Finex.cz logo
Menu
Finex » Indexy » Jaký bude vývoj indexu S&P 500 dle odborníků v závěru roku 2022 a začátkem roku 2023?

Jaký bude vývoj indexu S&P 500 dle odborníků v závěru roku 2022 a začátkem roku 2023?

Jaký bude vývoj indexu S&P 500 dle odborníků v závěru roku 2022 a začátkem roku 2023?
Zdroj: etftrends.com

Stahuje se vám žaludek, když vidíte, že se hodnota vašich akciových portfolií neustále propadá? Co naplat, od začátku pandemie jsme si za téměř dva roky zvykli na neustálý růst, ale ten čas od času narazí na svůj strop.

Akciové trhy zkrátka čas od času zasáhne korekce, nebo se dokonce dostanou do medvědího trhu, ale to je pouze přirozená součást jejich cyklu a je důležité v takových chvílích nepanikařit.

Probíhající výprodej amerických akcií přitom není ničím jiným než tím, že trh prochází procesem dosažení dna, který nakonec povede k dalším ziskům. Období, kdy akciové trhy rostou, jsou zpravidla mnohem delší a právě v takových chvílích jsou trpěliví dlouhodobí investoři odměňováni.

Právě to, že se nacházíme v procesu hledání dna akciových trhů, tvrdí analytik společnosti Stifel Barry Bannister, podle něhož existuje několik katalyzátorů, které mohou v první čtvrtletí roku 2023 vyhnat index S&P 500 ze současných úrovní o 19 % výše na 4 400 bodů.

Vývoj indexu S&P 500 za poslední 2 roky
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Americká inflace již začíná zpomalovat

"Pouze v případě, že bude Fed v listopadu a prosinci postupně ještě více jestřábí, očekáváme další růst výnosů 10letých státních dluhopisů, což by mělo negativní dopady na akciový trh. Inflace již zpomaluje a inflační ukazatele indikují její další zpomalení. Je však otázkou, zda je tento proces pro Fed dostatečně rychlý," uvedl Bannister.

Ačkoli srpnová americká inflace 8,3 % byla vyšší, než se očekávalo, a vedla k masivnímu výprodeji na akciovém trhu, představovala zpomalení oproti červencovému růstu o 8,5 % a červnovému tempu 9,1 %.

Nižší údaje o inflaci by podle Bannistera měly dodat Federálnímu rezervnímu systému důvěru k přechodu na pauzu ve zvyšování úrokových sazeb, protože na každém zasedání FOMC je stále více závislý na datech, a tento posun by mohl vést k velkému růstu cen akcií.

Vývoj inflace v USA za posledních 5 let
Vývoj inflace v USA za posledních 5 let
Zdroj: tradingeconomics.com

O dalším vývoji indexu rozhodne celkový stav americké ekonomiky

Pro směřování indexu S&P 500 je však zřejmě nejdůležitější, zda se americká ekonomika dostane do recese, a to se podle něj stane až ve třetím čtvrtletí roku 2023. To znamená, že od nynějška až minimálně do konce prvního čtvrtletí existuje několikaměsíční obchodní okno pro růst akciového trhu. A toto obchodní okno dokonale koresponduje s příznivými sezónními daty o akciovém trhu.

"Téměř všechny výnosy indexu S&P 500 se odehrávají od 1. listopadu do 30. dubna následujícího roku. Politika Fedu plus negativní sezónnost indexu S&P 500 (květen až říjen – jsou obvykle měsíce s nejhorší výkonností) jsou protivětry, které by měly od listopadu 2022 do dubna 2023 ustoupit," podotkl Bannister.

A do listopadu by se podle něj mohlo značně vyjasnit několik obav, které investory znepokojují, mimo jiné válka mezi Ruskem a Ukrajinou, lepší zimní předpovědi, které by přály evropské energetické krizi, a výsledky amerických voleb v polovině volebního období.

Aby se investoři připravili na potenciální růst trhu na začátku příštího roku, doporučuje Bannister vlastnit velké technologické akcie a cyklické hodnotové akcie, které se nacházejí v sektorech maloobchodu, výstavby domů a bank.

Růst/pokles amerického HDP za poslední 3 roky
Růst/pokles amerického HDP za poslední 3 roky
Zdroj: tradingeconomics.com

Goldman Sachs Bannisterův optimismus nesdílí

Naprosto opačný odhad oproti analytikovi společnosti Stifel představila investiční banka Goldman Sachs. Ta snížila svůj odhad cílové hodnoty indexu S&P 500 na konci roku 2022 přibližně o 16 % na 3 600 bodů, protože podle ní americký Federální rezervní systém nevykazuje žádné známky ústupu od svého agresivního postoje ke zvyšování úrokových sazeb.

Analytici Goldman Sachs napsali, že očekávaná trajektorie úrokových sazeb centrální banky je nyní vyšší než činil předchozí odhad, a proto musí snížit svou předchozí cílovou hodnotu, která činila 4 300 bodů.

"Na základě diskusí s našimi klienty většina akciových investorů přijala názor, že se nevyhneme tvrdému přistání, přičemž jejich pozornost se soustředí na načasování, rozsah a trvání potenciální recese. Zároveň se snaží upravit investiční strategie pro tento výhled," napsal analytik Goldman David Kostin.

Fed ve středu 21. 9. naznačil, že globální centrální bankéři budou pokračovat ve svém boji za potlačení inflace, a potřetí za sebou zvýšil americké úrokové sazby o 75 bazických bodů. Navzdory optimismu Barry Bannistera je pravdou, že také signalizoval, že se náklady na půjčky budou v letošním roce dále zvyšovat.

Slovo závěrem

Ať už se v následujících měsících naplní první nebo druhý scénář, současná situace je jasným argumentem, proč byste měli do akcií investovat pouze dlouhodobě s investičním horizontem alespoň 10 let. Případný další pokles je navíc obhajobou pravidelného investování – když se akciové trhy propadají, vy za stejnou částku nakoupíte více jednotek daného investičního aktiva a dlouhodobě vás jakýkoliv pokles nemusí příliš trápit, máte-li dost času do konce investičního horizontu.

Pokud jste se ovšem nechali v minulých měsících zlákat vidinou snadného a rychlého zisku na akciovém trhu, pravděpodobně dnes pláčete nad výdělkem.

Proto ještě jednou opakujeme – ano, akciový trh je z dlouhodobého hlediska jedním z nejlepších míst ke zhodnocení peněz. Za předpokladu, že tyto peníze hodláte investovat dlouhodobě.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo