Anonymní transakce jsou v kryptoměnové komunitě velkým tématem. Zatímco některé digitální měny anonymní převody skutečně umožňují (mj. Zcash, Monero či Dash), v případě Bitcoinu se jedná o tzv. pseudonymní transakce.
Veškeré operace s bitcoiny se totiž zaznamenávají do veřejně přístupného blockchainu, jakési otevřené účetní knihy. Z ní lze u jednotlivých převodů vyčíst:
Z blockchainu ale není jasné, jaké osoby či organizace za transakcemi stojí. Převody jsou tedy anonymní, ale díky záznamům (které nelze zpětně vymazat) existují způsoby, jak totožnost jedné či obou stran zjistit.
Příkladem je obchodování většího obnosu BTC, kdy většina burz vyžaduje doložení totožnosti. Pokud burza tyto osobní údaje vydá (např. v rámci vyšetřování při podezření na praní špinavých peněz), není problém všechny vaše kryptoměnové transakce zpětně dohledat.
Bitcoiny jsou navíc nezaměnitelné; každý z nich má svou unikátní digitální stopu. Je tak možné vyčíst, kterými účty jednotlivé tokeny od svého vytěžení prošly. Je to podobné, jako byste u každé mince ve své peněžence věděli, na jakých místech se pohybovala a za co ji lidé utratili.
Držitelé bitcoinů se tak vystavují nebezpečí, že budou obvinění třeba z financování terorismu. A to jen proto, že před deseti lety určitý token k tomuto účelu skutečně posloužil.
Prevencí proti podobným případům je anonymizace, která jde navíc ruku v ruce s původní filozofií Bitcoinu coby decentralizované měny bez vládního dohledu a regulací.
Oblíbeným způsobem anonymizace tokenů je tzv. coin mixing, označovaný také jako coin tumbling či – poněkud hanlivě – coin laundering. Nejvíc se při něm využívají techniky centralizovaného mixování (centralized mixing) a CoinJoin Mixing.
Centralizované mixování (anonymizace) bitcoinů funguje na jednoduchém principu: zašlete své tokeny zprostředkovateli, který je nahradí stejnou částkou ze svých rezerv. Tu následně rozdělí do několika obnosů různé výše.
Jednotlivé sumy pak procházejí řadou kryptoměnových adres a nakonec skončí u na vámi vybrané adrese. Tím může být i původní odesílatel; vyměněné bitcoiny si nechá zaslat na nově vygenerovanou peněženku, založenou – za účelem anonymity – např. přes Tor protokol nebo VPN server.
Některé mixovací nástroje navíc umí napodobit “chování” skutečných transakcí. Zpětně se tak těžko pozná, že tokeny prošly coin mixingem.
Centralizované mixování je starší metodou, která má řadu nevýhod. Především je zde riziko zcizení vašich bitcoinů provozovatelem daného nástroje. O tom, že nejde o liché obavy, svědčí řada případů krádeže tokenů.
Diskutabilní je i stupeň anonymizace. Ačkoliv provozovatel aplikace nezná – na rozdíl od kryptoměnových burz – vaši totožnost, dokáže váš účet zpětně s danou transakcí propojit (např. na žádost vyšetřovacích orgánů).
Problémem může být také původ bitcoinů, kterými jsou nahrazeny vaše původní tokeny. Různé nástroje financují své fondy z různých zdrojů a může se stát, že vaše relativně “neškodné” bitcoiny nahradí tokeny, které v minulosti sloužily pro páchání trestné činnosti. Z těchto důvodů centralizované mixování nedoporučujeme.
O stupeň vyšší anonymitu zaručuje CoinJoin Mixing, při kterém dochází ke smíchání tokenů o stejné hodnotě (např. 0,2 BTC) od mnoha (až desítek) uživatelů, které se náhodně přerozdělí.
Po přijetí tokenů od dostatečného množství uživatelů projdou bitcoiny jako jeden celek řadou adres. Následně se tokeny přerozdělí na díly o stejné hodnotě a převedou se na předem určené adresy. Díky tomu nelze zpětně se 100% jistotou dohledat původ bitcoinů.
Mixovací nástroje u tohoto druhu anonymizace fungují jako koordinátoři transakcí – zajišťují propojení uživatelů, “výběr” tokenů na předem danou adresu a jejich přerozdělení.
Oproti centralizovanému mixování v případě CoinJoin Mixing nehrozí zcizení tokenů provozovateli nástroje. K odeslání bitcoinů dochází až po potvrzení toho, že se odesílateli stejný obnos (snížený o transakční poplatek) vrátí. To je zajištěno zadáním budoucí transakce ze společného účtu, přičemž tento příkaz nelze změnit.
Ani provozovatelé aplikace navíc nedokáží zpětně propojit specifickou transakci s určitým účtem – lze jen do určité míry jistoty říci, že danou transakci zadal určitý subjekt. S počtem účastníků transakce tato jistota navíc klesá.
Výběr mixovacího nástroje nepodceňujte – existuje řada případů, kdy provozovatelé svěřené tokeny zcizili nebo je nahradili “kompromitovanými” bitcoiny. Příkladem je ChipMixer, který tokeny svých klientů nahrazoval bitcoiny ukradenými z burzy Binance.
Při výběru se mj. zajímejte o původ směněných bitcoinů a dejte na zkušenosti ostatních uživatelů (dobrým odrazovým můstkem jsou např. recenze na Redditu).
Desktopová peněženka Wasabi Wallet má zabudovanou funkci CoinJoin mixování. Anonymizační poplatek je 0,03 % × Anonymity Set (údaj vyjadřující počet účastníků transakce). Pokud tedy např. mixujete 0,1 BTC ve skupině 10 lidí, zaplatíte za anonymizaci 0,1 BTC × 0,03 % × 10 = 0,0003 bitcoinu.
Wasabi Wallet je kompatibilní s operačními systémy Windows, MacOS i Linux. Chcete-li tuto peněženku využívat, přečtěte si nejprve podrobný návod na instalaci Wasabi Wallet a mixování bitcoinů.
Oblíbenou CoinJoin mixovací aplikací je také Whirlpool, který je součástí relativně nové peněženky Samourai Wallet. Mixovací poplatek je jednorázový a závisí na výši obnosu, který chcete anonymizovat. Za neomezené mixování 0,01 BTC zaplatíte 0,0005 bitcoinu (v případě 0,5 BTC je poplatek 0,025 bitcoinu).
Mobilní aplikace je zatím dostupná pouze pro Android. Na návod na mixování tokenů se podívejte zde:
Vedle těchto nástrojů je důvěryhodnou CoinJoin Mixing aplikací také JoinMarket, jeho ovládání je ale složitější a doporučujeme jej spíše pokročilejším uživatelům.
Řada organizací i států s mixovacími nástroji nesouhlasí a poukazuje na jejich zneužívání pro kriminální činnost. Podle studie serveru Chainanalysis z roku 2019 ale k tomuto účelu využívá anonymizační aplikace jen 2,7 % uživatelů. Motivací zbylých 97,3 % uživatelů je zachování jejich finanční anonymity.
V konečném důsledku státní správě do toho, jak se svými penězi a digitálními aktivy nakládáte, nic není. Sledování transakcí je naopak snadno zneužitelné.
Coin mixing je při dodržení výše řečených pravidel bezpečný a není třeba se o své bitcoiny obávat. Jeho obrovskou výhodou je, že dokáže zaručit velkou míru anonymity bez potřeby měnit podstatu fungování blockchainu. Tím se liší od anonymizačních protokolů, jako je Confidental Transactions nebo Lightning Network.
Kryptoměny vnímám jako finanční nástroj budoucnosti, jehož vývoj je – přes všechny dosažené úspěchy – stále teprve na začátku.
Psaním o kryptoměnách si nejen prohlubuji vlastní znalosti, ale pomáhám také šířit osvětu o decentralizovaných finančních nástrojích mezi ostatní. Právě pro běžné lidi jsou kryptoměny určené – a jim mohou pomoci nejvíce.
Ačkoli na tomto webu nepíšu “klasické” články, jsem autorem spousty analýz a profilů jednotlivých kryptoměn.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.