Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Refinancování hypotéky vás může nově stát i desítky tisíc korun!

Nová pravidla pro refinancování hypoték v České republice výrazně ovlivní náklady na předčasné splacení. Nově bude potřeba zvážit, zda se refinancování opravdu vyplatí!

Refinancování hypotéky vás může nově stát i desítky tisíc korun!
Zdroj: deeply.cz

Novela zákona o spotřebitelském úvěru, která prošla schválením parlamentu na konci loňského roku, přinese významné změny do oblasti refinancování hypotečních úvěrů.

Tyto změny se týkají zejména možnosti předčasného splacení hypotéky během fixace úrokové sazby. Nové podmínky, které začnou platit od září, mohou významně ovlivnit rozhodování klientů o refinancování a přechodu k jiné bance.

Poplatek za předčasné splacení i několik tisíc

Dosud mohli klienti své hypoteční úvěry předčasně splatit kdykoliv během fixace úrokové sazby, a to za relativně nízký poplatek pokrývající pouze administrativní náklady.

Tento poplatek činil přibližně tisíc korun a měl pokrýt například práci bankéře či poštovné. Avšak nová legislativa zavádí podstatně vyšší poplatky za předčasné splacení, které mohou dosahovat i desítek tisíc korun.

Proč taková razantní změna?

Banky dlouhodobě argumentovaly, že jim při předčasném splacení hypoték vznikají vyšší náklady než jen administrativní.

Nejenže přichází o budoucí úroky, ale také musí splácet peníze, které si na financování úvěru půjčily na mezibankovním trhu. Banky odhadují, že jejich ztráty v období nízkých úrokových sazeb a masivního refinancování dosahovaly desítek milionů korun.

Jak budou nové poplatky vypočítávány?

Od září budou banky při výpočtu nákladů na předčasné splacení hypotéky vycházet z referenční sazby České národní banky (ČNB), která bude reflektovat průměrnou sazbu poskytnutých hypoték za dané období.

Výše poplatku bude stanovena buď jako procento zbývající jistiny za každý rok do konce fixace nebo podle ušlých úroků, přičemž klient zaplatí nižší z těchto dvou částek. Většinou půjde o procentuální část zbývající jistiny, maximálně však jedno procento.

Kdy se refinancování vyplatí?

Rozhodnutí o refinancování závisí na mnoha proměnných, včetně doby do konce fixace, současné úrokové sazby, nabídky konkurence a referenční sazby ČNB. Praktické výpočty ukazují, že refinancování se vyplatí jen při významném rozdílu mezi starou a novou úrokovou sazbou.

Například při rozdílu 0,1procentního bodu může být úspora zanedbatelná po zahrnutí vysokých poplatků, zatímco při větším rozdílu, například 0,3 procenta a více, mohou být úspory značnější.

V potaz se také musí vzít to, zdali se vyplatí podstupovat celý proces refinancování za účelem úspory několika desítek tisíc na úrocích, která se však projeví až kumulativně na konci fixačního období.

Jak vyjednat nejlepší podmínky?

Klienti by měli primárně vyjednávat se svými stávajícími bankami a předkládat jim nabídky od konkurence.

Pokud nechcete trávit čas porovnáváním nabídek, je vhodné obrátit se na specializovaného hypotečního poradce. Jejich služby jsou obvykle bezplatné, protože jsou placeni provizemi od bank.

Při výběru poradce je výhodné zvolit ty s dlouholetou praxí, kteří mají přístup k manažerům hypotečních center a mohou vyjednat lepší podmínky.

Refinancování bude potřeba pořádně zvážit

Nová pravidla pro refinancování hypoték znamenají, že klienti budou muset pečlivě zvážit, zda se jim přechod k jiné bance skutečně vyplatí.

Významnou roli bude hrát nejen úroková sazba, ale i výše poplatků a další podmínky poskytování úvěru. Pro většinu klientů se doporučuje obrátit se na zkušené hypoteční poradce a vyjednat co nejlepší podmínky se svou stávající bankou.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.