Finex.cz logo
Menu
Finex » Indexy » Je armageddon ruských indexů velká investiční příležitost, nebo naopak past?

Je armageddon ruských indexů velká investiční příležitost, nebo naopak past?

Je armageddon ruských indexů velká investiční příležitost, nebo naopak past?
Zdroj: depositphotos.com

Ruský trh má za sebou takřka armageddon, což je jeden z důsledků ekonomických sankcí, které se na Rusko ze všech stran valí. A pokud bude pokles pokračovat, za chvíli bude ruský trh čelit stejné ztrátě jako v roce 2008, kdy se během půl roku kurzy propadly o 75 %.

Mnozí si proto jistě uvědomují, že ruský akciový trh může být obrovskou příležitostí, která se naskytne pouze několikrát za život – některé výborné ruské akcie jsou téměř „zadarmo“. Má to ale několik háčků, které si dnes objasníme.

Moskevská burza pořád odkládá obchodování

Vzhledem k tomu tvrdému výprasku, který má ruský trh z minulého týdne za sebou, moskevská burza (MOEX) v pondělí nespustila obchodování. Dnes máme středu a pořád se k tomu nemají, stále spuštění odkládají. Podle plánu má obchodování začít ve čtvrtek, ale nelze vůbec vyloučit, že to zase posunou. Těžko říct, proč tohle dělají. Existují nějaké teorie, ale potvrdit se logicky nedají – jedna z nich je, že Rusové v rámci OTC ve velkém své podhodnocené akcie vykupují.

Dále je nutné upozornit, že ruská centrální banka zakázala nerezidentům prodeje ruských akcií. Což samozřejmě nic příjemného není a je to taková marná snaha, jak zabránit odlivu kapitálu ze země. Západní burzy dokonce obchodování pro ruské akcie zastavily. Mimo jiné se množí zprávy, že brokeři v EU a USA blokují svým klientům nákupy ruských akcií a navázaných derivátů jako je ADR (depozitní certifikáty). Což samozřejmě nesou nelibě všichni ti, kdo berou současný masivní propad na ruském trhu jako obrovskou příležitost.

Jsou ruské trhy příležitost desetiletí?

Už se i objevila krátká zpráva, že americké majetkové fondy si na ruský akciový trh brousí zuby. Má jít o miliardy dolarů, ale konkrétnější čísla nebyla zveřejněna. Čili skutečně se dá předpokládat, že ze západu se na ruský trh nový kapitál jenom pohrne. Ono totiž úplně stačí, aby ruský akciový trh zredukoval jenom částečně předešlé ztráty a zisky mohou dosahovat stovek procent. Proto se tam nyní bude chtít dostat řada investorů.

Samozřejmě s sebou potenciálně velké zisky nesou obrovské riziko.

To je třeba si neustále uvědomovat. Na to upozorňují i různí akademičtí ekonomové a analytici, ale já je právě díky jejich veřejné skepsi ohledně ruského trhu podezírám, že dělají přesný opak. Jak říkávala burzovní legenda André Kostolany, burzovní spekulant by měl dělat přesný opak toho, co v mainstreamu říkají „odborníci“.

Analýza aktuální situace na ruských trzích

Ruský akciový index MOEX celkově ztratil asi 61 %. Nejvíce ztrát bylo ale zaznamenáno v druhé polovině února. Jinak měl index MOEX prakticky stejný vývoj jako americké akciové indexy. Jak je vidno z grafu, část ztrát se povedlo zredukovat. Během několika hodin kurz vzrostl o 46 %. Natolik volatilní ruský trh v současnosti je.

Ruský akciový index MOEX
Ruský akciový index MOEX
Zdroj: tradingview.com

Dno má trh kolem S/R levelu 1 830 bodů. Leč až v následujícím čase se ukáže, kde je potenciální dno. Trh musí prvně zkonsolidovat, investoři si musí vše nechat projít hlavou. Pak až se může mluvit o tom, že ruské akcie čeká oživení.

Záleží samozřejmě na geopolitickém vývoji, který je hrozně turbulentní. Co platilo ráno, nemusí platit už odpoledne.

Ruský akciový index RTS
Ruský akciový index RTS
Zdroj: tradingview.com

Akciový index RTS zaznamenal ještě o něco větší ztráty. Celkově přišel o 66 % ze své hodnoty. Část ztrát se podařilo samozřejmě umazat. Momentální tržní dno máme na S/R levelu 64 500 bodů. To je úroveň, kde máme tržní dno z roku 2014 a 2016. Je dobré i poznamenat, že tržní dno z poslední finanční krize, které se datuje do ledna 2009, je už velmi blízko – zhruba 50 000 bodů.

Závěrem

Abychom si to nějak shrnuli, ruské akciové trhy jsou rozhodně velkou investiční příležitostí s obrovským potenciálem, která se často nevidí. Vše má ale dvě strany mince. Existují zde i velká potenciální rizika, že zahraniční investoři o svá aktiva v Rusku přijdou. Nikdo totiž nemůže úplně přesně odhadnout, jak se geopolitika bude vyvíjet. Mimo jiné je taky velká otázka, zda se vůbec k ruským akciím v dohledné době kdokoliv dostane.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo