Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Inflace v USA pod očekáváním implikuje mírnější politiku Fed – Jak reagují trhy?

Inflace v USA pod očekáváním implikuje mírnější politiku Fed – Jak reagují trhy?

Inflace v USA pod očekáváním implikuje mírnější politiku Fed – Jak reagují trhy?
Zdroj: depositphotos.com

Inflace ve Spojených státech byla právě zveřejněna a je pod očekáváním trhu. Některé portály dokonce předpovídaly větší hodnoty o více jak půl procentního bodu. Nakonec dosahuje červencová inflace "pouhých" 8,5 %. To mělo logicky vliv na očekávání trhu ohledně budoucí měnové politiky. Vzhledem k tomu, že inflace neakceleruje, asi Federální rezervní systém svou politiku lehce zmírní. Pamatujme ale, že do té doby se může ještě leccos změnit. Do dalšího zasedání totiž zbývá zhruba šest týdnů.

Inflace pod očekáváním trhu – Fed zmírní restriktivní politiku

Tržní konsensus ohledně červencové inflace činil 8,7 %. Dle metodik některých portálů dosahoval odhad i nad 9 %. Ve skutečnosti naměřená meziroční inflace dosahuje 8,5 %. Tedy mírně pod očekáváním. Díky tomu je taky úvodní reakce kapitálového trhu růstová.

Inflace v USA každopádně zůstává výrazně zvýšená. Vyjma červnových hodnot se pořád Spojené státy drží kolem 8,5 %. Sice nedochází k akceleraci, ale pořád jde o příliš vysokou hodnotu. Proto je absurdní tvrdit, že Fed najednou změní zase kurz a přestane sazby zvyšovat úplně. To je pomýlená úvaha, která zkrátka neobstojí.

Inflace v USA
Inflace v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

Avšak inflace pod očekáváním trhu implikuje, že americká měnová autorita zmírní tempo růstu základní úrokové sazby. Z přiloženého sloupcového grafu vyplývá, že tržní konsensus je pro růst sazeb o 0,5 procentního bodu. Zhruba 60 % pro 0,5 procentního bodu, zhruba 40 % pro 0,75 procentního bodu. Přitom ještě minutu před zveřejněním inflace byl poměr opačný.

Fed Watch
Fed Watch
Zdroj: cmegroup.com

Mějte ale na paměti, že očekávání trhu je velmi vrtkavé. Do následujícího zasedání FOMC zbývá cca šest týdnů a do té doby se toho může stát hodně. A pospolu s tím právě i očekávání ohledně jejich budoucí měnové politiky.

Jaká je reakce trhů?

Meziroční inflace 8,5 % není pro riziková aktiva jako jsou akcie a bitcoin vůbec nic příznivého. Jedná se o špatný fundament, protože to zvyšuje rizikovost a napětí na trhu. Ačkoliv je to nepříznivý fundament, riziková aktiva reagovaly okamžitě růstem. Proč? Protože je hodnota pod očekáváním trhu. A jak jsme si již řekli, implikace je taková, že Fed by měl zmírnit tempo růstu základní úrokové sazby.

Možná to nedává na první pohled příliš smysl, ale je nutné prvně pochopit, že burza má svou vlastní logiku. A to jistou dobu trvá, než zmíněné člověk jaksi přijme za své. Je to potřeba pochopit.

Denní graf indexu S&P 500
Denní graf indexu S&P 500
Zdroj: tradingview.com

Denní graf indexu S&P 500 v každém případě pokračuje v kurzovém růstu. Po několik dnů se kurz prakticky nehnul od S/R levelu 4 100 bodů. Se zveřejněním nových dat trh ale dostal impuls a propracovali jsme se zpět k S/R levelu 4 230 bodů.

4H graf bitcoinu
4H graf bitcoinu
Zdroj: tradingview.com

Pro bitcoin platí to samé. Po mnoho dní je volatilita na tomto trhu naprosto minimální. Jakmile došlo ke zveřejnění inflace, bitcoin směřuje ke zvýrazněné oblasti, kde byl v poslední době postup několikrát zamítnut.

Denní graf dolarového indexu
Denní graf dolarového indexu
Zdroj: tradingview.com

A pak tu máme denní graf dolarového indexu. Ten drží již od poloviny července klesající trend. A s dnešním zveřejněním dat začal kurz velmi rychle ztrácet.

Závěrem

Inflace je nesmírně důležitý údaj, okolo kterého se nyní točí měnová politika centrálních bank. Pro nás je klíčový Fed, který má zasedání 21. září.

To je poměrně dlouhá doba. A přirozeně nás do té doby ještě čekají inflační data za srpen. Jestli dopadnou špatně, inflační očekávání se opětovně může překlopit ve prospěch přísnější měnové politiky.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo