Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza vesmírných akcií – Rakety, satelity a vesmírná infrastruktura. Naleznou místo i ve vašem portfoliu?

Publikováno
Analýza vesmírných akcií – Rakety, satelity a vesmírná infrastruktura. Naleznou místo i ve vašem portfoliu?
Zdroj: depositphotos.com

Odvětví vesmírných toulek, bádání a zkoumání se přesunulo z vládního sektoru do sektoru soukromého, což otevírá nové možnosti pro investory, podílet se na financování nejen zkoumání vesmíru, ale také v tomto oboru zhodnocovat své peníze. V tomto článku se podíváme do vesmírného segmentu trochu hlouběji a seznámíme se se zajímavými akciemi z prostředí raketové dopravy, satelitní komunikace a vesmírné infrastruktury. Možná budete překvapeni, jak odlišné podmínky v těchto sektorech panují. Pojďme tedy na to.

Vesmírný investiční segment je teprve v plenkách, ale očekává se jeho růst, kdy má podle analytiků do roku 2040 disponovat tržní kapitalizací 1 bilionu dolarů. Možná se to v současné době nezdá, ale nad hlavami nás obyvatel planety již nyní poletuje 5 500 aktivních vesmírných objektů. Podle Úřadu OSN pro vesmírné záležitosti bylo od roku 1957 do vesmíru vypuštěno celkem 14 800 objektů, z nichž je přes 10 000 stále na oběžné dráze.

63 % umělých satelitů země pochází z USA.

Z umělých družic, které obíhají na orbitě naší planety, je 31 klasifikováno jako civilních, 172 jako vládní, 237 jako vojenské a 2 992 jako komerční. Jak jsme si již řekli, vesmírnému inženýrství vévodí USA. V patách mu je ovšem Čína, která do vesmíru vypustila 541 umělých družic. Následuje Spojené království se 486 a Rusko s 172 družicemi. To bylo malé statistické okénko a nyní se pojďme podívat do samotných vesmírných sektorů.

Vlastníci raket

Jedná se o velmi důležitý sektor, bez kterého by nebylo možné na oběžnou dráhu země umisťovat orbitální stanice ani satelity. Proto se jedná o segment s největší tržní kapitalizací a zároveň, jak za chvilku sami uvidíte, akcie společností vlastníci rakety samy míří vzhůru. Premiantem v tomto segmentu je společnost Boeing, my se ale podíváme na dvě méně známé společnosti.

1) Lockheed Martin

Meziroční tržby: -1,58 %
Predikce tržeb 2023: 65,66 miliard USD
Roční dividendy: 12 USD

Akcie Lockheed Martin se obchodují na svých maximech poté, co trh učebnicově otestoval nejbližší support na hodnotě 390 USD. Tato cenová úroveň je velmi silná, protože se na ní vyskytuje největší volume od roku 2019. Akcie této společnosti vykazují rostoucí trend, který by v případě další prodejní korekce mohl znamenat podporu pro ještě dlouhodobější akciový růst.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Lockheed Martin
Měsíční akciový graf společnosti Lockheed Martin

2) Aerojet Rocketdyne Holdings

Meziroční tržby: 2,27%
Predikce tržeb 2023: 2,3 miliard USD
Roční dividendy: ne

Akcie Aerojet Rocketdyne se obchodují v současné době nacházejí na svých absolutních maximech, kam se vyšvihly po tříměsíčním nákupním trendu. Tyto akci dlouhodobě podléhají rostoucímu trendu, takže prodejní korekce na hodnotu rostoucí trendové linie celý růst těchto akcií pouze podpořila.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Aerojet Rocketdyne Holdings
Měsíční akciový graf společnosti Aerojet Rocketdyne Holdings

Vlastníci satelitů

Společnosti působící v tomto segmentu mají poměrně široké portfolio služeb. Jejich satelity totiž slouží jako komerční (navigace), vojenské, vládní nebo civilní. Kapitalizace tohoto sektoru je o něco nižší než raketového sektoru. Též akcie dokáží zaujmout výrazně odlišný cenový vývoj.

1) Iridium

Meziroční tržby: 17,34 %
Predikce tržeb 2023: 791 milionů USD
Roční dividendy: ne

Akcie Iridium provedly breakout nad svá cenová maxima z roku 2021. Tato maxima nyní tvoří nejbližší supportní zónu, i když případné nákupy na této úrovni mohou být velmi rizikové, protože investor nikdy neví, jak moc silný výběr zisků bude na nových maximech probíhat. Každopádně akcie Iridium se obchodují v dlouhodobém růstovém trendu, při kterém trh vždy respektoval hodnoty rostoucí trendové čáry. Pokud by se tyto akcie dostaly pod trendovou čáru, bude to značit příchod negativního sentimentu.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Iridium
Měsíční akciový graf společnosti Iridium

2) ViaSat

Meziroční tržby: 19,16 %
Predikce tržeb 2023: 2,63 miliard USD
Roční dividendy: ne

Akcie ViaSat se obchodují na svých cenových minimech, kde v postranním trendu vyčkávají na pozitivní fundamentální impuls. V růstu bude akciím bránit několik rezistentních úrovní, které jsou tvořeny cenovými výběžky, které v případě proražení budou naopak trhu sloužit jako supporty. Naopak proražení trhu pod současné low, může značit pokračování v klesajícím trendu, který započal již v roce 2019.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti ViaSat
Měsíční akciový graf společnosti ViaSat

Vesmírná infrastruktura

Tento poměrně široký pojen v sobě obsahuje několik služeb, které jsou v rámci vesmírné infrastruktury poskytovány. Jedná se například o telekomunikační služby, meteorologické snímání, navigační systémy a další vědecky zaměřené služby. Na vesmírné infrastruktuře se také podílí Česká republika, která působí v rámci Evropské kosmické agentury (ESA). Situace v tomto segmentu je z pohledu kapitálu nejhorší, což se odráží i v akciovém vývoji následujících společností.

1) Rocket Lab USA

Meziroční tržby: 269,76 %
Predikce tržeb 2023: 292 milionů USD
Roční dividendy: ne

Akcie Rocket Lab USA se v současné době obchodují nad hodnotou klesajíc trendové čáry, ovšem jejich cena směřuje dolů. Dlouhodobá konsolidace akcií na svých minimech zatím přinesla pouze jednu snahu o růst, která byla vzápětí nekompromisně negována. Pokud akcie překonají hodnotu 8 USD, bude teprve tehdy možné hovořit o potencionálním růstu.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní akciový graf společnosti Rocket Lab USA
Týdenní akciový graf společnosti Rocket Lab USA

2) Astra Space

Meziroční tržby: neuzavřený fiskální rok
Predikce tržeb 2022: 4 miliony USD
Roční dividendy: ne

Velmi silný propad potkal akcie Astra Space, které od roku 2021, po svém IPO a krátkodobém růstu, pouze ztrácejí na hodnotě. Akcie této mladé společnosti se téměř polovinu svého života pohybují na svých cenových minimech okolo 2 USD za akcii. Nízká cena tak může být tou hlavní výhodou těchto vesmírných akcií. Pokud trh překoná hodnotu nejsilnějšího volume na ceně 4 USD, bude mít v zádech silný fundament a především první silný support. V současné době je trh bez podpůrných cenových úrovní.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní akciový graf společnosti Astra Space
Týdenní akciový graf společnosti Astra Space

Závěr

Tento prozatím mladý investiční obor v sobě může skrývat skutečně vesmírný potenciál. V tomto článku jsme se zaměřili pouze na společnosti kotované v USA, které mají největší podíl na tom, kolik umělých družic obíhá naší planetu.

Vesmírné investovaní lze rozdělit do třech základních segmentů. Lze investovat do raketových akcií, které se pohybují na svých maximálních cenách a dlouhodobě rostou. Případně do do segmentu satelitů, který v sobě skrývá vysoký potenciál a zajišťuje diverzifikované služby. Nebo nakonec do segmentu vesmírné infrastruktury, který je nejméně kapitalizovaný, ale akcie společností lze pořídit za nízkou cenu. Výše uvedené akcie by měli být do roku 2040 součástí tržního prostředí disponujícím 1 biliardou amerických dolarů.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎