Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Grafy z kterých mrazí – Čipoví giganti na kolenou. Stále vlastníte jejich akcie?

Publikováno
Grafy z kterých mrazí – Čipoví giganti na kolenou. Stále vlastníte jejich akcie?
Zdroj: amazonaws.com

Investiční činnost je postavena především na pozitivním fundamentu jednotlivých akciových společností. Společnosti by si měly v rámci volné soutěže navzájem konkurovat, čímž by mělo docházet k inovacím, se kterými je spojena oblíbenost investorů. Tato rovnice ovšem díky tisknutí peněz centrálami bankami již několik let neplatí a akciový trh na to nyní doplácí.

Především technologické akcie byly výrazně překoupeny, a proto v letošním roce padají jako hrušky. V tomto článku si představíme 3 technologické giganty, jejichž akcie za poslední rok ztratily více než 60 % své hodnoty. Z těch červených svíček vám půjde mráz po zádech!

Aktuální cena
Změna
AMD / AMD
Načítání
Načítání
Načítání
Intel / INTC
Načítání
Načítání
Načítání
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání

Letošní akciový propad se výrazně podepsal na segmentu těch technologických akcií, které se specializují na výrobu čipů. Tyto společnosti těžily v letech 2020-2021 z celosvětového nedostatku čipů, který cenu jejich akcií vyhnal vzhůru. O to více bolí jejich současný pád. Společnosti AMD, Intel a Nvidia hlásí i pokles marží, které v případě AMD klesly již o 50 %.

Tyto společnosti jsou také postiženy obavami z recese, které nutí zákazníky orientovat své výdaje spíše na produkty denní spotřeby. Již ohranou písničkou je vysoká inflace a reakce Fedu na ní, protože úrokové sazby obecně negativně ovlivňují cenu akcií, v dnešní speciální době silného dolaru. Samostatnou kapitolou je Čínská odveta za sankce, která právě souvisí se snížením dovozu čipů do USA, které jsou nezbytné pro vývoj pokročilé technologie využívané v armádě. Pojďme se nyní podívat o něco blíže na jednotlivé společnosti.

1) AMD – Advanced Micro Devices

Akcie AMD klesly ze svých maxim již o více než 65 %. K tomuto dramatickému poklesu došlo téměř bez jakýchkoliv nákupních korekcí, což značí skutečně silnou dominanci akciových medvědů. Problémy s nízkou marží, ke kterým společnost sáhla kvůli konkurenceschopnosti svých produktů, jsou hlavními důvody, proč společnost ve 3Q očekává výrazný pokles tržeb. Pokud se tak stane, bude to další voda na mlýn prodejcům.

Akcie této společnosti se obchodují na jedné z posledních supportních zón, která vyčnívá svou volume. Pokud ovšem tato technická bariéra trh nepodrží, můžeme se dočkat poklesu akcií až k hodnotě 20 USD, což je hodnota nejsilnějšího volume, která byla od roku 2017 na trhu identifikována.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti AMD
Měsíční akciový graf společnosti AMD

2) Intel Corporation

Akcie této světoznámé společnosti v letošním roce klesly na ceny z roku 2012. Investory jistě zamrzí, že během jednoho roku byl smazán téměř 10 letý růst. Trh při svém pádu vytvořil dvě výrazné rezistentní zóny, přičemž prozatím nevykazuje žádnou snahu k jejich retestu.

Akcie Intel ovšem nejsou jediné, co padá. Poslední audit hlásí, že klesla i tržní hodnota této společnosti a to z původních 206,3 miliardy USD na současných 105,6 miliardy USD. Společnost očekává v letošním roce pokles tržeb a to zhruba o 15 miliard dolarů. Kam až mohou padat akcie této společnosti je složité predikovat. Nejsilnější volume se nachází na ceně 20 USD za akcii, ovšem z pohledu konfluencí tato zóna není nikterak silná.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Intel Corporation
Měsíční akciový graf společnosti Intel Corporation

3) Nvidia Corporation

Nejhůře ze všech zde uvedených společností, co se týče akciového propadu, dopadla Nvidia. Více jak 66% propad jejích akcií způsobil překonání silné supportní zóny, která se tak mění na rezistenci, jež bude v budoucnu trhu bránit v růstu. Poslední support se na cenovém grafu nachází na ceně 80 USD. Pokud ani ten nezafunguje, bude to tvrdý pád dolů.

S naprostou ztrátou důvěry se v letošním roce potýká tato společnost, která stejně jako její rivalové v odvětví, očekává pokles tržeb. Ovšem akcie Nvidia mohou těžit z mnohem lepší finanční situace společnosti, než je například u Intelu. Hodnota podniku je vyčíslena na téměř 300 miliard USD, kdežto dluhy společnosti činí pouhých 11,8 miliardy. Půjčky sice nikdy nebyly řešením, ale společnost Nvidia má alespoň v tomto směru otevřené dveře, díky dostatečnému majetku pro jejich krytí.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Nvidia Corporation
Měsíční akciový graf společnosti Nvidia Corporation

Závěr

Technologický segment v letošním roce silně krvácí a jedním z jeho nejpostiženějších částí je segment polovodičových a čipových technologií. Jeho hlavní představitelé, společnosti AMD, Intel a Nvidia se potýkají s více než 60% propadem svých akcií. Snížení marží, silný dolar, inflace a snížení dovozu technologií z Číny, jsou hlavními faktory, proč je tento trh v propadu. Z fundamentálního hlediska nic nenaznačuje změnu sentimentu a z pohledu technického existuje již jen málo supportů, které by mohly pád akcií těchto společností zastavit.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎