V posledních letech se vysoké úrokové sazby hypotečních úvěrů staly překážkou pro mnoho lidí, kteří plánovali pořízení vlastního bydlení.
Nicméně, v posledním půlroce došlo k pozvolnému snižování těchto sazeb, což vede k nárůstu objemu sjednaných úvěrů a zvýšení počtu zájemců o hypoteční úvěry. Podle nejnovějších údajů od České bankovní asociace o hypotéce uvažuje skoro každý pátý Čech.
Česká bankovní asociace vycházela z květnového průzkumu, který pro ni vypracovala agentura Ipsos na reprezentativním vzorku populace Česka ve věku 18–79 let. Průzkum ukázal, že 18 % obyvatelstva plánuje hypotéku na financování vlastního bydlení.
Úroková sazba v hlavní roli, RPSN je až vedlejší
Při rozhodování o výběru banky hraje největší roli výše úrokové sazby, která je klíčovým kritériem pro 41 % zájemců.
Zhruba třetina lidí se pak orientuje podle RPSN (roční procentní sazby nákladů), která zahrnuje i další poplatky spojené s úvěrem, jako je odhad ceny nemovitosti nebo zápis zástavního práva na katastru nemovitostí.
Pro 22 % oslovených respondentů je hlavním faktorem doporučení finančního poradce. Poradci však dlouhodobě zdůrazňují, že výše úrokové sazby není jediným kritériem při výběru hypoteční banky.
“Úrokové sazby považuji za velmi důležitou součást, ale rozhodně ne nejpodstatnější. Velmi často narážíme na metodiku jednotlivých bank a na nároky na uznání příjmu, například u OSVČ. Vždy se snažíme jít nejprve po průchodnosti hypotéky a pak teprve po ceně,” říká Tomáš Rusňák, hypoteční specialista zprostředkovatelské společnosti Taurum Finance.
Enormní zájem zvýší ceny nemovitostí
Klienti se budou nyní soustředit zejména na stlačování výše úrokových sazeb, aby ušetřili na měsíčních splátkách. Avšak růst zájmu o hypotéky povede k opětovnému růstu cen nemovitostí.
Proto hypoteční zprostředkovatelé radí přijít do banky s nabídkou od konkurence. Údajně je tak vyšší šance získat lepší podmínky.
Banky však také vyráží do boje. Budou soupeřit nejen o nové klienty, ale i o ty, kterým brzy končí fixace úrokových sazeb. Podle průzkumu Ipsos má 13 % klientů refixaci hypoték v plánu do jednoho roku a 36 % během roku až dvou let, což představuje stovky tisíc potenciálních klientů na českém trhu.
Zatímco menší banky se zaměří na získání těchto klientů, velké banky, jako ČSOB, Česká spořitelna a Komerční banka, se snaží refinancování omezit zavedením přísných opatření, například snížením provizí pro zprostředkovatele na polovinu. Důvodem je, že při předčasném splacení úvěrů bankám vznikají mnohamilionové ztráty.
Další banky, například Air Bank, Fio banka a Moneta Money Bank, se rozhodly úplně přerušit spolupráci se zprostředkovateli.
ČSOB se toho vůbec nebojí a vyžaduje po makléřích vrácení celé provize, pokud klient nedodrží dohodnutou fixaci a refinancuje úvěr předčasně.
To může ovlivnit motivaci poradců k zprostředkování refinancování. Podle Davida Eima z Gepard Finance by však slušní poradci měli upřednostnit výhodnější podmínky pro klienty, i kdyby to znamenalo nižší provizi.
Výhled na vývoj úrokových sazeb
Poskytovatelé úvěrů na bydlení očekávají, že průměrná hypoteční úroková sazba bude na konci roku činit 4,5 %, a příští rok by mohla klesnout ke 4 %.
Podle Radka Slavíka z Hypodomu se hypoteční sazby kolem 3 % považují za velmi výhodné, přičemž dlouhodobě udržitelné jsou sazby mezi 3 a 4 %. Vzhledem k současné situaci je nepravděpodobné, že by sazby opět klesly pod 2 % .
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.