Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Alarmující nárůst dluhů v Česku: Mladí riskují a zadlužují se jako nikdy předtím!

Zadlužování Čechů opět zrychluje, nejvyšší podíl na celkovém dluhu mají sice hypotéky, ale Češi si aktuálně půjčují hlavně na spotřebu. Čím dál tím více se také zadlužují mladí!

Alarmující nárůst dluhů v Česku: Mladí riskují a zadlužují se jako nikdy předtím!
Zdroj: depositphotos.com

V prvním čtvrtletí tohoto roku zaznamenala Česká republika významný nárůst zadlužení obyvatel. Celkový dluh Čechů meziročně vzrostl o 5,6 procenta na částku 3,36 bilionu korun.

Tento růst je přičítán zejména zvýšené úvěrové aktivitě, poháněné zotavováním hypotečního trhu a rostoucí poptávkou po spotřebitelských úvěrech.

Také dluh z úvěrů na bydlení vzrostl meziročně o 5,4 procenta a dosáhl 2,78 bilionu korun. Spotřebitelské úvěry se zvýšily o 6,6 procenta na 577 miliard korun.

Tyto údaje vyplývají z dat bankovních a nebankovních registrů zpracovaných společností CRIF – Czech Credit Bureau.

Hlavním důvodem je pokles úrokových sazeb

Ekonom Jakub Seidler z České bankovní asociace vysvětluje, že růst zadlužení domácností je především výsledkem zvýšené úvěrové aktivity. “Hypoteční trh se zotavuje a nově poskytnuté spotřebitelské úvěry v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostly meziročně o třetinu,” říká Seidler.

Analytik společnosti Akcenta, Miroslav Novák, uvádí, že nárůst půjček českých domácností je spojen s poklesem úrokových sazeb a rostoucí spotřebitelskou důvěrou na začátku letošního roku.

Lidé čekali na pokles sazeb u hypoték, a u spotřebitelských úvěrů si možná chtějí kompenzovat šetření z posledních několika let.

Podle odborníka Nováka se mnoho domácností potýká s problémem splácení starších úvěrů a často si na jejich úhradu berou další spotřebitelské úvěry, čímž se dostávají do bludného kruhu dluhů. Tento růst úvěrové aktivity pravděpodobně bude pokračovat i v nadcházejícím roce.

Novák se spolu s Davidem Šmejkalem z Poradny při finanční tísni shodují, že dalším bodem, který významně přispívá k růstu zadlužení domácností, je inflace. Ta se propisuje například do růstu cen nájmů. Někteří lidé si navíc na jaře půjčovali na úhradu nákladů za energie.

Poznámka

Obyvatelé České republiky celkem dluží 3,36 bilionu korun, přičemž zadlužení meziročně stouplo o 5,6 procenta. Celkový objem nesplácených dluhů dosáhl 29,94 miliardy korun, což je meziročně nárůst o 6,2 procenta. Počet klientů s krátkodobým rizikovým dluhem je 170 959.

Dlužníků v Čechách je 2,33 milionu

Ačkoli objem krátkodobého dluhu mezi čtvrtletími lehce klesl, oproti minulému roku došlo k téměř sedmiprocentnímu meziročnímu nárůstu, přičemž ke konci prvního čtvrtletí dosáhl 577 miliard korun.

Počet dlužníků se oproti stejnému období předchozího roku mírně zvýšil o 1,4 procenta na 2,33 milionu. Průměrná částka na jednoho dlužníka vzrostla o pět procent na 247 tisíc korun.

Dluhy na spotřebu, které jsou často nesplácené, se meziročně nejvíce zvýšily u osob ve věku 15 až 24 let, a to o 26 procent na 1,5 miliardy korun. Tento nárůst nastal i přes pokles počtu nesplácejících klientů. Průměrná nesplácená částka v této věkové skupině vzrostla o 27 procent na 112 tisíc korun.

Šmejkal z dluhové poradny vysvětluje, že mladší spotřebitelé mají větší odvahu zkoušet nové věci a riskovat, což vede k využívání nových úvěrových nástrojů, jako jsou odložené platby u internetových tržišť, mikroúvěry a kreditní karty.

Šmejkal varuje, že by lidé měli pečlivě zkoumat podmínky spotřebitelských úvěrů, včetně podmínek při porušení pravidel splácení.

Finanční vzdělávání by mělo být prioritou

Růst zadlužení českých domácností je znatelný a je poháněn hned několika faktory. Vzhledem k narůstajícímu zadlužování je nezbytné, aby dlužníci pečlivě zvažovali své finanční možnosti a byli informováni o podmínkách úvěrů.

Finanční vzdělávání a osvěta v oblasti úvěrů by měly být prioritou, zejména pro mladou generaci.

Konečným cílem by mělo být, aby se půjčky staly nástrojem pro zlepšení životní úrovně, nikoli zdrojem finančních problémů.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.