Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vrátíme se o 14 let zpět? Index S&P 500 se může propadnou až o 80 %!

Pokud se vyplní předpověď známého analytika, vrátí se americký akciový trh na úroveň z roku 2010. Které varovné signály sledovat?

Publikováno
Vrátíme se o 14 let zpět? Index S&P 500 se může propadnou až o 80 %!
Zdroj: Depositphotos.com

Tržní analytik varoval před výrazným poklesem indexu S&P 500. Během nedávného vystoupení v podcastu “Thoughtful Money” předpověděl potenciální 30% propad indexu, po kterém bude následovat historický pád s možností dosažení nejnižší hodnoty za posledních čtrnáct let.

David Brady, zkušený správce financí a bývalý forex obchodník, poukázal na nejistou pozici akciového trhu a vyzdvihl hrozbu nadhodnocení.

Zdůraznil značné riziko poklesu a naznačil, že výprodej se v současné situaci jeví nejen jako možný, ale zřejmě nevyhnutelný.

Podle Bradyho se dá očekávat, že index S&P 500 se v příštích 18 měsících propadne až na úroveň 3 500 bodů.

Tento předpokládaný pokles přisuzuje kombinaci ekonomických faktorů a geopolitického napětí, které vyvíjí na trh neudržitelný tlak.

Brady však předpokládá krátký oddech a spekuluje, že Federální rezervní systém může zasáhnout, aby hrozící pokles zmírnil. Naznačuje, že Fed by toho mohl dosáhnout snížením úrokových sazeb a rozšířením své rozvahy.

Motivace k takovým krokům by mohla být politická, vzhledem k blížícím se prezidentským volbám, neboť úřadujícímu prezidentu Bidenovi by se silný trh a růst ekonomiky hodil jako argument pro voliče. Navzdory možnosti oživení však Brady varuje, že bude krátkodobé.

Varovné signály

Poukázal na znepokojivé ukazatele, včetně neustupující inflace, která za poslední dva měsíce vzrostla na 3,5 %.

Uvedl i faktory signalizující oslabování ekonomiky jako zvyšující se počet bankrotů a zabavených automobilů v důsledku nesplácení leasingů, nárůst počtu neplatičů kreditních karet a poklesu cen nemovitostí.

Analytik navrhuje pozorně sledovat konkrétní signály, které by podle něj mohly urychlit kolaps trhu.

Jedním z hlavních je pokles indexu S&P 500 pod úroveň 5 000 bodů, odkud by prý pád nabral na rychlosti.

Aktuální vývoj indexu S&P 500

Dále uvedl, že zlomovým momentem bude deinverze výnosové křivky, tedy její návrat k normálnímu tvaru.

Aktuálně je křivka inverzní, což znamená, že výnosy krátkodobých amerických státních dluhopisů jsou vyšší než výnosy dlouhodobých dluhopisů. Tento stav je vnímán jako předstihový ukazatel předpovídající ekonomickou recesi.

Všechny tyto faktory by podle jeho předpovědi měly stlačit ceny akcií, které jsou podle něj nejvíc nadhodnocené od dob Velké Deprese. Hodnotu S&P 500 vidí až někde kolem 1 000 bodů, což by znamenalo smazání zisků za téměř 15 let.

Tentokrát by mohlo dojít dokonce k 80% korekci.

Není sám, kdo vidí budoucnost trhu takto černě. Michael Burry, který předpověděl finanční krizi po krachu amerického hypotečního trhu, rovněž zveřejnil varování před výrazným ekonomickým a tržním poklesem.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
11
24

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

petr k

Dobry den, pokud klesne S&P o 80 % tak klesne na 1000 bodu. Pokud klesne z 5000 na 3500 bodu bude to o 30 %. Je nadpis spravny ?

Ing. Patrik Kudláček

Zdravím Petře, jak čtu článek já, tak Brady vidí během 18 měsíců S&P na 3 500 bodech, což je těch 30 %. Dále vidí jako zlomový moment deinverzi výnosové křivky, tedy její návrat k normálnímu tvaru, která by spolu s dalšími zmíněnými faktory mohla snížit hodnotu indexu až na 1 000 bodů – úroveň, kde zhruba vidí Brady hodnotu indexu.

petr k

Myslim, ze je to nespravne pochopeni clanku , vychazejic z jeho obsahu a poslednich 34 let . Od roku 1990 nikdy nebyl pokles ani o 50 % . Domnivam se, ze Brady mluvi o poklesu na 80%. Teda korekci o 20 % uvidime. Hezky den Patriku

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎