Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Binance Smart Chain mění název na BNB Smart Chain! Co se změní?

Binance Smart Chain mění název na BNB Smart Chain! Co se změní?

Binance Smart Chain mění název na BNB Smart Chain! Co se změní?
Zdroj: wallpapersafari.com

Možná jste si všimli, že se sítě Binance Smart Chain a Binance Chain přejmenovaly. Nyní oba dva chainy zastřešuje pojem BNB Chain, kryptoměnová burza Binance změnu oznámila 15. února. Ve funkčnosti jednotlivých blockchainů nastane pár změn, z pohledu uživatele ale budou fungovat téměř stejným způsobem.

Změna má klást větší důraz na propojení obou zmiňovaných blockchainů s kryptoměnou BNB – ta je přítomná v obou sítích jako nativní měna, vůči které jsou uskutečňovány veškeré transakce.

Součástí této změny je i přejmenování samotné kryptoměny BNB. Nyní BNB pod původním názvem "Binance Coin" již nikde nenajdete – nový název je čistě BNB (stejně jako kódové označení kryptoměny) a znamená "Build and Build".

Co přesně se změní?

Nový BNB Chain se bude skládat ze dvou funkčních celků, které již dlouhou dobu samostatně běží:

 1. BNB Beacon Chain
  • Původně pojmenovaný čistě Binance Chain. Jedná se blockchain soustředící se primárně na staking a governance procesy, jako je např. provádění hlasování o změnách v protokolu.
 2. BNB Smart Chain
  • Zkráceně BSC – původně pojmenovaný Binance Smart Chain, druhý blockchain s podporou smart kontraktů. Je plně kompatibilní s EVM (Ethereum Virtual Machine) – to znamená, že veškeré decentralizované aplikace mohou být jednoduše naportovány z Etherea či jiných EVM kompatibilních sítí.
  • Pro uživatele je to ten podstatný blockchain – zde probíhá nákup, prodej a staking všech kryptoměn se standardem BEP-20. Mezi největší burzy na BNB Smart Chainu se řadí např. PancakeSwap.

Novinkou bude v ekosystému i scaling skrze více chainů (multi-chain). Z technické stránky se v celém ekosystému zvýší propustnost sítě a budou představeny nové governance mechanismy. Díky multi-chain konceptu bude možné dodatečně zvýšit bezpečnost sítě. Set aktivních validátorů bude zvětšen z původních 21 na 41, což nám nadále zvyšuje aspekt decentralizace.

Proč se Binance ke změně uchýlila?

Burza se tak rozhodla učinit po rostoucí aktivitě komunity v oblasti Metaverse, DeFi, NFT a dalších směrů. BNB Smart Chain se díky nízkým poplatkům stal hojně využívaným blockchainem a je nyní domovem pro velké množství různých kryptoměnových projektů.

Díky enormní aktivitě jak na samotné burze, tak na síti BSC, se kryptoměna BNB dostala na vysoké úrovně v žebříčku dle tržní kapitalizace. Podle burzy má BNB (společně s BSC) nyní svůj vlastní ekosystém, jež přesahuje hranice společnosti.

MetaFi – o co se jedná?

Společnost Binance se rozhodla pojmy "Metaverse" a "DeFi" spojit pod jediné označení MetaFi zahrnující i další podoblasti, jako je GameFi, SocialFi, WEB 3.0 a NFT. Protože jsou všechny oblasti ve skutečnosti provázané a fungují podobně, vytvoří se tak jeden plně interoperabilní celek. Projekty všech zmíněných kategorií bude možné propojit a provozovat pod střechou jednoho ekosystému díky stejné standardizaci metadat.

V praxi bude MetaFi zahrnovat různé DeFi produkty se zapojením jak běžných zaměnitelných tokenů, tak NFT. Nesmíme také zapomínat na DAO (Decentralized Autonomous Organization), které skrze governance aspekty budou hrát v ekosystému velmi důležitou roli.

Ekosystém BNB Chainu
Ekosystém BNB Chainu
Zdroj: binance.com

MetaFi a ekosystém BNB Chainu mají společný cíl – vytvořit bázi pro budování nových ekosystémů (skrze multi-chain a bridge aspekty) se širokou škálou funkcí a využitelnosti. Binance tvorbu na BNB Chainu podporuje skrze funding a různé hackathony:

"Komunita BNB Chainu může využít až 1 miliardu dolarů z fundraisingových fondů a mentoring od předních expertů, zkušených vývojářů a investorů.

Program podpory komunity bude zahrnovat širokou škálu akcí – např. různé workshopy, hackathony nebo face to face setkání s profesionály," sdělila Samy Karin, koordinátorka ekosystému BNB Chainu.

Pár slov závěrem

BNB Smart Chain (dříve Binance Smart Chain) existuje už od roku 2020 a ve velmi krátké době se stal jedním z nejpoužívanějších blockchainů s podporou EVM. Díky svým nízkým poplatkům a vyšší propustnosti transakcí několikanásobně překonal Ethereum v počtu transakcí za den.

Rebranding ekosystému BSC je krokem společnosti vstříc větší adopci virtuální reality v Metaverse a využití DeFi. Binance se snaží ještě více zvýšit aktivitu na síti BSC a vytvořit tak větší paralelní ekosystém k síti Etherea.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

 • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-1,9%
Cena
$21 034
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-0,59%
Cena
$1 226
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,23%
Cena
$239,2

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo