Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hypoteční sazby jsou nejníže od května 2022! Jak se budou úroky u hypoték dále vyvíjet?

Průměrné úrokové sazby hypoték v květnu mírně poklesly a jsou nejníže od května 2022. Jak se budou dále vyvíjet a proč se jejich snižování zpomalí?

Hypoteční sazby jsou nejníže od května 2022! Jak se budou úroky u hypoték dále vyvíjet?
Zdroj: Deeply.cz

Na začátku května mírně poklesla průměrná úroková sazba hypoték v České republice z dubnových 5,57 % p.a. na 5,52 % p.a. Je tak na nejnižší úrovni od května 2022, jak uvádí Swiss Life Hypoindex.

Tento index odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečních úvěrů ve výši 80 procent hodnoty nemovitosti a poskytuje základní přehled o hypotečním trhu.

Zatímco Česká národní banka (ČNB) letos snížila dvoutýdenní repo sazbu o 1,5 procentního bodu. Podle Swiss Life Hypoindexu však banky snížily úrokovou sazbu u hypoték pouze o půl procentního bodu.

Základní sazby jsou pod úrovní hypotečních sazeb

Přestože ČNB na svém květnovém zasedání snížila repo sazbu o dalšího půl procentního bodu na 5,25 % p.a., banky hypoteční sazby úměrně tomu nesnížily. Ty se v průměru pohybují na úrovni 5,52 % p.a.

Tento opatrný přístup je přičítán potřebě vytvořit si rezervu proti případným ztrátám při předčasném splacení úvěrů. Tyto situace reguluje novela zákona o spotřebitelských úvěrech zavádějící strop pro poplatky při předčasném splacení.

“Zákonodárci bohužel ignorovali doporučení ekonomů a stanovili poplatek na úrovni, která bankám neumožňuje pokrýt náklady na zajištění financí,” uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select.

Proto musí banky samy vytvářet rezervy. “Tuto rezervu získávají skrze vyšší základní sazby hypoték. I přesto, že někteří odborníci předpovídají růst úrokových sazeb hypoték, aktuálně tento trend nepozorujeme a sazby se mírně snižují. Tento měsíc klesly o dalších 5 bazických bodů na současnou úroveň 5,52 %. p.a.” doplnil Jiří Sýkora.

Zdroj: hypoindex.cz
Swiss Life Hypoindex - výše úrokových sazeb u hypoték květen 2024.
Swiss Life Hypoindex – výše úrokových sazeb u hypoték květen 2024.

 

Výše měsíční splátky mírně klesla

Měsíční splátka u hypotečního úvěru ve výši 3,5 milionu korun s poměrem výše úvěru k hodnotě nemovitosti (LTV) do 80 procent, splatností 25 let a průměrnou nabídkovou sazbou 5,52 % p.a. činila v květnu 21 540 korun.

To představuje meziměsíční pokles o 90 korun a zhruba o tisíc korun od začátku roku.

Minulý měsíc byl zveřejněn odhad, že by se splátka v případě výše uvedeného příkladu mohla do konce roku snížit pod 19 000 Kč měsíčně.

Vzhledem k aktuálním reakcím bank na měnová rozhodnutí ČNB se však tato predikce ukazuje jako příliš optimistická. Musíme přijmout realitu, že úrokové sazby hypoték zůstanou po delší dobu na vyšších úrovních.

Některé sazby se dokonce zase vyšplhaly nad 6 %

I přesto, že v dubnu klesly sazby u všech fixací pod úroveň 6 % p.a., už to není aktuální. V květnu se sazba pro desetiletou fixaci nad 80 procent LTV vyšplhala na 6,01 % p.a.

Sazby pro tříleté a pětileté fixace nad 80 procent LTV rovněž zaznamenaly nárůst. V současné době je nejvýhodnější sazba pro tříletou fixaci pod 80 procent LTV ve výši 5,25 % p.a.

Nová makroekonomická prognóza

ČNB představila novou makroekonomickou prognózu, která očekává mírně nižší inflaci pro letošní rok a zároveň předpovídá vyšší hospodářský růst pro letošní i příští rok.

Zajímavá je především revize prognózy úrokových sazeb, která nově počítá na začátku příštího roku se sazbami kolem 4 % p.a., což je výrazné zvýšení oproti dříve očekávaným 2,5 % p.a.

Prognóza již nedoporučuje rychlé snižování sazeb a připouští, že na příštím zasedání (27. června) by úrokové sazby mohly klesnout pouze o 25 bazických bodů.
Guvernér Michl na tiskové konferenci sám uvedl, že bankovní rada upřednostňuje pomalejší snižování sazeb.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.