraznému ovlivňování cenového vývoje měny.

Kde kryptoměnu Oasis Network (ROSE) koupit?

ROSE je možné koupit na velkých a známých burzách Binance, Coinbase, Bitfinex a Kucoin. Obchodovat na růst (long) či pokles (short) ceny s pákou je možné na Binance Futures nebo na Bybit Futures.

Favorit redakce

Výhody
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
Nevýhody
 • Kontakt zákaznické podpory může být složitý a na dlouho
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Tokeny ROSE najdeme i na všech významných decentralizovaných burzách. Jako ERC-20 token byla nasazena na blockchain Etherea (směnárny Uniswap, Sushiswap), jako BEP-20 token na BNB Smart Chain (Pancakeswap), dále na Solanu a Avalanche.

Poznámka

POZOR: Před směnou tokenů na decentralizovaných burzách je třeba se vždy ujistit, že kupujete ten správný. Proto je důležité hledat token dle adresy jeho kontraktu (začínající 0x…), nikoli podle jména. Na blockchainu se obvykle nachází více tokenů se stejným jménem, které se za ten pravý pouze vydávají a nemají žádnou hodnotu.

Jakou peněženku pro ROSE zvolit?

Nejčastěji doporučovaným způsobem uschování kryptoměn jsou bezesporu hardwarové peněženky. Z těch nejznámějších je možné ROSE držet pouze na Ledgeru, se kterým Oasis přímo spolupracuje. Trezor nás bohužel nemile překvapil a ROSE na svém dlouhém seznamu podporovaných kryptoměn zatím neuvádí.

Kryptoměnu pak podporuje i celá řada softwarových peněženek (Exodus či Coinbase Wallet), včetně nejoblíbenějšího MetaMasku.

Jak přidat ROSE do MetaMask?

Chcete-li si své ROSE do MetaMasku poslat, budete potřebovat adresu na blockchainu Oasis. Tu vytvoříte přidáním sítě Oasis Network do vašeho MetaMasku. Abyste tak učinili, rozklikněte v MetaMasku Menu pro sítě a klikněte na Add Network. Ocitnete se v nastavení, zde jen vyplňte pole dle obrázku (data do kolonek si můžete zkopírovat pod ním) a uložte.

Po vytvoření nové adresy na nové síti nezapomeňte na zlaté pravidlo odeslat nejprve pouze malou částku jako zkušební transakci.

Jak přidat Oasis Network do MetaMask
Ukázka, jak přidat síť Oasis Network do MetaMask

Do kolonek zadejte následující data:

 • Network Name: Emerald Mainnet
 • RPC-URL: https://emerald.oasis.dev
 • Chain ID: 42262
 • Symbol: ROSE

Poslední možností, jak bezpečně uložit své ROSE, je přímo v online peněžence Oasis Web Wallet. Jelikož je ale Oasis Network stále v začátcích, moc parády však s touto peněženkou neuděláte a moc jiných kryptoměn si v ní také neuložíte. Pokud byste se však rozhodli pro dlouhodobé držení ROSE, potěší vás možnost až 20% úročení v rámci zabudovaného stakingu.

Shrnutí k Oasis Network

Oasis Network je samostatný a nezávislý blockchain kladoucí důraz na co nejlepší škálovatelnost a soukromí. Naproti ostatním Layer 1 blockchainům vyniká především možností rychlého přizpůsobení se a to díky tzv. ParaTimes, které slouží také jako sekundární vrstvy pro složité výpočty.

Je tak jediným blockchainem s předem plánovanou podporou rollupů.

Koncem roku 2021 zveřejněný $200milionový fond na podporu rozvoje decentralizovaných aplikací na Oasis dává příslib zajímavé budoucnosti projektu stejně jako silní partneři Binance či BMW. Celkový dojem však kazí příliš velká část (43 %) zásoby ROSE v rukou privátních investorů. Tento fakt naštěstí zmírňuje skutečnost, že uvolňování nových mincí do oběhu probíhá velmi pomalu, například v roce 2030 bude v oběhu 75 % mincí.

Hodnocení Finex.cz

Oasis Network

Oasis Network (ROSE) je další z tzv. "Ethereum killerů" tentokráte řešící neschopnost ostatních blockchainů rychle se přizpůsobit dle nejnovějších poznatků a potřeb kryptoměnového světa. Kolem své sítě chce Oasis vybudovat robustní ekosystém, k tomu má napomoci $200milionový rozvojový fond, do kterého přispěla i největší burza Binance.

Více informací o Oasis Network

KryptoměnaOasis Network
SymbolROSE
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů6 729 795 898
Maximální počet tokenů10 000 000 000
Obchodní objem (24h)$36 145 012
Tržní kapitalizace$624 660 675
Změna ceny za 24h-4 %
Ohodnoťte kryptoměnu Oasis Network
3
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat