Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Startuje Worldcoin (WLD), možná nejambicióznější a nejbizarnější kryptoměna, co tu kdy byla

Publikováno
Startuje Worldcoin (WLD), možná nejambicióznější a nejbizarnější kryptoměna, co tu kdy byla
Zdroj: cryptoslate.com

V pondělí se na většině velkých celosvětových burz začal obchodovat Worldcoin (WLD), kontroverzní kryptoměna se zajímavým příběhem i plány do budoucna. Její tvůrci, Alex Blania a Sam Altman, mimochodem aktuálně také výkonný ředitel společnosti OpenAI, vydavatele ChatGPT, věří, že projekt drasticky zvýší ekonomické příležitosti, zejména v rozvíjejících se zemích, a také přinese do online světa spolehlivé řešení pro odlišení lidí od umělé inteligence.

Tomu má pomoci World ID, doklad digitální identity, který obdrží každý, kdo si stáhne aplikaci World App (ke stažení ZDE) a navštíví zařízení Orb (v překladu koule nebo bulva).

Orb je speciální skener sloužící ke skenování oční duhovky. Zájemci, kteří se nechají nafotit, obdrží kromě ID i kryptoměnu Worldcoin, kterou, stejně jako ID, mohou uchovávat ve World App, jež slouží také jako kryptoměnová peněženka. Orbů se na světě brzy bude nacházet kolem 1 500 a to ve více než 35 velkoměstech světa, nejblíže v Berlíně, Mnichovu a Varšavě.

Zdroj: bitcoin.com
Skenování Worldcoin
Probíhající skenování oční duhovky
Zdroj: worldcoin.org
Worldcoin detail
Detail zařízení Orb

Jen několik dní zpátky se Worldcoin pro svůj projekt rozhodl používat druhou vrstvu Etherea, Optimism mainnet, což velmi usnadňuje přístup k tokenu WLD, který je tak nyní kompatibilní se všemi oblíbenými dApps jako např. decentralizovanou burzou Uniswap nebo peněženkou MetaMask. Rozhodnutí také dost možná vedlo k rychlejšími zalistování WLD na všechny burzy, které nemusely pro vklady a výběry implementovat nový blockchain.

Proč budí Worldcoin rozpaky?

Plány Worldcoinu jsou skutečně ambiciózní. Jedinečný digitální pas a svobodná banka pro kohokoli. To vše za několik minut návštěvy očního skeneru. A právě v této bizarnosti spatřují mnozí problém a Velkého bratra. Dalo by se oponovat, že ve většině států při vydávání dokladu poskytujeme úřadům svoji fotografii, otisky prstů a v jiných zemích třeba i další biometrické údaje, odevzdávat tyto privátní věci soukromé společnosti je ale mnohým důvodně proti mysli.

Poznámka

Poznámka: Obavy ohledně bezpečnosti a soukromí vyjádřil na svém blogu i zakladatel Etherea, Vitalik Buterin.

Samu Altmanovi, kterému se rozhodně nedá upřít nedávný obří úspěch s ChatGPT, je kladeno za vinu i využívání chudších krajin, kde si lidé leckdy nemohou vybírat mezi svým soukromím nebo ztracenou příležitostí získat pár dolarů za naskenování oka. “Klamání, vykořisťovaní pracovníci a rozdávání peněz: Jak Worldcoin naverboval první půl milionu testovacích uživatelů,” zní doslova název rozsáhlé investigativní reportáže mapující praktiky Orb operátorů.

Zdroj: technologyreview.com
Worldcoin titulek
Titulek z magazínu Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Pro dlouhodobé investory není Worldcoin zajímavý ani co se týče tokenomiky. Aktuálně je v oběhu uvolněných pouze něco přes 100 milionů tokenů, tedy 1 % celkové zásoby. S cenou kolem 2 USD je Worldcoin co do tržní kapitalizace ve druhé stovce kryptoměn. V žebříčku dle metriky FDV, neboli Fully Diluted Valuation, označující celkovou tržní kapitalizaci, pokud by všechny tokeny byly v oběhu, by však obsadil 5. místo. Kryptoměna tedy bude zažívat obrovskou inflaci.

Co si o unikátním projektu myslíte vy? Naváže Sam Altman i přes značný skepticismus kryptoměnové komunity na úspěch ChatGPT? Navštívili jste Orb nebo to máte v plánu? Koupíte si WLD, nebo jej budete shortovat? Těšíme se na vaše názory v komentářích!

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.