Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fixace u hypoték se dramaticky zkrátila! Co za tím stojí?

Průměrná fixace hypoték v Česku klesla z 6,7 na 3,3 roku, tříleté fixace nyní tvoří 75 % trhu! Hypotéky zatím příliš nezlevnily a spotřebitelé čekají na lepší sazby.

Fixace u hypoték se dramaticky zkrátila! Co za tím stojí?
Zdroj: Deeply.cz

Na hypotečním trhu v České republice dochází k významným změnám, které ovlivňují rozhodování spotřebitelů o délce fixace úrokových sazeb.

Zatímco v roce 2020 byla podle dat České národní banky průměrná doba fixace hypotéky 6,7 roku, na začátku letošního roku se tato doba zkrátila na 3,3 roku. A je možné, že se fixace bude nadále zkracovat.

Podle bank a finančních poradců si lidé v současnosti sjednávají především úvěry s tříletou fixací úrokové sazby.

Podíl tříletých fixací je 75 procent

Jiří Vagner ze společnosti Next finanční uvádí, že před rokem bylo 80 procent hypoték s fixací na pět let a zbytek byly tříleté fixace. Nyní je to obráceně. Podíl tříletých fixací je podle hypotečního experta Broker Trustu Libora Vojty Ostatka okolo 75 procent.

Jedním z hlavních důvodů, proč hypotéky s tříletou fixací úrokové sazby dominují trhu, je očekávání dalšího poklesu úrokových sazeb.

Spotřebitelé doufají, že po uplynutí tříleté fixace budou moci refinancovat své hypotéky za výhodnějších podmínek. Tuto změnu podporuje i centrální banka, která v poslední době výrazně snížila svou klíčovou sazbu.

Hypotéky zatím příliš nezlevnily

Navzdory prudkému snížení klíčové sazby centrální bankou, hypotéky zatím příliš nezlevnily. To je způsobeno několika faktory. Jedním z nich je situace na mezibankovním trhu, kde pomalejší pokles inflačních tlaků zpomaluje snižování úrokových sazeb.

Významným faktorem, který ovlivňuje cenu hypoték v Česku, jsou také kroky centrálních bankéřů v USA. Americký Federální rezervní systém (Fed) má značný vliv na globální finanční trhy, včetně České republiky.

Když Fed zvyšuje úrokové sazby, zvyšují se i náklady na půjčky na mezibankovním trhu, což následně ovlivňuje a zvyšuje i ceny hypoték v Česku.

Výrazného zlevnění hypoték letos nečekejme. Podle Milana Voldřicha z Raiffeisenbank sazby klesnou na konci roku mírně pod 5 procent na zhruba 4,8 procenta. Česká spořitelna a Partners odhadují 4,5 až 5 procent, zatímco nejoptimističtější predikce jsou mezi 4 a 4,5 procent od společnosti Next finanční.

Cena hypoték by mohla do konce roku klesnout, pokud se situace na mezibankovním trhu stabilizuje a pokud centrální banky, včetně Fedu, nebudou nadále zvyšovat úrokové sazby.

Nicméně, spotřebitelé by měli být připraveni na možnost, že ceny hypoték zůstanou na současných úrovních nebo se dokonce mírně zvýší, pokud zůstane vysoká inflace a centrální banky budou nuceny pokračovat v restriktivní měnové politice.

Proč nejsou delší fixace oblíbené?

“Delší fixace nejsou preferované kvůli očekávání poklesu sazeb,” říká Jan Brejl, obchodní ředitel skupiny Partners. Banky často nenabízejí fixace delší než pět let kvůli riziku refinancování. Některé je z nabídky zcela vyřadily.

U úvěrů sjednaných do konce srpna lze refinancovat hypotéku za nízký poplatek. Od září klienti zaplatí za předčasné splacení 0,25 procent ze splácené jistiny za každý zbývající rok fixace, maximálně 1 procento.

Podle Hrubého banky upřednostňují kratší fixace do pěti let. Obávají se totiž, že stanovený maximální poplatek za předčasné splacení neodradí od tzv. hypoteční turistiky.

Kvůli tomu čelí nákladům při odchodu klientů ke konkurenci. Vysoké sazby v minulých letech mohou vést k refinancování portfolia v hodnotě stovek miliard korun na levnější hypotéky. Průměrná doba fixace klesla z loňských 4,2 roku na 3,3 roku, přičemž v roce 2022 byla šest let.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.