Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hypotéku plánuje skoro každý pátý Čech! Co udělají klesající sazby s trhem?

Úrokové sazby hypoték v České republice klesají, což zvyšuje zájem o úvěry na bydlení. Téměř každý pátý Čech nyní zvažuje pořízení hypotéky. Co to udělá s hypotečním trhem?

Publikováno
Hypotéku plánuje skoro každý pátý Čech! Co udělají klesající sazby s trhem?
Zdroj: depositphotos.com

V posledních letech se vysoké úrokové sazby hypotečních úvěrů staly překážkou pro mnoho lidí, kteří plánovali pořízení vlastního bydlení.

Nicméně, v posledním půlroce došlo k pozvolnému snižování těchto sazeb, což vede k nárůstu objemu sjednaných úvěrů a zvýšení počtu zájemců o hypoteční úvěry. Podle nejnovějších údajů od České bankovní asociace o hypotéce uvažuje skoro každý pátý Čech.

Česká bankovní asociace vycházela z květnového průzkumu, který pro ni vypracovala agentura Ipsos na reprezentativním vzorku populace Česka ve věku 18–79 let. Průzkum ukázal, že 18 % obyvatelstva plánuje hypotéku na financování vlastního bydlení.

Úroková sazba v hlavní roli, RPSN je až vedlejší

Při rozhodování o výběru banky hraje největší roli výše úrokové sazby, která je klíčovým kritériem pro 41 % zájemců.

Zhruba třetina lidí se pak orientuje podle RPSN (roční procentní sazby nákladů), která zahrnuje i další poplatky spojené s úvěrem, jako je odhad ceny nemovitosti nebo zápis zástavního práva na katastru nemovitostí.

Pro 22 % oslovených respondentů je hlavním faktorem doporučení finančního poradce. Poradci však dlouhodobě zdůrazňují, že výše úrokové sazby není jediným kritériem při výběru hypoteční banky.

“Úrokové sazby považuji za velmi důležitou součást, ale rozhodně ne nejpodstatnější. Velmi často narážíme na metodiku jednotlivých bank a na nároky na uznání příjmu, například u OSVČ. Vždy se snažíme jít nejprve po průchodnosti hypotéky a pak teprve po ceně,” říká Tomáš Rusňák, hypoteční specialista zprostředkovatelské společnosti Taurum Finance.

Enormní zájem zvýší ceny nemovitostí

Klienti se budou nyní soustředit zejména na stlačování výše úrokových sazeb, aby ušetřili na měsíčních splátkách. Avšak růst zájmu o hypotéky povede k opětovnému růstu cen nemovitostí.

Proto hypoteční zprostředkovatelé radí přijít do banky s nabídkou od konkurence. Údajně je tak vyšší šance získat lepší podmínky.

Banky však také vyráží do boje. Budou soupeřit nejen o nové klienty, ale i o ty, kterým brzy končí fixace úrokových sazeb. Podle průzkumu Ipsos má 13 % klientů refixaci hypoték v plánu do jednoho roku a 36 % během roku až dvou let, což představuje stovky tisíc potenciálních klientů na českém trhu.

Zatímco menší banky se zaměří na získání těchto klientů, velké banky, jako ČSOB, Česká spořitelna a Komerční banka, se snaží refinancování omezit zavedením přísných opatření, například snížením provizí pro zprostředkovatele na polovinu. Důvodem je, že při předčasném splacení úvěrů bankám vznikají mnohamilionové ztráty.

Další banky, například Air Bank, Fio banka a Moneta Money Bank, se rozhodly úplně přerušit spolupráci se zprostředkovateli.

ČSOB se toho vůbec nebojí a vyžaduje po makléřích vrácení celé provize, pokud klient nedodrží dohodnutou fixaci a refinancuje úvěr předčasně.

To může ovlivnit motivaci poradců k zprostředkování refinancování. Podle Davida Eima z Gepard Finance by však slušní poradci měli upřednostnit výhodnější podmínky pro klienty, i kdyby to znamenalo nižší provizi.

Výhled na vývoj úrokových sazeb

Poskytovatelé úvěrů na bydlení očekávají, že průměrná hypoteční úroková sazba bude na konci roku činit 4,5 %, a příští rok by mohla klesnout ke 4 %.

Podle Radka Slavíka z Hypodomu se hypoteční sazby kolem 3 % považují za velmi výhodné, přičemž dlouhodobě udržitelné jsou sazby mezi 3 a 4 %. Vzhledem k současné situaci je nepravděpodobné, že by sazby opět klesly pod 2 % .

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.