Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Kolik bude stát Bitcoin na konci roku? Analýzy predikují 12 tis., ale i 50 tis. USD!

Publikováno
Finex Coin Week – Kolik bude stát Bitcoin na konci roku? Analýzy predikují 12 tis., ale i 50 tis. USD!
Zdroj: Depositphotos.com

Dobrý den, vážení přátelé investic a těch do digitálních aktiv zvláště. Je tu další vydání rubriky Finex Coin Week. Minulý týden přinesl mnoho chvil, kdy se investoři do Bitcoinu (BTC) mohli ptát, kam současný vývoj nejsilnější kryptoměny vede. Někteří věří v rally, jiní věští výprodeje.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Věděli jste, že Finex Coin Week posíláme ve zkrácené verzi také e-mailem? Stručně a pochopitelně, každý týden přímo do vaší e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Obsah článku

Quo vadis Bitcoin?

Zatímco v uplynulém týdnu viděla nejsilnější kryptoměna nejvyšší letošní propad, kdy přišla o více než 10 % své hodnoty, ihned po pádu začali tradeři a analytici uvažovat, kam takový vývoj vlastně spěje. A tak, zatímco tu na jedné straně máme jak výhledy silně medvědí ve smyslu předznamenávání pádu BTC někam k 12k USD za kus, zároveň jsou tu i analýzy nesmírně pozitivní, hledající v minulém vývoji vzorce předznamenávající rally.

Takové dohady ale nejsou nic, co by mělo pravého nadšence do krypta rozházet. Na takové chování analytiků jsme koneckonců, zvlášť v době takovéto volatility, zvyklí.

Analýzy vyhlížející další výprodej poukazují zejména na údajný support na 27 000 USD, který nedokázal pokles BTC zastavit. Vzhledem k tomu, že býci ve snaze o zdolání hranice 30 000 USD opakovaně selhávali a iniciativa se tak dostala jednoznačně do rukou prodávajících, mají někteří analytici za téměř jisté, že dlouhodobý uptrend trvající od minulého podzimu je u konce.

Jelikož se Bitcoin však momentálně jeví přeprodaný, očekává se alespoň krátké “nadechnutí” před dalším propadem.

Zcela opačný pohled na věc má však např. analýza portálu Finbold. Podle té vývoj posledních měsíců kopíruje vzor z roku 2014, který se měl následně opakovat ve třech případech, naopak nezafungoval pouze jedinkrát v roce 2019. Asi před dvěma měsíci se totiž na grafu objevil tzv. bullish cross.

Předchozí vývoj naznačuje, že by BTC mohl do prosince letošního roku dosáhnout úrovně 0,786 Fibonacciho retracementu, a to na hodně 50 000 USD. Jak naznačuje v závěru analytik Finboldu, poptávka evidentně na trhu je. Dle Google Trends vzrostlo za poslední rok vyhledávání klíčových slov buy bitcoin” o více než 20 %. Současná cenová hladina by tak mohla naopak investory povzbudit a vyhnat tak ceny vzhůru i vstříc kýženým 50 000 USD.

Pepe končí?

Výrazným růstem, ale také extrémní volatilitou proslul v letošním roce memetoken Pepe (PEPE). Token reprezentovaný známým žabákem se v uplynulém týdnu znovu vrátil do obecného povědomí a ne zrovna lichotivě. Vývojáři za touto měnou stojící se totiž za podivných okolností rozhodli pustit ve čtvrtek na trh 16 bilionů mincí tvořících přibližně 3,8 % celkové zásoby Pepe.

Prakticky ihned na to bylo zjištěno, že k podobnému uvolnění již nebude do budoucna třeba podpisů alespoň pěti z jeho osmi zakladatelů, ale pouze dva. Cena tokenu se začala okamžitě propadat. Nyní se pohybuje kolem $0,0000075.

V sobotu se tvůrci tokenu Pepe konečně k celé situaci vyjádřili, a to na sociální síti X (dříve Twitter). Dle jejich vyjádření muselo dojít k odstřižení třech “egoistických a chamtivých” členů týmu. Ten již nadála mají tvořit pouze dva členové, kteří si pro projekt přejí jen to nejlepší.

Vypuštění 16 bilionů mincí bylo podle postu výsledkem neshod uvnitř týmu. Tweet dále ubezpečuje obchodníky, že žádné další prodeje tokenů se nechystají.

Problémy Worldcoinu v Keni

O projektu Worldcoin (WLD) založeném generálním ředitelem společnosti OpenAI, která proslula svým jazykovým modelem ChatGPT, Samem Altmanem, jsem již ve FCW informoval.

Tento kryptoprojekt se snaží přinést revoluční formu ověřování na základě biometrických dat. Pomocí speciálního zařízení zvaného Orb má ověřovat uživatele pomocí skenu očních sítnic. Zhruba před měsícem navíc společnost nabídla kryptoměny zdarma každému, kdo se do systému zaregistroval. Takový projekt měl pochopitelně své odpůrce obávající se zneužitelnosti tak citlivých dat.

K těm zřejmě patří i keňský ministr vnitra Kithure Kindiki. A tak před třemi týdny rozhodl, že aktivity spojené s tímto projektem musí být na území Keňské republiky do odvolání pozastaveny.

“Příslušné bezpečnostní a finanční služby, stejně jako Agentura pro ochranu dat zahájily šetření, aby prokázaly bezpečnost a zákonnost výše uvedených aktivit,” sdělil agentuře Reuters.

V tiskové zprávě zmíněná agentura uvedla, že předběžná kontrola aktivit Worldcoinu vyvolala obavy, mezi nimiž je i to, zda získávání skenů výměnou za finanční odměnu není pobídkou. Obchodování s osobními údaji je totiž v Keni nelegální.

Minulé pondělí se navíc prezident William Ruto, který v Keni stojí v čele vlády, rozhodl ustavit v této věci speciální vládní vyšetřovací výbor. Zajímavé však je, že dle tamních médií nemá vláda na Worldcoin jednotný názor, např. ministerstvo financí je projektu naopak nakloněno.

Zakladatelé Tornado Cash obviněni, jeden ve vězení

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý obvinilo zakladatele kryptoměnového mixéru Tornado Cash (TORN) Storma a Semenova ze zločinů souvisejících s praním špinavých peněz.

Poznámka

Tornado Cash (TORN) je tzv. mixér fungující na blockchainu Etherea. Mixéry jsou DeFi protokoly, které přijímají transakce od mnoha uživatelů, ukládají je do společného poolu a následně je, již promíchané, rozesílají zpátky, čímž přeruší stopu a historii transakcí na blockchainu a znejasní tak jejich původ.

Již v minulém roce byl v USA tento projekt zcela zakázán právě s odůvodněním, že byl k nezákonným aktivitám použit. Mj. mělo jít o hackerskou organizaci Lazarus Group podporovanou Severní Koreou. Vláda KLDR nikdy podobné aktivity v USA nepotvrdila, tvrdí však, že proti USA touto metodou bojují její vlastní hackeři. Vzhledem k napojení na Severní Koreu byli zakladatelé rovněž obviněni z porušování sankcí, které na tento stát v USA platí a ze spiknutí.

“Zatímco tvrdili, že nabízejí technicky sofistikovanou službu ochrany osobních údajů, ve skutečnosti Storm a Semenov vědomě pomáhali hackerům a podvodníkům skrývat plody jejich zločinů,” řekl prokurátor Damian Williams.

Mimo to prý obžalovaní vědomě nezavedli mechanismy, které americké zákony právě kvůli riziku praní špinavých peněz vyžadují. Jako například systém ověření totožnosti (KYC). Zatímco Storm byl zatčen ve státě Washington, Semenov se stále nachází na svobodě, jelikož byl v čase obvinění na území Spojených arabských emirátů.

Nová pravidla pro krypto v USA?

Jak již víme, strategie vlády Joea Bidena zkrotit kryptoměny pomocí jejich označení za cenné papíry selhala. Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) prohrála soud se společností Ripple, čímž byl vytvořen právní precedens, který říká, že kryptoměny cennými papíry nejsou.

Jelikož se tedy jedná o aktiva odlišná, nachází se nadále na území USA mimo federální kontrolu. Pro tento případ, jak již bylo dříve adresováno, měl Bílý dům v záloze návrh zákona, který by měl kryptoměny samostatně regulovat, ten v minulém týdnu Biden spolu s ministerstvem financí představil.

Americká vláda však dle mnohých finančních i právních analýz ve většině svého návrhu jen kopíruje právě pravidla pro jiná aktiva. To ostatně uvedlo i zmíněné ministerstvo, podle kterého má být vykazování zisků z kryptoměn a kryptoprůmyslu obdobné jako v jiných sektorech.

Takový přístup však některým osobám amerického kryptoprůmyslu příliš nevoní. Podle Chrise Perkinse, prezidenta firmy CoinFund, ostatní země prudce předběhly USA a tato pravidla nevyhnutelně povedou ke snížení přílivu inovací do země. Ředitel Messari Ryan Selkis si dokonce myslí, že pokud bude Biden znovuzvolen, nemá krypto v USA již žádnou budoucnost.

“Přesuňte se do zahraničí a doufejte v lepší zítřky nebo volte Republikány, u kterých aspoň víme, že tři nejsilnější kandidáti jsou méně špatní v této věci. Krypto vždycky bylo politickou záležitostí,” napsal v pátek na sociální síť X.

https://twitter.com/twobitidiot/status/1695173624456532347?s=20

Závěr

Prudký pokles Bitcoinu se samozřejmě projevuje i na Fear and Greed indexu, ten se tak drží v území strachu na hodnotě 38 bodů.

Následující týden může ukázat, kteří analytici se v dalším vývoji kurzu BTC pletou a kteří naopak ne. Nebo to taky vůbec ukázat nemusí. Ano, budoucnost je ve hvězdách. Ale i to na nás na světě financí a zvláště pak digitálních aktiv fascinuje a baví, pokud se nepletu.

Dovolím si na závěr krátkou osobní poznámku. Jelikož má doba na pozici vašeho týdenního průvodce tímto světem se naplnila, bylo mi ctí, děkuji za čtení FCW, děkuji za zpětnou vazbu a to i včetně té negativní. A příští týden tu, jak věřím, bude nový Finex Coin Week, na jehož nového autora se také můžete těšit. Přeji úspěšný týden!

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.