Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Výnosy dluhopisů skokově rostou. S&P 500 je na cestě k nejhoršímu měsíci od roku 2022!

Výnosy dluhopisů rostou stejně jako ceny komodit. Americké akcie mažou své zisky z prvního čtvrtletí. Konec týdne bude zásadní pro další vývoj!

Publikováno
Výnosy dluhopisů skokově rostou. S&P 500 je na cestě k nejhoršímu měsíci od roku 2022!
Zdroj: depositphotos.com

Dubnový nárůst výnosů dluhopisů vyvolává znepokojení na akciových trzích a index S&P 500 směřuje k nejhoršímu měsíci od roku 2022. Investoři se obávají, že inflační tlaky ohrozí ekonomický růst.

Dluhopisy přebíjejí akcie

Index S&P 500 je na cestě k největšímu měsíčnímu poklesu od prosince 2022, přičemž ztráta za duben výrazně maže zisky, kterých trh dosáhl v prvních třech měsících letošního roku. Index v dubnu klesl o 5,5 %, což snížilo celkový nárůst v roce 2024 na pouhá 4 %.

Index S&P 500 od začátku roku

Nicméně i přes tento pokles je S&P 500 jen 5,5 % pod svým rekordním uzavíracím maximem z konce března.

Investoři přesně odhadli silný ekonomický růst v USA, ale nyní se ukazuje, že tento očekávaný vývoj byl již zahrnut do cen akcií, zatímco výnosy na trhu s dluhopisy jsou opožděné.

Růst výnosů z amerických vládních dluhopisů zrychlil v dubnu, kdy výnosy dosáhly pětiměsíčního maxima.

Podle Dow Jones Market Data skončil v pátek výnos desetiletého státního dluhopisu na úrovni 4,613 %. Desetiletá sazba v letošním roce vyskočila přibližně o 75 bazických bodů, z toho o 42 bazických bodů v dubnu.

Někteří analytici přitom tvrdí, že by sazby na dlouhodobých vládních dluhopisech měly ještě vzrůst, než ekonomiku zpomalí do té míry, že Fed nabude dostatečnou důvěru v pokles inflace směrem k jeho cílové hodnotě 2 %.

Snížení inflace v nedohlednu

Analytici očekávají, že ekonomická data z prvního čtvrtletí roku 2024, která budou zveřejněna tento týden, ukážou na velmi silnou ekonomiku, ať už se na ně podíváme pod jakýmkoli úhlem.

Americká nezaměstnanost je rekordně nízká, HDP vykazuje růst, výdaje domácností jsou vysoké. Nic tedy nenasvědčuje tomu, že by měla ekonomika chladnout a inflace klesat.

Navíc vzrůstající ceny komodit vyvolávají obavy z jejího urychlení. Vzrostla cena průmyslových kovů, jako je měď, ale i zlata a stříbra a některých zemědělských komodit.

Mimo to i cena ropy Brent vystoupala poprvé od října 2023 nad 90 dolarů za barel. Vzhledem k tomu, že růst její ceny vstupuje do ceny v podstatě všech fyzických produktů přes zdražení jejich dopravy, obávají se někteří analytici, že se inflace jen tak nezbavíme.

Vývoj cen 3 klíčových komodit od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Zlato / 1 oz zlata
Načítání
Načítání
Načítání
Ropa (Brent) / 1 barel (Brent)
Načítání
Načítání
Načítání
Měď / 1 tuna mědi
Načítání
Načítání
Načítání

Úrokové sazby snad letos klesnou alespoň jednou

Ve čtvrtek bude zveřejněn březnový index výdajů na osobní spotřebu, což je Fedem preferovaný ukazatel inflace a bude to poslední číslo, které představitelé budou moci zhodnotit před svým blížícím se zasedáním.

Poznámka

Oproti předchozím očekáváním, že centrální banka sníží úrokové sazby hned zkraje roku, později naděje opadly. Trhy pak očekávaly první snížení v březnu, dokud nepřišel vysoký údaj o inflaci v lednu a pak i v únoru a potenciální první snížení se posunulo na červen.

Nyní obchodníci na trhu s futures na federální fondy sázejí na to, že Fed sníží poprvé sazby až v září a celkově klesnou letos jen jednou nebo dvakrát.

Dvouleté výnosy amerických státních dluhopisů, které se obchodují na úrovni přibližně 5 %, také naznačují v příštích 12 měsících pouze jedno snížení sazby federálních fondů, a to o čtvrt procentního bodu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎