Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investice do dronů – Vše co potřebujete vědět před příchodem revoluce v dopravě

Publikováno
Investice do dronů – Vše co potřebujete vědět před příchodem revoluce v dopravě
Zdroj: depositphotos.com

V dnešní době všeobecné nejistoty, kdy většina konzervativních aktiv nedokáže udržet svojí hodnotu, natož generovat zisk, je zapotřebí se poohlédnout po jiných, alternativních způsobech investování. Jednu takovou příležitost může nabízet trh s drony, který v posledních letech významně roste, a který prošel i zásadními legislativními úpravami. V tomto článku si celý trh s drony přiblížíme a podíváme se na ty nejzajímavější možnosti, jak do tohoto mladého tržního segmentu investovat.

Dronem obvykle označujeme jakékoliv dálkově řízené letadlo, které je pod kontrolou buď lidského pilota, nebo je samostatně schopné provádět autonomní lety. Drony jsou charakteristické tím, že se v nich potkávají jak technologie z leteckého průmyslu, tak moderní technologie umělé inteligence. Využití dronů je široké. Jedná se o úkony od záchranářských prací, hašení požárů, natáčení filmů, až po konkrétní činnosti, jako je doručování zásilek.

Trh s drony

Podle Drone Industry Insights by měl tento trh do roku 2026 dosáhnout tržní kapitalizace 41,3 miliard dolarů, přičemž jeho velikost v roce 2021 byla pouze 26,3 miliard SD. Kromě profesních specializací, by měl být v následujících letech zaznamenán také boom osobních dronů. Z tohoto trendu by mohla těžit společnost GoPro, která vyrábí kamery právě do dronů s komerčními účely.

Počet registrovaných dronů v USA v roce 2022 dosáhl hodnoty přes 853 000.

Hlavním lídrem na trhu s drony je Čína. Konkrétně se jedná o společnost Da-Jiang Innovations se sídlem v Shenzhenu, která vlastní 76 % celosvětové produkce dronů. Ihned v jejím závěsu se nachází společnost Intel, které patří 4,1 % trhu s drony. Dále se umístily společnosti Yuneec s 3,6 % a 3D Robotics s 2,6 % tržního podílu.

Do těchto a dalších společností, je možné investovat pomocí dvou ETF, které nabízejí diverzifikovanou možnost investování do tohoto moderního trhu napříč sektory, které si nyní popíšeme blíže.

  • ARK Autonomous Technology & Robotics ETF
  • Innovator Loup Frontier Tech ETF

Vojenské a policejní drony

Především v těchto dvou sektorech došlo v poslední době k největší poptávce po dronech. Válka se podle tohoto trendu přesunula ze zákopů a přímých střetů do oblasti technologií a umělé inteligence. Naopak policejní drony jsou hojně využívány jako nástroj prevence kriminality, případně jako dohled na politických nebo sportovních setkáních.

V případě Rusko-Ukrajinského konfliktu vzrostla poptávka především po vojenských dronech od společnosti AeroVironment. Možná to některé čtenáře překvapí, ale v segmentu dronů hraje důležitou roli také společnost Boeing, jež dokázala dron využít k vůbec prvnímu tankování paliva za letu. Rovněž společnost Lockheed Martin, která je známá především investorům do vesmírných akcií má část svého pole působnosti v tomto segmentu.

Doručovací drony

Zajímavým segmentem jsou doručovací drony, které jsou používány k přepravě zboží a zásilek. V tomto případě existují určité legislativní obtížnosti v tom, jak by měl být správně doručovací dron identifikován. Nicméně jak si za chvilku ukážeme, v tomto oboru mají ambice velké logistické, malo a velkoobchodní společnosti, takže je dosti pravděpodobné, že legislativa bude kvůli lukrativitě segmentu brzy dokončena.

  • Již v roce 2020 získala společnost Amazon povolení používat bezpilotní drony k doručování zásilek. V roce 2024 by měl být na trh uveden první doručovatelský dron z projektu Prime Air s označením MK30. V jeho nasazení brání “pouze” legislativní nařízení, protože tento typ dronů nemůže létat nad chodníky a silnicemi.
  • Společnost UPS je první firmou, která může na území USA provozovat neomezenou dálkově ovládanou doručovací síť.
  • Další velkou společností, vstupující do dronové dopravy, je FedEx. Ta se v loňském roce spojila se společností Elroy Air, se kterou spolupracuje na zlepšení systému Wing Aviation, pomocí kterého by měla v roce 2023 otestovat první autonomní dodávku nákladu.

Velmi specifickým oborem, v rámci doručovacích dronů, může být segment stavebnictví. V USA byla zaznamenána poptávka od stavebních společností, které zjišťují potenciál využití dronů při stavitelských pracích. Jednalo se o poptávku na přesun potrubí, akvaduktů a elektrického vedení. Již dnes jsou drony využívány k mapování katastrálních jednotek a kontrole úrody na polích. Nyní si pojďme představit dvě akcie společností, podnikajících právě v oblasti dronů.

1) Northrop Grumman

Meziroční růst tržeb: 2,62 %
Predikce tržeb na 2023: 38,33 miliard USD
Roční dividendy: 6,92 USD/akcie

Akcie Northrop Grumman se obchodují ve strmém rostoucím trendu, který je podpořen trendovou čárou. V současné době se akcie obchodují právě na její hodnotě a to po poměrně silném cenovém propadu, který nastal po vytvoření historických maxim. Pokud bude rostoucí trendová čára pokořena, nejbližší support se nachází na ceně 380 USD, kde vzniká konfluence silného volume a 61,8 % Fibonacciho retracementu.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Northrop Grumman
Měsíční akciový graf společnosti Northrop Grumman

2) Kratos Defense & Security Solution

Meziroční růst tržeb: 10,7 %
Predikce tržeb na 2023: 988,3 milionu USD
Roční dividendy: ne

Silný cenový propad postihl akcie Kratos poté, co trh v loňském roce konsolidoval okolo svých historických maxim. Tento pád zastavila až hodnota nejsilnějšího volume od roku 2016, na které se trh v současné době nachází. Probíhající nákupní korekce, případně počátek nového trendu, může být předzvěstí pro vznik technické formaci pullback a následnému růstu. Ovšem pád akcií pod cenu 10 USD by znamenal pokračující prodejní trend.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Kratos Defence & Security Solution
Měsíční akciový graf společnosti Kratos Defence & Security Solution

Závěr

Tržní segment dronů nabízí investorům zajímavý potenciál. Podle odhadů by měl do roku 2025 tento trh růst o 66 %. V současné době se o tento segment zajímají velké logistické společnosti, což by mělo pomoci urychlit legislativu, protože tento trh stále vykazuje v tomto ohledu nedostatky. Velký potenciál nabízejí doručovací drony , které by měly přinést revoluci v přepravě objednávek a materiálu. Poptávka po dronech je i z dalších segmentů, především stavebnictví, kde by drony mohly nahradit těžké jeřáby a přepravníky.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎